Yeni tip Korona Virüs (Kovid-19) ile alakalı Türkiye’deki güncel durumu ele aldığımız “Korona Virüs Gündemi” temalı yazı dizisinde bugün 13 Mayıs 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Veya Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yapıyor. Böylece tüm Türkiye, Korona Virüs’e dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duyma şansına sahip oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek her akşam “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (13 Mayıs 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi‘nde Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bu arada Twitter üzerinden son rakamları paylaşan Bakan Koca Türkiye’de bugün 1.639 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 58 olarak açıklandı.

Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada yoğun bakım hasta sayısına da dikkat çekti. Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

“Yoğun bakımdaki hasta sayımız ilk kez 1.000’in altına düştü.”

Kovid-19 İstatistikleri

13 Mayıs 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 1.474.003

Toplam Vaka Sayısı: 143.114

Toplam Vefat Sayısı: 3.952

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 998

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 535

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 101.715

Korona Virüs Günlük Tablo 13 Mayıs 2020

13 Mayıs 2020 itibariyle son 24 saatte Covid-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 33.332

Bugünkü Vaka Sayısı: 1.639

Bugünkü Vefat Sayısı: 58

Bugünkü İyileşen Sayısı: 2.826

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi‘nde Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle;

 • İyileşen hasta (Korona Virüs) sayımız 100.000’i aştı.
 • Toplam (Korona Virüs) test sayımız yaklaşık 1,5 milyon.
 • Uluslararası televizyonlar, başarı öykümüzü ekranlarına taşıyor. Dünyanın öteki ucundan doktorlar, Türkiye’deki meslektaşlarından bilgi alıyor. Salgının yarınlarını tehdit ettiği toplumların gözü Türkiye’de
 • Bu salgının (Korona Virüs) 21. yüzyılın tarihine geçecek, insanlığın hikayesinde yeri olacak büyük bir olay olduğundan artık çok eminiz.
 • Böylesi büyük bir hadisede 8 haftalık bir mücadele uzun ve yorucu değildir. Her günü kritik, yarını bugününden önemli bir mücadeledir. 8 hafta ortada büyük bir tehdit varken, insan hayatında son derece kısa bir zamandır.
 • Koronavirüs salgını, bugüne kadar aynı anda tüm kıtaları tutan ilk salgındır.
 • Şimdi mücadelemizin ikinci dönemindeyiz, ikinci dönemin ilk günlerindeyiz dedim. Tedbir zorunludur, çünkü tehdit devam etmektedir.
 • Virüs, şimdilik tam bilemeyeceğimiz bir dönem boyunca, bu toplumda, aramızda varlığını sürdürecektir. Virüs, dünyada hareket halinde olacaktır.
 • Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir.
 • Sanayi bölgelerinde, çalışanların sağlığını korumak, bulaşmayı önlemek için test laboratuvarları açıyoruz.
 • Yeni hayatımızda kalabalık kuyruklar, AVM kalabalıkları, stadyum kalabalıkları, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin yan yana oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır.
 • Hayat Eve Sığar kullanıcısı 10 milyona ulaştı.
 • Yerel yönetimlerden özel sektöre hayatın tüm taraflarına sorumluluk düşmektedir.
 • Yurt dışından gelişleri test yaparak götürme eğilimindeyiz.

Kovid-19 ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 13 Mayıs 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek arzumuz bu yazı dizisini en kısa sürede bitirmek. Umuyoruz ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (12 Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.