Hızlı teslimat girişimi Getir aldığı yeni yatırımdan sonra Türkiye’nin yeni “Decacorn”u oldu. Peki Getir ne kadar yatırım aldı? Yatırımdan sonraki toplam değeri ne oldu?

Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve globalleşen girişimlerinden olan Getir yeni yatırımdan sonra Decacorn oldu. Hızlı teslimat odaklı bir girişim olan Getir, çıktığı son yatırım turunda 768 milyon dolar yatırım topladı. Böylece Getir’in değerlemesi 10 milyar doları aştı.

Getir Decacorn Oldu

Son birkaç yılda hizmet verdiği ülke sayısını 9’a çıkaran ve faaliyet gösterdiği ülkedeki rakiplerini geçmeyi başaran Getir, yaklaşık 1 yıl kadar önce 1 milyar değerlemeyi aşarak unicorn unvanını almış ve önemli bir aşama kaydetmişti. Mart 2021’den bugüne geçen bir yıllık süreçte Getir, çıktığı son yatırım turunda 768 milyon dolar yatırım toplayarak şirket değerini 11,8 milyar dolara yükseltti. Yerli girişim böylelikle yaklaşık tam bir yılda 10 kattan fazla değer kazanmış oldu. Bu da Getir’in ‘decacorn’ unvanını elde etmesini sağladı.

Avrupa’da İlk Oldu

Getir, elde ettiği bu başarıyla sadece Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi için değil Avrupa için de önemli bir konumda yer alıyor. Zira şirketin CB Insights’ın yayınladığı verilere göre dünyadaki 1.052 unicorn arasında 36. Avrupa’da ise 4. sıraya yükseldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Getir kurucusu Nazım Salur, şu ifadeleri kullandı:

“Getir’in Avrupa’da sektöründe ilk decacorn olması, Türkiye girişimcilik ekosisteminin neleri başarabileceğini gösteriyor. Ortalama 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile buluşması, dünyada yatırımcılar tarafından da büyük ilgi görüyor. Yeni kaynak ile hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki faaliyetlerimizi büyütmeyi sürdürürken, çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Girişimcilik Ekosistemi İçin Örnek

Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi için örnek teşkil eden Getir, gelinen noktada 40 milyon indirme sayısına ulaşmış durumda. Buna ek olarak şirket, halihazırda 3 kıtada ve 9 farklı ülkede kullanıcılara hızlı market teslimatı odağında hizmet veriyor. Getir’in Türkiye’de hizmet verdiği 81 şehre ek olarak globalde 48 farklı şehirde de hizmet verdiğini ekleyelim. Öte yandan şirketin 1100’den fazla deposu bulunuyor. Girişimcilik ekosistemi için önemli bir mihenk olan Getir’in başarısını Branding Türkiye ailesi olarak tebrik ediyor yerli girişimlerin benzer başarıları elde etmesini diliyoruz.

Kaynak: WebTekno, Shiftdelete.com, Dunya.com


Kitap Tavsiye: Dijital Markalaşma

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.