Viral pazarlama veya viral reklam her marka için ulaşılmak istenen ama pek de başarılamayan bir reklam ve pazarlama türüdür. O yüzden de örneklerine rastlamak zordur. Bunu göz önünde tutarak sizler için iyi kurgulanmış viral reklam örneklerini derledik. İşte birbirinden güzel işlerin çıkarıldığı o reklamlar.

Evet, bugünkü yazımda iyi kurgulanmış viral reklam örneklerini sizlerle paylaşacağım. Ama önce “Viral Pazarlama” kavramından kısaca bahsetmek istiyorum. Daha önce Branding Türkiye’de yayınlanan bazı makalelerde viral pazarlama kavramına dair “nedir?” odaklı değerlendirmeler paylaşmıştık. O yüzden burada derinlemesine bir açıklama yazmayı gerekli görmüyorum.

Viral Pazarlama Nedir?

Pazarlama kavramının bir alt dinamiği olan viral pazarlama; tüketicilerin bir marka, ürün veya hizmet hakkında markanın bütünleşik pazarlama faaliyetlerinden bağımsız olarak konuşması, yazması, tepki göstermesi, içerik üretmesi vs. kısacası bir aksiyon içerisinde olmasıdır. Tabi bu aksiyon bilinçli bir kurgu neticesinde değil habersizce gerçekleşmeli. Ve fakat bu sürecin bir şekilde kayıt altına alınması gerekmektedir.

Zira içeriğin viral olup olmadığı daha sonradan medyaya ve sosyal medyaya düşen yansımalar neticesinde anlaşılır. Viral pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz daha önce Branding Türkiye’de yayınlanmış olan “Viral Pazarlama Nedir? Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu yazımda “Viral Pazarlama Nedir?” veya “Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?” konularının dışına çıkarak daha çok örnekler üzerinden gitmeyi tercih ettik. Ve yerli markaların viral pazarlama kampanyaları neticesinde hazırlamış oldukları reklamları sizler için derledim.

Birazdan izleyeceğiniz videolara dair kısa bir bilgi vermek gerekirse; 5 farklı markanın reklamlarına yer verdik. İşte o markalar;

  • Türk Telekom (Yeni Evli Çiftler)
  • Nivea (Aranıyorsunuz!)
  • Jolly Tur (Cinnetten Bir Köşe)
  • Kale (Sinemadaki Hırsızın Akıl Almaz Rahatlığı)
  • LG (Asansör)

Yayınlanan viral reklam kampanyalarına dair yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. 🙂 Ayrıca listede olmayan ama kesinlikle bu listeye dahil edilmesi, eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz viral reklam örnekleri varsa bize iletebilirsiniz. İnceleyip daha sonra listeyi hemen güncelleriz.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan iyi bir kurgu neticesinde gerçekleşmiş olan viral reklamları izleyelim.

İyi Kurgulanmış Viral Reklam Örnekleri

TÜRK TELEKOM – Yeni Evli Çiftler, NIVEA – Aranıyorsunuz Viral Reklam!, JOLLY TUR – Cinnetten Bir Köşe, LG – Asansörlü Viral Reklam başlıklı örnek reklamları izlemek için sosyal video platformlarını ziyaret ederek ilgili başlıklara dair arama yapabilirsiniz. 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.