Migros’tan Çok Konuşulan Viral Pazarlama Örneği

Viral güzeldir ama hem kurgusu hem de uygulaması zordur. Bazen planlı viraller “haberim yokmuş gibi çek kanka” havasında sürdürülür bazen de gerçekten kendiliğinden gerçekleşir. En son “Evrim Maymunoğlu”adlı bir Twitter kullanıcısı, Migros Türkiye’nin resmi Twitter hesabını mentionladı.

Tweeten içeriği kısaca şöyle; “Evrim Maymunoğlu”adlı kullanıcı, her gün dolmuştan bir Migros şubesinin önünde indiğini ve Migros’un dolmuş ücretine sponsor olması halinde, her gün dolmuştan inerken “Türkiye’nin en iyi süpermarketi Migros’ta inecek var!” şeklinde bağıracağını belirten bir tweet paylaştı. Ardından olanlar oldu. Evet, son birkaç gündür herkesin dilinde bu olay var. Ben de şimdi kısaca olayın detaylarını paylaşacağım.

İşte her şeyi başlatan o meşhur tweet:

Migros’un bu teklife sıcak bakmaması durumunda, 50 metre ileride bulunan ve eşsiz kahve lezzeti sunan Neroda ineceğini açıkladı. Migros Türkiye’nin resmi Twitter hesabı, “Evrim Maymunoğlu” isimli kullanıcının Pazartesi günü attığı bu tweet’e 2 gün önce  yanıt verdi ve video çekip gönderdiği takdirde, bir aylık dolmuş masrafı tutarında Money (Money: Migros başta olmak üzere çeşitli işletmelerde para yerine kullanılabilen puan) hediye edeceklerini açıkladı.

 

Evrim Maymunoğlu’nuntweetinde bahsettiği kahve zinciri Caffe Nero da bu güzel fırsatı tabi ki de kaçıramazdı ve kaçırmadı da. Ve bu tweete şu şekilde yanıt verdi

“Evrim Maymunoğlu” adlı kullanıcının attığı bu viral tweet, şimdiye kadar yaklaşık olarak 4.039 kez retweetlendi ve 33 bine yakın da beğeni aldı. Sonuç olarak; bu işten her iki marka da karlı çıkmışa benziyor. Bakalım bundan sonraki süreçte neler olacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir