Kişisel Marka Olmanızı Sağlayacak 4 Öneri

Yazıya Amerikalı İş Adamı ve Yazar Robert Kiyosoki’nin harika sözüyle başlayalım;

“Eğer bir bir marka değilseniz sadece bir ürünsünüzdür.”

Marka olmak pazardaki diğer ürünlerden ayrışmaktır. Ürüne artı değer eklemekle eş değerdir. Marka olmanın önemini en iyi Cüneyt Asan’ın Hikayeniz Yoksa Hikaye Olursunuz konuşmasında dinlenmiştim. Cüneyt Asan TGW isimli ünlü çay firmasının 50 TL’ye denk gelecek 1 kg’lık rize çayını 1000 TL’ye satmasını anlatıyordu ve marka olmak bu diyordu. İşte marka olursanız 50 TL’lik bir ürüne 20 kat değer ekleyebilirsiniz.


İlginizi ÇekebilirMarka Olmak Ya Da Madara Olmak


Sadece şirketlerin markaları olmaz. Günümüzde insanların da bir marka değeri var. İşte bunu profesyonelce ele aldığınız takdirde değerinize değer katabilirsiniz. Vehbi Koç’un; “Sağlığınız 1’se sahip oldukarınız bu 1’in sağına gelen 0’lardır” sözü vardır.

Hatırladınız mı?

Sağlımızın önemini çok güzel anlatan bu sözde; sağlığımız 1 ise kişisel markamız bu 1’in yanına koyacağımız beş sıfır daha demektir.

Kişisel Markamızı Nasıl Yaratabiliriz?

İşte sizi yaptığınız işte sizi diğerlerinden ayıracak ve öne çıkmanızı sağlayacak olan 4 öneri.

1) Düzenli İçerik üretin

Günümüzün en önemli pazarlama uzmanları arasında gösterilen Neil Patel’in dediği gibi; “Haftada 1 kez düzenli olarak yaptığınız işle ilgili içerik üretin.”

Bu sizi o alanda hem geliştirecek hem de bildiğiniz konuda paylaşımlar yapan yani söz söyleyen kişi olmanızı sağlayacaktır. Bu da sizi içerik üretmeyenlere göre öne geçmenizi sağlayacaktır.

Yazar ve girişimci Nicoles Cole bunun öneminden şöyle bahsediyor: “Eğer siz alanınızla ilgili faydalı içerikler üretirseniz günün sonunda bu kişi faydalı şeyler biliyor ve faydalı şeyler söylüyor diye zihinlerde algılanırsınız.” Bu söz içerik üretiminin önemine dair harika bir özet.

2) Kendi Tarzınızı yaratın.

Kişisel marka yaratırken tarz oluşturabilmek, sizi diğerlerinden farklılaştıracağı gibi aynı zamanda hayranlık uyandıracak bir noktadır. Steve Jobs’un meşhur siyah kazakları, Mark Zuckerberg’in meşhur terlikleri, Cem Yılmaz’ın meşhur siyah t-shirtleri ve David Beckham’ın şıklığı.

Tarzları onların konuşulmasını sağladı. Alanlarında farklılaştılar. Eleştirildikleri de oldu. Ama Amazon’un kurucu Jeff Bezos’un dediği gibi; “Eğer eleştiri almak istemiyorsanız hiçbir şey yapmayın.”

3) Nezaket ve Pozitiflik

Bu bölüme de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un markalaşmaya ait harika sözüyle başlayalım. “Siz odada yokken sizin arkanızdan söylenenler sizin markanızdır.”

Yani eleştirilsek de pozitif konuşulmak da önemli. Yaptığınız iş muhakkak birileri tarafından eleştirilecektir kabul ediyorum. Ancak nezaketinizi koruduğunuz takdirde eleştiriler sert bir duvara çarpacak. O yüzden kişisel markanızı yaratırken; nezaketli olun, pozitif olun ve insanlara yardımcı olun.

4) Kendinizi Anlatabileceğiniz Ortamlar Yaratın

Kendinizi anlatabileceğiniz ortamlar yaratın. Bir röportaj, bir konuşma… Farkı sitelerde konuk yazarlıklar gibi. Daha çok insanların karşısına çıkmanız bilinirliğinizi artıracaktır. Yaptığınız şeylerden hemen para kazanayım gibi de düşünmeyin. Kişisel marka yaratmak uzun vadeli bir iştir ve istikrarlı bir çaba gerektirir.

Özetle marka olmak büyük bir çaba gerektirir, dönüşü hemen alınmaz ama yıllar geçtikçe bilinirliğinizi ve değerinizi arttırmanıza yardımcı olur. Satış ve markalaşma üzerine aklınıza gelen her soruyu bana Linkedin üzerinden sorabilirsiniz. (in/burakkaradas)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

2 Comment

 1. Avatar
  • Ramazan -

  • 23 Şubat 2019 at 23:35 pm

  Merhabalar. Bülten aboneliğiniz ücretli mi? Arkadaşlar merak etmişler.o yüzden

  1. brandingturkiye
   • brandingturkiye -

   • 24 Şubat 2019 at 10:55 am

   Merhaba, hayır. Bildirim aboneliği ve bülten aboneliğini ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir