Yeni tip Korona Virüs (Kovid-19) ile alakalı Türkiye’deki güncel durumu ele aldığımız “Korona Virüs Gündemi” temalı yazı dizisinde bugün 17 Nisan 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Veya Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yapıyor. Böylece tüm Türkiye, Korona Virüs’e dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duyma şansına sahip oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek her akşam “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (17 Nisan 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de bugün 4.353 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 126 olarak açıklandı.

Bakan Koca, basın toplantısında yaptığı açıklamada filyasyon konusuna dikkat çekti. Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

“Filyasyon çalışmalarını Türk kamuoyuna yeni duyurmuş olsak da aslında ilk vakadan beri titizlikle yürüttüğümüz bir uygulama bu. Virüsün ülkemize girişini geciktirdiğimiz süre içinde bunun hazırlıklarını tamamladık”

Kovid-19 İstatistikleri

17 Nisan 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 558.413

Toplam Vaka Sayısı: 78.546

Toplam Vefat Sayısı: 1.769

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.845

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 1.014

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 8.631

Korona Virüs 17 Nisan 2020

17 Nisan 2020 itibariyle son 24 saatte Covid-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 40.270

Bugünkü Vaka Sayısı: 4.353

Bugünkü Vefat Sayısı: 126

Bugünkü İyileşen Sayısı: 1,542

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasındaki önemli kısımları manşetler halinde sizler için sıraladık;

 • Sizden isteğim şu; hazır bu mücadele yoluna girmişken tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun
 • Virüsü (Korona Virüs) sokaktan alıp evinize taşımayın.
 • Evinizde kalın, kendinizi koruyun, sevdiklerinizi koruyun. Sosyal mesafe, izolasyon kuralına uyun.
 • Bugüne kadar filyasyon yapılan temaslı kişi sayısı 322 bin 754 oldu. Filyasyon oranımız yüzde 97,5’a ulaştı.
 • Bugüne kadar sağlığa yapılan yatırımların ne kadar yerinde olduğunu toplum olarak bir kez daha test etmiş olduk.
 • Vakalara (Korona Virüs hastalarına) erken müdahale, mücadele stratejimizin bir diğer önemli yönünü oluşturmaktadır.
 • Daha önce Çin’den gelen bilgilerin aksine kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalara erkenden ilaç başladık. Sosyal güvenceye bakmaksızın tüm hastalarımıza ilacı ücretsiz olarak ulaştırdık.
 • 65 yaş üstü komorbid, yani alt hastalığı olup kendisi başvurarak hastaneye yatan vakalarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 11’ken filyasyon sonrası takip altında olup erken tedaviye başlananlarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 4 oldu. Aynı şekilde bu yaş grubu hastalarda entübasyon ihtiyacı yüzde 5,71’den yüzde 2,43’e düştü.
 • Hastanelerimizin çok yoğun olduğunu düşünüp belirtilerinizi göz ardı etmeyin, başvurun. Size hizmet verecek güce, şartlara sahibiz.
 • Tedavi için geç kalmayın. Geç kalmanız akciğer iltihabına yol açabilir, yoğun bakım ve entübasyon desteğini zorunlu kılabilir.
 • Halen yoğun bakımda olan hastalarımızın şikayeti olduğu halde geç başvurmuş kişiler olduğunu unutmayın
 • 1 hafta 10 gün içerisinde bir pik noktasına erişebileceğimizi görüyoruz. Devamında ortalama dünya örneklerinden Çin, Güney Kore ve benzeri ülkelerden edindiğimiz tecrübeyle iki haftalık bir plato döneminin olacağını biliyoruz. Devamında düşeceğini biliyoruz.

Korona Virüs ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 17 Nisan 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek dileğimiz bu yazı dizisini bir an önce bitirmek. Umarız ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (16 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.