Tekstil ve yazılım mühendisleri tarafından İstanbul’da bir küçük bir ortak ofiste kurulan DenimAI, Machine Learning tabanlı bir kumaş arama motoru olma özelliği taşıyor.

Türk mühendislerin machine learning projesi: DenimAI, dünyadaki Denim kumaş üreticileri ile ünlü markaların tasarımcılarını bir araya getiriyor. Çalışma mantığı açısından genel manada bir kumaş arama motoru olarak faaliyet gösteren DenimAI, pazarda numune aramak için veya satış amaçlı yapılan seyahatler için harcanan devasa bütçeleri sıfıra indirgeme misyonuna sahip.

Türk Mühendislerin Machine Learning Projesi

Aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan yurtdışı seyahat kısıtlamaları tekstil sektörünü adeta durma noktasına getirdi. Bu gerçekten yola çıkan DenimAI geliştiricileri, Türkiye’deki kumaş üreticileri ile işbirliği yaparak, yurtdışı pazarda yerli sermayeye deyim yerindeyse can suyu oluyor.

Öte yandan bilhassa pandemi sonrasında sıkça duyduğumuz “Yeni Normal” kavramı ile birlikte dikkatleri üzerine çeken yerli yazılımın mimarları; dünya genelinde başlayan dijital değişim rüzgarı ile birlikte arz / talep dengesini bir araya topladıklarını ifade ediyorlar.

Sürdürülebilirlik ve ekolojik inovasyon çerçevesinde etik bir yapıda karar verebilme yetisine sahip DenimAI adlı bu yazılım, tasarımcılar için; organik ve minimum çevre zararı ile imal edilen kumaşları öne çıkarıyor. Bu yönüyle dikkat çeken ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile de anlaşması bulunan DenimAI, tekstilden kaynaklanan karbon salınımını büyük ölçüde azaltabilecek bir proje.

Tasarruf Odaklı Girişim

Bu arada DenimAI sayesinde; kumaş fabrikaları, hangi tür kumaşın en çok sipariş geçildiğini, hangi renklerin trendde olduğunu ve dünyada en çok numune talep edilen ürün özelliklerini barındıran aylık bir rapora da sahip oluyorlar. Bu da üreticilerin trendde olan yani talep edilen ürünleri bilmesini ve üretimini buna göre organize etmesini sağlıyor. Böylece üreticiler gerek zaman ve gerekse paradan büyük ölçekte tasarruf etme imkanına kavuşuyorlar.

Kumaş Arama Motoru: DenimAI

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; Covid-19 sürecinde sistemin duyurusunun yurtdışında yapılmasıyla dev markaların tasarımcıları sisteme büyük ilgi gösterirken, aynı ilginin yurtiçinde de olacağı belirtildi.

Uzun yıllar kumaş ve konfeksiyon üretimi alanında birinciliği hiçbir ülkeye kaptırmayan Türkiye’nin, Yeni Normal sürecinde yaşanan dijital değişimden sonra da; know-how ve yazılım odaklı bu tip projelerle pazardaki hakimiyetini sürdüreceği kesin.

DenimAI ile ilgili detaylı bilgi almak veya girişimi deneyimlemek için buraya tıklayın.


💡 Değişim Yönetimi Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.