Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı, şehirler arası otobüs biletlerine tavan fiyat düzenlemesi getirdi. Buna göre karayolu taşımacılığında ücretler kilometreye göre belirlenecek.

Çin’de başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan ve aylardır küresel bir karantinaya sebep olan Koronavirüs salgınını en iyi yöneten ülkelerden biri olan Türkiye, normalleşme kapsamında bir takım adımlar atmaya hazırlanıyor.

Bu doğrultuda öncelikle geçtiğimiz günlerde AVM’ler ve kuaförler açıldı. Şimdi de şehirlere giriş çıkışlar kademeli olarak normalleştiriliyor.

Bilindiği üzere 28 Mart 2020 tarihinden itibaren şehirler arası otobüs seyahatleri saat 17:00’dan itibaren ve valilik izniyle gerçekleştirilebiliyor. Öte yandan bunun için e-devlet üzerinden seyahat izin belgesi alınması gerekiyor. Ancak bu konuda da normalleşme yakın zamanda başlayacak gibi görünüyor. Hatta vatandaşların şehirler arası seyahat için en çok tercih ettiği seçenek olan karayolu ulaşımı odağında bakanlık, otobüs biletleriyle ilgili bir fiyat düzenlemesi bile yaptı.

Bugün kamuoyuna düşen son dakika haberine göre; Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı tarafından yurt içinde karayoluyla yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları için tavan fiyat düzenlemesi getirildi. Buna göre otobüs biletlerinin fiyatlandırmasında yol mesafesi, diğer bir ifadeyle kilometre baz alınacak.

Peki bakanlık tarafından belirlenen ve kilometre başına ücretlendirmenin geçerli olduğu bilet fiyatları ne olacak? Detaylar haberin devamında…

Şehirler Arası Otobüs Biletlerine Tavan Fiyat Düzenlemesi

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı, şehirler arası otobüs seferlerine tavan fiyat belirledi. Böylece karayolu taşımacılığında tavan ücretler kilometreye göre değişecek. Ve bilet fiyatları 100 TL ile 500 TL arasında olacak. Uygulama Koronavirüs tedbirleri kapsamında hazırlanmış olup 31 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli olacak.

Bilet Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Yol mesafeleri dikkate alınarak belirlenen tarifeye göre tavan fiyat ücretler şu şekilde olacak;

  • 101 – 115 kilometre arası seyahatlerde 100 TL
  • 301-350 kilometre arası 150 TL
  • 901-1000 kilometre arası 250 TL
  • 2 bin bir kilometre ve üstü mesafelerden ise 500 TL

Özetle; en kısa mesafe 100 kilometre olarak belirlenen yolculuktan alınacak ücret, kilometre yani mesafe arttıkça yükselecek. Ayrıca Çanakkale Boğazı geçişli hatlara ayrıca geçiş ücreti eklenebilecek. Bu arada çocuklar ve engelliler için geçerli olan indirimlerin uygulanmaya devam edeceğini hatırlatalım.


💡 Seyahat Kısıtlaması Genelgesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.