Migros örnek gösterilebilecek bir viral pazarlama kampanyası gerçekleştirdi. İyi bir sosyal medya kurgusu ve marka – tüketici etkileşimi örneği olan bu kampanya ile Migros günün en çok konuşulan markası oldu. İşte Migros’tan çok konuşulan viral pazarlama kampanyasının detayları!

Viral pazarlama güzeldir. Her markanın ulaşmayı daha doğrusu gerçekleştirmeyi istediği ama ne yazık ki çok az markanın başarılı olduğu bir pazarlama aksiyonudur. Çünkü hem kurgusu hem de uygulaması bir hayli zordur…

Bazen planlı viral kampanyalar “haberim yokmuş gibi çek kanka” moduna bürünür. Yani faydasından çok zararı olur. Bazen de gerçekten kendiliğinden gerçekleşir.

En son “Evrim Maymunoğlu”adlı bir Twitter kullanıcısı, Migros Türkiye’nin resmi Twitter hesabını mentionlayarak farkında olmadan bir viral pazarlama aksiyonu başlattı. Sonra da ortaya doğal olduğu düşünülen viral bir kampanya gerçekleşti. İşte “Migros’tan çok konuşulan viral pazarlama kampanyası” manşetlerine neden olan o işin tüm detayları!

Migros’tan Çok Konuşulan Viral Pazarlama Örneği

Migros’un taraf olduğu ve bir anda viral hale gelen tweetin detaylarını aktarmak gerekirse; “Evrim Maymunoğlu” adlı bir Twitter kullanıcısı, her gün dolmuştan bir Migros şubesinin önünde indiğini ve Migros’un dolmuş ücretine sponsor olması halinde, her gün dolmuştan inerken “Türkiye’nin en iyi süpermarketi Migros’ta inecek var!” şeklinde bağıracağını belirten bir tweet paylaştı. Ardından olanlar oldu.

Kampanyanın Detayları

İşte her şeyi başlatan o meşhur tweet:

“Sevgili @Migros_Turkiye,

Ben her gün dolmuştan Migros’un önünde iniyorum. Dolmuş ücretime sponsor olursanız her gün inerken; “Türkiye’nin en iyi süper marketi Migros’ta inecek var!” diye bağırırım. Eğer ilgilenmezseniz 50m ileride eşsiz kahve lezzeti sunan Nero’da ineceğim. Tşkr”

Evet, kullanıcı attığı tweet ile “Migros”a bir teklif yapmış. Ama bunu yaparken Migros’un bu teklife sıcak bakmaması ihtimalini de düşünmüş ve işin içine Caffe Nero’yu da dahil etmiş. Zira tweette de belirtildiği gibi kullanıcı aksi bir durumdayani Migros’tan beklediği karşılığı alamaması halinde 50 metre ileride bulunan Nero’da ineceğini ifade ediyor.

Migros Türkiye’nin resmi Twitter hesabı, “Evrim Maymunoğlu” isimli kullanıcının Pazartesi günü attığı bu tweete 2 gün önce  yanıt verdi ve kullanıcıya video çekip göndermesi halinde, bir aylık dolmuş masrafı tutarında Money (Money: Migros başta olmak üzere çeşitli işletmelerde para yerine kullanılabilen puan) hediye edeceklerini açıkladı.

Kampanya Binlerce Etkileşim Aldı

“Evrim Maymunoğlu” adlı kullanıcının paylaştığı ve viral haline gelen “Migros”lu tweet, şimdiye kadar yaklaşık olarak 4.039 kez retweetlendi. Ayrıca tweet yaklaşık olarak 33 bin civarında beğeni aldı. Sonuç olarak; bu işten tüm taraflar kârlı çıktı. Bakalım bundan sonraki süreçte Migros doğal geliştiği anlaşılan bu kampanyayı geliştirip daha profesyonel bir kampanyayla destekleyecek mi…


💡 Burada Çorba 1,5 TL

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.