Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Nisan ayının ikinci haftasını (8 – 14 Nisan 2019) geride bıraktık. Yeni haftanın teknoloji ve dijital odaklı haberlerini yine sizler için hazırlayıp, derledik. İşte karşınızda Haftanın Teknoloji Haberleri 

Nisan ayı hızlı ve yoğun bir gündemle başladı. Nisan itibariyle sektörde teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Hepsini buradan sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Nisan’ın ikinci haftası da (8 – 14 Nisan 2019) teknolojik gelişmeler adına hızlı bir haftaydı diyebiliriz.

8 – 14 Nisan 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Youtube, LG, Fiat şirketinden haberler yer alıyor. Ardından Twitter’dan iki ayrı habere yer verdik. Bunlar; Twitter CEO’sunun maaşı ve Twitter’ın spam hesaplara uygulamaya çalıştığı güncelleme. Bunlara ek olarak Honda, Xiaomi, Google, Whatsapp, Facebookhakkında bilgi ve haberler de haftanın önemli gündemlerini oluşturdu. Ve son olarak; Independent haber kaynağının Türkçe yayına başlaması da yine bu haftanın önemli gelişmeleri arasındaydı.

Bu arada tüm dünyanın gündemindeki ilk kez bir kara deliğin fotoğrafının çekilmesi haberini de sizlerle paylaşmak istedik. “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2019)” köşemizi sonlandırmadan önce Branding Türkiye‘nin medya sponsoru olduğu etkinlik ve zirveleri de sizlerle paylaştık. Böylece ekosistemin gelişimi için etkinlik ve zirvelere göstermiş olduğumuz desteğe sizler de katılımcı olarak katkı sağlayabilirsiniz.

O halde hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital odaklı haberlere başlayalım.

Youtube Etkileşimli İçerikler İçin Çalışıyor

Youtube; Netflix gibi etkileşimli içerikler üretmek için hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Netflix’in Bandersnatchdizisi oldukça ilgi toplamıştı. Bu dizinin ardından Netflix benzeri platformlar, izleyici ile etkileşimli olabilecek projeler için çalışmalara başladı.

Youtube da bu platformlardan biri olarak etkileşimli içerikler için özel bir ekip kurmak üzere kolları sıvadı. Youtube Orijinal Programlama Başkanı Susanne Daniels; “Artık çok katmanlı ve etkileşimli hikayeler oluşturmak ve yayınlamak için inanılmaz yeni araçlara ve fırsatlara sahibiz. Ben Relles, YouTube’un interaktif içeriği nasıl geliştirebileceği konusunda sezgisel ve deneyimli bir anlayışa sahip. Bu heyecan verici interaktif içerik ekibinin başına ondan daha iyisini geçiremezdik.” diyerek Youtube Komedi Başkanı Ben Relles’in etkileşimli içerik ekibi lideri olduğunu ifade etti.

Böylece Youtube, günümüzün fenomeni haline gelen etkileşimli içerikler oluşturmak için ciddi bir çaba sarf ettiğini kanıtlamış oldu.

LG Şeffaf Telefon İçin Patent Aldı

Teknoloji devlerinden biri olan LG, şeffaf telefon için patent aldı. Böylece LG, katlanabilir telefon ve şeffaf telefon için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden resmi olarak patentini tescillemiş oldu. Şeffaf telefon, şeffaf bir tasarıma sahip olmakla birlikte, batarya gibi bazı kısımları opak olarak tasarlandı. Şeffaf telefon ayrıca son dönemin trendlerinden olan katlanabilir şekilde kullanıma sunulacak.

Teknoloji trendleri son hızla değişip ve gelişirken LG de bu dönüşüme ayak uydurdu. Katlanabilir şeffaf telefonun, kullanıcılar için farklı bir deneyim olacağı tahmin ediliyor.

Branding Türkiye Logo

Branding Türkiye’nin Sponsor Olduğu Etkinlikler

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği konsept etkinlikler ve zirvelerin yanı sıra (Branding Türkiye Etkinlik) ekosistemin gelişimine katkı sağlayan prestijli etkinlik ve zirvelere de destek veriyor. Geçtiğimiz hafta Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu etkinlikler aşağıdaki gibidir;

  • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kariyer Günleri 2019 (Bilgi İçin Tıklayın)
  • Marketing Mind 13 Nisan’da Bilkent Üniversitesi’nde (Bilgi İçin Tıklayın)
  • İTÜ Veri Bilimi Zirvesi 24 – 25 Nisan’da (Bilgi İçin Tıklayın)
  • Zirve Aydın 27 Nisan’da Gerçekleşecek (Bilgi İçin Tıklayın)

Fiat Karbon Emisyonu Cezasından Kurtulmak İçin Tesla İle Anlaştı

Fiat otomobillerinin, karbon emisyon salınımı değerlerine uymadığı ortaya çıktı. Bilindiği üzere AB’nin belirlediği karbon emisyonu standartlara uymayan araçlar nedeniyle şirketler ağır şekilde cezalandırılıyor. Fiat’ın da bu değerlere uymayan araçları olduğu biliniyor. Fiat ise cezadan kurtulmak için Tesla ile anlaştı.

