İçişleri Bakanlığı’ndan Şehir Giriş/Çıkış Seyahat Kısıtlaması konulu genelge 81 il valiliğine gönderildi. Peki bu ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların akabinde İçişleri Bakanlığı “Seyahat Kısıtlaması” hakkında bir genelge yayınladı. Buna göre şehirlerarası seyahat HES Kodu ile mümkün hale gelecek. Böylece 1 Haziran itibariyle tüm Türkiye’de normalleşme sürecine hızlı bir geçiş yapılmış olacak.

İçişleri Bakanlığından Seyahat Kısıtlaması Genelgesi

Birkaç gün önce yayınlanan ve 81 il valiliğine gönderilen Seyahat Kısıtlaması konulu genelgede; büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’a uygulanan seyahat kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda 31 Mayıs Pazar günü saat 24.00’dan sonra sonlandırıldığı bilgisi yer aldı. Ancak 1 Haziran itibariyle başlayacak olan ve “yeni normal” diye adlandırılan süreçte şehirlerarası seyahate çıkmadan önce HES Kodu alınması zorunlu oldu. Hayat Eve Sığar Kodu ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz. Zira şimdi İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine gönderilen seyahat kısıtlaması genelgesi ile ilgili detayları aktaracağız.

Normalleşme Sürecinde Şehirlerarası Seyahat

  • Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak.
  • Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 ildeki şehir giriş-çıkış kısıtlaması 31 Mayıs Pazar günü saat 00.00’dan sonra sonlandırılacak.
  • Seyahat Kısıtlaması Genelgesi’ne göre; 65 yaş ve üzeri vatandaşların seyahat izin belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.
  • Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) seyahat izin belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

💡 Dikkat: Cezası Var

Alınan kararlara (Seyahat Kısıtlaması Genelgesi’ndeki şartlara) uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu‘nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Diğer bir ifadeyle konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu‘nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.