ÖSYM’den Nöbetçi Nüfus Müdürlüğü uygulaması, 2019’da bütün sınavları kapsayacak biçimde yeniden düzenlendi. 

Normalde yalnızca  YKS ve KPSS için uygulanan “Nöbetçi Nüfus Müdürlüğü” uygulaması 2019’da tüm basılı sınavlar için uygulanacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün; kimliğini kaybeden adayların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için normalde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Kamu Personel Seçme Sınavı‘nda (KPSS) uygulanan nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasının, 2019 yılında tüm basılı sınavları kapsayacak şekilde uygulanacağını açıkladı.

ÖSYM’den Nöbetçi Nüfus Müdürlüğü Kolaylığı

ÖSYM tarafından 8 – 10 Şubat tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen “2019 ÖSYM Sınav Koordinatörleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı”na Türkiye’nin 81 ili, 103 ilçesi, Lefkoşa ve Bişkek‘ten toplam 189 sınav koordinatörü ile ÖSYM yetkilileri katıldı.

2018 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği ve 2019 yılında yapılması planlanan sınavlara yönelik sınav takvimi ve sınavlarda alınacak tedbirlerin konuşulduğu bu toplantıda, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2018 yılında ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavların içeriğiyle alakalı da bir takım bilgilendirmelerde bulundu.

2019 Yılında Tüm Sınavlar İçin Geçerli Olacak

ÖSYM Başkanı Aygün, bu kapsamda nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasıyla ilgili 2019’daki sınavlar için alınan karara dair şunları söyledi:

“Sınavdan önce veya sınav günü kimliğini kaybeden adayların mağduriyetini gidermek adına bugüne dek sadece YKS ve KPSS sınavlarında uygulanan nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulaması, 2019 yılında tüm basılı sınavları kapsayacak şekilde genişletildi. Açık tutulacak nüfus müdürlüklerinin bilgileri her sınav için, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak.” 

Yeni Sınav Merkezleri

Bu arada Antalya‘da gerçekleştirilen “2019 ÖSYM Sınav Koordinatörleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı”ndaki detaylar ve yenilikler yalnızca Nöbetçi Nüfus Uygulaması’nın kapsamının genişletilmiş olmasıyla sınırlı değildi.

Toplantıda ayrıca yeni sınav merkezlerinin açılmasına dair bilgiler de paylaşıldı. Diğer bir ifadeyle ÖSYM 2019’da Türkiye’nin farklı bölgelerinde yeni sınav merkezlerinin faaliyete gireceğini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre toplam 7 ilçe daha sınav merkezi olarak belirlendi. ÖSYM Başkanı Aygün, 2019’da bu merkezlerde ilk defa YKS yapılacağını da sözlerine ekledi.

İşte yeni belirlenen sınav merkezleri;

  • İzmir Torbalı,
  • Ordu  Fatsa
  • Samsun Vezirköprü
  • Kahramanmaraş Afşin
  • Kastamonu Tosya
  • Sivas Suşehri
  • Adıyaman Besni

💡 Üniversite e-Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.