Katı kuralları olan AB, otomobil şirketlerini iş birliğine itiyor. Zira CO2 salınımını azaltmak adına şirketlerin daha fazla elektrikli araç üretmesi gerekiyor. İşte bu nedenle Fiat ile Tesla iş birliğine gitti. Böylece Fiat, karbon emisyonu standartlarına uymadığı için ödeyeceği cezadan da kurtulmuş olacak.

Karbondioksit emisyon seviyesinin belirlenen standartları, bir otomobilin emisyon seviyesinin 118,5 gramolmasıdır. 2021 yılında ise bu CO2 seviyesinin bir otomobil için 95 grama düşürülmesi bekleniyor.

Twitter CEO’su 1.40 $ Maaş Alıyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada aldığı maaşın 140 sent olduğunu bildirdi. Jack Dorsey, Twitter’ın 140 karakterden oluşması sebebiyle sembolik bir maaş aldığını ifade etti. Sembolik yönetici maaşları son zamanlarda oldukça yaygın biçimde tercih ediliyor.

Twitter, Spam Engellemek İçin Yeni Sınırlar Getiriyor

Twitter, takipçi kasma olarak ifade edilen durumu engellemek amacıyla yeni sınırlar getirmeye hazırlanıyor. Yeni güncelleme kapsamında Twitter kullanıcıları günde 1000 yerine yerine 400 hesap takip edebilecek. Böylelikle spam hesapların ve bot takipçilerin önüne geçilmiş olacak.

Honda, Türkiye’den Çekilme Kararı Aldı

Honda, 2021 yılına kadar Civic Sedan modelinin tamamlanmasının ardından, Türkiye’deki satışlarını durdurma kararı aldı. Honda’nın böyle bir karar alması oldukça şaşırtıcı oldu.

Honda bu konu ile ilgili; “Türkiye’deki otomobil üretim faaliyetlerini 22 yıldır başarıyla sürdüren Honda Türkiye, bu dönemde tüm hedeflerine ulaşmış olmaktan gurur duymaktadır. Honda’nın Türkiye’de son birkaç yılda ortaya koyduğu etkileyici performans, şirketin Türkiye piyasasına duyduğu büyük güvenin en önemli kanıtıdır. Bu nedenle Honda Türkiye, satış ve satış sonrası operasyonlarını müşterilerine sunduğu yüksek hizmet kalitesiyle 2021 yılından sonraki dönemde de sürdürecektir. Bu doğrultuda, Türkiye’de araç ithalatı ve dağıtımını içeren otomobil operasyonları kesintisiz olarak devam edecektir. Honda Motosiklet operasyonları bu karardan etkilenmeyecektir.  şeklinde bir açıklama yaptı.

Honda tarafından gelen bu açıklama küresel otomotiv sektöründeki değişimleri de gözler önüne seriyor. Yaşanan değişimler doğrultusunda otomotiv üretimi ve değişen piyasa dinamiklerinin farkında olduklarının altını çizdiler. Türkiye’nin öncelikli gündemi ise yatırımcı çekmek ve var olan yatırımcıları Türkiye’de tutmak olmalıdır.

8 - 14 Nisan 2019

Xiaomi Mi 9 Türkiye’de Satışa Çıktı

Çin merkezli dünyanın en büyük 4. Telefon üreticisi Xiaomi, yeni telefon modelini Türkiye’de satışa sundu. Yüksek teknolojiye sahip Xiaomi Mi 9, tasarımıyla da oldukça dikkat çekiyor. Çerçevesini %40 oranında incelten ve kavisli bir yapıya sahip olan model, kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Xiaomi Mi 9, Amoled ekrana sahip ve HDR10 teknolojisini destekliyor. Xiaomi Mİ9 telefonun fiyatı ise şu anda4.999 TL olarak satışa sunuluyor.

Whatsapp’a Hızlı Kişi Ekleme Özelliği Geldi

Geniş bir kullanıcı kitlesi olan Whatsapp, günden güne yenileniyor desek yeridir. Şimdi de Whatsapp’ta kullanıcılar için kolaylık getiren yeni güncelleme geliyor. Bu güncellemeyle Whatsapp’a hızlı kişi eklemekmümkün olacak.

