Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2022)

Mart ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Mart 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2022)
  • Günün Gündemi (Ocak 2022)
  • 1915 Çanakkale Köprüsü Açıldı
  • TOBB İstatistikleri (Aralık 2021)
  • Günün Gündemi (Şubat 2022)
  • Getir, Decacorn Oldu
  • Altınbank Kuruluyor

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Şubat 2022 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Şubat 2022’de azalış gösterdi.

Günün Gündemi (Ocak 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ocak ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

1915 Çanakkale Köprüsü Açıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine hepimiz için önemli bir haber ile devam ediyoruz. Sahip olduğu ayırt edici önemli özellikler nedeniyle “simgelerin köprüsü” olarak anılan Türkiye Cumhuriyeti’nin mega projesi 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022 tarihinde yani Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünde hizmete başladı. Toplamda 3.1 milyar Euro’ya mal olan köprünün açılışını ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

TOBB İstatistikleri (Aralık 2021)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Aralık 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Aralık’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Aralık 2020’ye göre Aralık 2021’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Günün Gündemi (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haber ile devam ediyoruz. Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Getir, Decacorn Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine girişimcilik ekosistemini mutlu eden bir haber ile devam ediyoruz. Getir, aldığı 768 milyon dolar yeni yatırımla değerini 11,8 milyar dolara yükseltti. Böylece Getir, Türkiye’nin yeni “Decacorn”u oldu.

Altınbank Kuruluyor

Kuyumcular banka kuruyor. Kuyumculuk sektöründe yer alan şirketlerin kredi ve finansal sorunlarına kalıcı çözüm bulmak amacıyla hayata geçirilecek ALTINBANK’ın bu yıl içerisinde faaliyete başlaması hedefleniyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mart 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.