Koronavirüs (Kovid-19) sonrası normalleşme adımları kapsamında, şehirlerarası seyahat sırasında verilen otobüslerdeki ikramlara düzenleme geldi.

Aylardır devam eden Kovid-19 ile ilgili karantina ve kısıtlamalar yavaş yavaş esnetilirken bu süreçte tam manasıyla bir rahatlık söz konusu değil. Zira salgın devam ediyor. Ayrıca virüsün tamamen bitmesi için gerekli olan nihai bir tedavi (ilaç, aşı) ne yazık ki henüz bulunamadı.Bu yüzden hala çok dikkatli olmaya mecburuz.

Evet, hatırlanacağı üzere salgının ilk zamanlarında şehirler arası seyahat kısıtlaması yapılmıştı. Hatta birçok şehre giriş çıkışlar iptal edilmiş ve seyahat için özel izin şartı getirilmişti. Sonradan bu kısıtlama esnetilerek HES Kodu ile seyahat mümkün hale getirildi. Bu arada normalleşmenin başladığı ilk günlerde şehirler arası otobüs biletlerine tavan fiyat uygulaması getirilerek vatandaşın mağdur olması engellenmişti. Şimdiyse otobüslerdeki ikramlara yönelik bir düzenleme geldi.

Otobüslerdeki İkramlara Kovid-19 Düzenlemesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede başarılı bir performans sergilediğine dikkati çeken Karaismailoğlu bu konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu;

“Bakanlık olarak, salgınla mücadele sürecimizde tedbiri elden bırakmıyoruz. Bunun yanında da kara yollarımızda taşımacılık hizmeti veren firmalara desteğimizi sürdürüyoruz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şehirler arası seyahat konusunda da Koronavirüs nedenli bir takım değişikliklerin yapıldığını belirtti. Bu değişiklik kapsamında otobüslerde yolculara sunulan yiyecek ve içeceklerin mutlaka ambalajlı ve soğuk olması gerektiğine vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu’nun konuya dair ifadeleri şöyle;

“Otobüslerdeki ikramların gıda mevzuatına uygun olması, ikram süreçlerinin de Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun yönergelerine tam uyum sağlanması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Tüm bu tedbirlerimizi yolcularımız ve işletmelerimizin sağlığı için yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi temizlik, maske ve mesafe kuralına tam uyum sağlamak salgınla mücadelede başarımızı artıracaktır.”

Evet, Koronavirüs tehlikesi tam manasıyla bitmiş değil. Bu yüzden mecburi nedenlerle şehirlerarası seyahat yapmak durumunda kalanlar için bundan böyle bir süre otobüslerde sıcak ikram olmayacak. Öte yandan verilen soğuk ikramlar da ambalajlı olmak zorunda.


💡 HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.