Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2019)

Nisan ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor…

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2019)”

8 – 14 Nisan 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Nisan ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Youtube,LG, Branding Türkiye, Fiat, Tesla, Twitter, Honda, Xioami, Whatsapp, Google, Facebook, Independent Türkçe ve National Science Foundation ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Youtube İnteraktif İçerik

Youtube Etkileşimli İçerikler İçin Çalışıyor

Youtube, Netflix gibi etkileşimli içerikler üretmek için hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Netflix’in Bandersnatch dizisi oldukça ilgi toplamıştı. Bu dizinin ardından Netflix benzeri platformlar, izleyici ile etkileşimli olabilecek projeler için çalışmalara başladı. Youtube Orijinal Programlama Başkanı Susanne Daniels konuya ilişkin bir açıklama yaptı. İşte o açıklama;

“Artık çok katmanlı ve etkileşimli hikayeler oluşturmak ve yayınlamak için inanılmaz yeni araçlara ve fırsatlara sahibiz. Ben Relles, YouTube’un interaktif içeriği nasıl geliştirebileceği konusunda sezgisel ve deneyimli bir anlayışa sahip. Bu heyecan verici interaktif içerik ekibinin başına ondan daha iyisini geçiremezdik.”

Böylece Youtube, günümüzün fenomeni haline gelen etkileşimli içerikler oluşturmak için ciddi bir çaba sarf ettiğini kanıtlamış oldu.

LG Şeffaf Telefon

LG Şeffaf Telefon İçin Patent Aldı

LG, şeffaf telefon için patent aldı. Böylece LG, katlanabilir telefon ve şeffaf telefon için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden resmi olarak patentini tescillemiş oldu. Şeffaf telefon, şeffaf bir tasarıma sahip olmakla birlikte, batarya gibi bazı kısımları opak olarak tasarlandı. Şeffaf telefon ayrıca son dönemin trendlerinden olan katlanabilir şekilde kullanıma sunulacak.

Branding Türkiye Logo

Branding Türkiye’Sponsor Olduğu Etkinlikler

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği konsept etkinlikler ve zirvelerin yanı sıra (Branding Türkiye Etkinlik) ekosistemin gelişimine katkı sağlayan prestijli etkinlik ve zirvelere de destek veriyor. Geçtiğimiz hafta Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu etkinlikler aşağıdaki gibidir;

  • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kariyer Günleri 2019 (Bilgi İçin Tıklayın)
  • Marketing Mind 13 Nisan’da Bilkent Üniversitesi’nde (Bilgi İçin Tıklayın)
  • İTÜ Veri Bilimi Zirvesi 24 – 25 Nisan’da (Bilgi İçin Tıklayın)
  • Zirve Aydın 27 Nisan’da Gerçekleşecek (Bilgi İçin Tıklayın)

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Nisan 2019 - Fiat Tesla İşbirliği

Fiat, Tesla İle Anlaştı

Fiat otomobillerinin, karbon emisyon salınımı değerlerine uymadığı ortaya çıktı. Bilindiği üzere AB’nin belirlediği karbon emisyonu standartlara uymayan araçlar nedeniyle şirketler ağır şekilde cezalandırılıyor. Fiat’ın da bu değerlere uymayan araçları olduğu biliniyor. Şirket bu durum nedeniyle ceza yememek için Tesla ile anlaştı…

Katı kuralları olan AB, otomobil şirketlerini iş birliğine itiyor. Zira CO2 salınımını azaltmak adına şirketlerin daha fazla elektrikli araç üretmesi gerekiyor. İşte bu nedenle Fiat ile Tesla iş birliğine gitti. Böylece Fiat, karbon emisyonu standartlarına uymadığı için ödeyeceği cezadan da kurtulmuş olacak.

Jack Dorsey Maaşı

Twitter CEO’su 1.40 $ Maaş Alıyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na açıklama yaptı. Dorsey, yaptığı açıklamada aldığı maaşın 140 sent olduğunu bildirdi. Twitter Ceo’sunun Twitter’ın 140 karakterden oluşması sebebiyle sembolik bir maaş aldığı düşünülüyor 🙂

Twitter Spam Düzenlemesi

Twitter, Spam Engellemek İçin Yeni Sınırlar Getiriyor

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Twitter, takipçi kasma olarak ifade edilen durumu engellemek amacıyla yeni sınırlar getirmeye hazırlanıyor. Yeni güncelleme kapsamında Twitter kullanıcıları günde 1000 yerine yerine 400 hesap takip edebilecek. Böylelikle spam hesapların ve bot takipçilerin önüne geçilmiş olacak.

Honda Türkiye'den Çekiliyor

Honda, Türkiye’den Çekilme Kararı Aldı

Honda, 2021 yılına kadar Civic Sedan modelinin tamamlanmasının ardından, Türkiye’deki satışlarını durdurma kararı aldı. Honda’nın böyle bir karar alması oldukça şaşırtıcı oldu. Honda bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye’deki otomobil üretim faaliyetlerini 22 yıldır başarıyla sürdüren Honda Türkiye, bu dönemde tüm hedeflerine ulaşmış olmaktan gurur duymaktadır. Honda’nın Türkiye’de son birkaç yılda ortaya koyduğu etkileyici performans, şirketin Türkiye piyasasına duyduğu büyük güvenin en önemli kanıtıdır. Bu nedenle Honda Türkiye, satış ve satış sonrası operasyonlarını müşterilerine sunduğu yüksek hizmet kalitesiyle 2021 yılından sonraki dönemde de sürdürecektir. Bu doğrultuda, Türkiye’de araç ithalatı ve dağıtımını içeren otomobil operasyonları kesintisiz olarak devam edecektir. Honda Motosiklet operasyonları bu karardan etkilenmeyecektir. 

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Nisan 2019 - Xioami

Xiaomi Mi 9 Türkiye’de Satışa Çıktı

Çin merkezli dünyanın en büyük 4. telefon üreticisi ve teknoloji şirketi Xiaomi, yeni telefon modelini Türkiye’de satışa sundu. Yüksek teknolojiye sahip Xiaomi Mi 9, tasarımıyla da oldukça dikkat çekiyor. Çerçevesini %40 oranında incelten ve kavisli bir yapıya sahip olan model, kullanıcıların beğenisine sunuldu. Xiaomi Mi 9, Amoled ekrana sahip ve HDR10 teknolojisini destekliyor. Xiaomi Mİ9 telefonun fiyatı ise şu anda 4.999 TL olarak belirlendi.

Whatsapp Yeni Güncelleme

Whatsapp’a Hızlı Kişi Ekleme Özelliği Geldi

Bundan böyle Whatsapp’a hızlı kişi eklemek mümkün olacak. Güncelleme öncesinde Whatsapp’ta kişi eklemek için öncelikle rehbere kaydetmek gerekiyordu. Artık bu durum daha sistematik hale geliyor. Güncellemede rehbere kaydetmeden kişi ile iletişime geçilebilecek. Yeni özelliği ise uygulamayı güncelledikten sonra, yeni sohbet – yeni kişi seçimi yaparak denemek mümkün.

Google Haritalar Sponsorlu Reklam

Google, Haritalardan Para Kazanacak

Google Haritalar’ın 1 milyara yakın kullanıcısı var. Teknoloji devi Google, böylesi bir kitleden para kazanmak için Haritalar’a sponsorlu listeleme gibi bazı yeni özellikler eklemeyi planlıyor. Böylece Google Haritalar, sponsorlu içerikler ile uygulama üzerinden kazanç sağlayabilecek. Google ayrıca Haritalar’a sponsorlu mekanlar ile beraber reklam alacak. Reklam verenler Google’a kendi tanıtımları için oluşturduğu içeriği, kullanıcılara sunulacak.

Facebook Circles İstanbul

Facebook Developer Circles Türkiye’de

Sosyal ağ ve teknoloji şirketi Facebook 2017 yılında geliştiricilere yönelik açtığı Developer Circles’ı Türkiye’de hizmete sundu. Buna göre Facebook Developer Circles, İstanbul ve Ankara’da faaliyette olacak. Facebook Developer Circles, dünyadaki tüm geliştiricilere ulaşmayı ve onları bir araya toplamayı amaçlıyor. Geliştiricileri birbirleri ile iş birliği içinde çalışabilecekleri ve Facebook’un tüm ürünleri hakkında bilgi sahibi olacakları ortamı oluşturmak için faaliyete sunulan Facebook Developer Circles artık Türkiye’de!

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Nisan 2019 - The Independent

Independent Türkçe Yayına Başladı

Teknoloji Haberleri’ne medyaya dair bir haberle devam ediyoruz. İngiliz haber yayın kaynağı Independent, Türkçe yayına başladı. İnternet üzerinden Türkçe yayın hayatına başlayan kaynak, Twitter üzerinden duyuru yaptı. Gazete, Türkçe yayını “Doğru, özgün ve saygın” ve “Sizin Dilinizden Konuşuyor” ifadeleriyle açıkladı. Independent Türkiye Genel Koordinatörü olarak Muhammed Zahid Gül göreve getirildi. Genel yayın yönetmeni olarak ise Nevzat Çiçek görevlendirildi.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Nisan 2019 - Kara Delik Fotoğrafı

Kara Deliğin Fotoğrafı Çekildi

Teknoloji Haberleri’ni önemli bir bilimsel gelişmeyle bitiriyoruz. National Science Foundation’da çalışan bilim insanları, dünyada eş zamanlı biçimde basın toplantısı gerçekleştirdi. İlk defa bir kara deliğin fotoğrafını çektiklerini açıklayan kuruluş, bunun astorfizikte bir dönüm noktası olduğunu ifade ettiler. Kara delik için 2012 yılında Event Horizon Teleskobu (EHT) kurulmuştu. EHT’den nihayet beklenen sonuçlar geldi. Ve kara deliğin fotoğrafı paylaşıldı. Bu gelişme insanlık için büyük bir adım olarak yorumlandı.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Nisan 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.