Netflix’in dünyaca ünlü fenomen dizisi Black Mirror’un 5. sezonunu bekleyenler bir sürprizle karşılaştı. Herkes dizinin yeni sezonuna dair bir ipucu beklerken Netflix, 5 saatlik interaktif film Black Mirror: Bandersnatch ile ilgili fragmanı yayınladı.

Bir film düşünün ki senaryosu siz filmi izlerken yazılıyor. Evet, inanması güç ama Black Mirror son yayınladığı fragmanla tam olarak böyle bir deneyim vaat ediyor.

5 Saatlik İnteraktif Film

Filmin nasıl ilerleyeceğine izleyicilerin karar verdiği sıra dışı bir yapım projesi olan Black Mirror: Bandersnatch adlı filmin fragmanı, tam da herkesin 5. sezonu beklediği günde yani 28 Aralık 2018‘de yayınlandı. Fragman daha yayınlanır yayınlanmaz milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Bu arada Black Mirror: Bandersnatch filmi hakkında henüz doyurucu bir açıklama yapılmış değil. Diğer bir ifadeyle bunun özel bir yapım mı olduğu yoksa 5. sezonun muadili olarak mı yayınlandığı henüz netlik kazanmadı.

Bandersnatch Nedir?

Bu interaktif filme adını veren “Bandersnatch” kelimesi çok hızlı hareket ettiğine inanılan kurmaca bir yaratıktan geliyor.

Bandersnatch adlı karakter ilk olarak, İngiliz yazar, bilim adamı ve sanatçı Lewis Carroll tarafından kaleme alınan Alice Harikalar Diyarında kitabının devamı niteliğindeki “Aynanın İçinden” adlı kitabında yer alan bir şiirde geçiyor. Ancak kelime sadece bu kitapta yok. Yani Carroll’ın diğer eserlerinde de Bandersnatch karakterine rastlıyoruz. Bu yaratık uzun boyunlu ve hızlı hareket eden bir ağza sahip olmasıyla biliniyor. En azından yazarın tarifi bu yönde.

Bir fenomen haline gelen Bandersnatch karakteri başka edebiyat metinlerinde olmak üzere çeşitli popüler kültür unsurlarında kullanılmıştır. Ancak şu kesin ki bu karakterin hiçbir kullanımı Black Mirror’daki etkiyi bırakmamıştır.

Filmin Konusu

Charlie Brooker’ın yapımcısı olduğu Black Mirror’u kısaca tanımlamak gerekirse; Black Mirror, teknolojinin insan ve toplum üzerindeki olumsuz etkisini gözler önüne sermek ve teknolojideki gelişimin karanlık tarafın fark edilmesini sağlamak adına bölümler yayınlayan dünyaca ünlü fenomen bir Netflix dizisi.

Bu yönüyle bakıldığında “Black Mirror Bandersnatch”de; yine Black Mirror felsefesine uygun bir konu seçilmiş diyebiliriz. Şöyle ki; 1984’te genç bir programcı, karanlık bir romanı bilgisayar oyununa uyarlarken gerçekliği sorgulamaya başlıyor. Ve film bu şekilde bir kurguyla devam ediyor. Aklın sınırlarını zorlayan ve birden çok sona sahip olan yapımın süresiyse 1 saat 30 dakika.

Şimdiden iyi seyirler 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.