Güncelleme öncesinde Whatsapp’ta kişi eklemek için öncelikle rehbere kaydetmek gerekiyordu. Artık bu durum daha sistematik hale geliyor. Güncellemede rehbere kaydetmeden kişi ile iletişime geçilebilecek. Yeni özelliği ise uygulamayı güncelledikten sonra, yeni sohbet- yeni kişi seçimi yaparak denemek mümkün.

Google, Haritalardan Para Kazanacak

Google Haritalar’ın 1 milyara yakın kullanıcı kitlesi bulunuyor. Bu kullanıcı sayısıyla Google, Haritalar’dan para kazanmayı hedefliyor. Google, Haritalar’dan para kazanmak için sponsorlu listeleme gibi bazı yeni özellikler ekleyecek.

Böylece Google Haritalar, sponsorlu içerikler ile uygulama üzerinden kazanç sağlayabilecek. Google ayrıca Haritalar’a sponsorlu mekanlar ile beraber reklam alacak. Reklam verenler Google’a kendi tanıtımları için oluşturduğu içeriği, kullanıcılara sunulacak. Google, ayrıca kişiselleştirilmiş tavsiyeler ve reklamlar ile de belli bir kazanç sağlamayı hedefliyor.

8 - 14 Nisan 2019

Facebook Developer Circles Türkiye’de

Facebook 2017 yılında geliştiricilere yönelik açtığı Developer Circles’ı Türkiye’de hizmete sundu. Buna göre Facebook Developer Circles, İstanbul ve Ankara’da faaliyette olacak.

Facebook Developer Circles, dünyadaki tüm geliştiricilere ulaşmayı ve onları bir araya toplamayı amaçlıyor.Geliştiricileri birbirleri ile iş birliği içinde çalışabilecekleri ve Facebook’un tüm ürünleri hakkında bilgi sahibi olacakları ortamı oluşturmak için faaliyete sunulan Facebook Developer Circles artık Türkiye’de!

Türkiey’de açılan Developer Circles hakkında Facebook’un Ortadoğu ve Kuzey Afrika Stratejik Geliştirici Programları Yöneticisi Walied Elaimen, “Developer Circles ile hedefimiz, yerel toplulukları teknik bilgi karşılığında desteklemek. İster nasıl kod yazacağını öğrenen bir öğrenci, ister bir fikri gerçeğe dönüştürmek isteyen bir geliştirici, isterseniz en son teknoloji güncellemelerini araştıran deneyimli bir kodlayıcı olun, Developer Circles tüm geliştiricilere yardımcı olmak için tasarlandı.” dedi.

Developer Circles kapsamında İstanbul ve Ankara liderleri de seçildi. Enis Yurdatapan ve Muhammet Aziz Ulakİstanbul için, Burcu Coşkun ise Ankara için Developer Circles lideri seçildi.

8 - 14 Nisan 2019

Independent Türkçe Yayına Başladı

İngiliz haber yayın kaynağı Independent, Türkçe yayına başladı. İnternet üzerinden Türkçe yayın hayatına başlayan kaynak, Twitter üzerinden duyuru yaptı. Gazete, Türkçe yayını “Doğru, özgün ve saygın” ve “Sizin Dilinizden Konuşuyor” ifadeleriyle açıkladı.

Independent Türkiye Genel Koordinatörü olarak Muhammed Zahid Gül göreve getirildi. Genel yayın yönetmeni olarak ise Nevzat Çiçek görevlendirildi.

8 - 14 Nisan 2019

Kara Deliğin Fotoğrafı Çekildi

Evrenindeki bilinmezliği çözmek için bilim insanları çalışmaya devam ediyor. National Science Foundation’da çalışan bilim insanları, dünyada eş zamanlı biçimde basın toplantısı gerçekleştirdi. İlk defa bir kara deliğin fotoğrafını çektiklerini açıklayan kuruluş, bunun astorfizikte bir dönüm noktası olduğunu ifade ettiler.

Kara delik için 2012 yılında Event Horizon Teleskobu (EHT) kurulmuştu. EHT’den sonunda sonuçlar geldi. Ve kara deliğin fotoğrafı paylaşıldı. İnsanlık için büyük bir adım olarak yorumlandı. Bu durum uzay teknolojisinin geldiği son noktayı da gözler önüne sermiş oldu.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2019) ayının ikinci haftasını (8 – 14 Nisan 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan ayının ikinci haftası (8 – 14 Nisan 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir