Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2020)

Nisan ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan  2020)”

15 – 21 Nisan 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Nisan 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Whatsapp Grupları Takip Edilecek İddiası
  • PlayStation 5 Tanıtım Stratejisi Microsoft’a Göre Belirleniyor
  • Youtube Musıc Keşfet Özelliği Güncellendi
  • TikTok Aile Eşlemesi Modunu Aktif Etti
  • Amazon N95 Maske Satışlarını Durdurdu
  • Facebook’tan Twitch ve Youtube’a Rakip Uygulama
  • Whatsapp’tan 8 Kişiye Kadar Video Görüşmesi Yapılabilecek
  • Instagram Hikayelere Müzik Ekleme
  • Tivibu Sinema Kanalları 1 Ay Ücretsiz
  • Dikeyeksen Yayıncılık’tan Linkedin’de Büyük Çekiliş

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Whatsapp Karanlık Mod

Whatsapp Grupları Takip Edilecek İddiası

Son günlerde sosyal medyada “Whatsapp gruplarındaki yazışmalar takip edilecek.” iddiasının dolaşması kullanıcıları bir hayli korkuttu. Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından olan Whatsapp’ın gruplardaki mesajları okuyacağı, takip edeceği ise bir iddiadan ibaret. Zaten söylentiler uygulama tarafından yalanlandı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Nisan 2020) - Playstation 5

PlayStation 5 Tanıtım Stratejisi Microsoft’a Göre Belirleniyor

Sony, PlayStation 5’in tanıtımı için hazırlıklara başladı. 2020 yılı başlangıcıyla beraber oyunseverleri yeni nesil oyun konsoluyla tanıştırmayı hedefleyen Sony, tanıtım faaliyetleri stratejisini teknoloji devi Microsoft’a göre belirliyor. Bilindiği üzere Sony ve Microsoft oyun konsolu konusunda birbiriyle kıyasıya rekabet eden iki firma! Bu yüzden Sony yeni nesil oyun konsolu tanıtım için fazla acele etmiyor. Sony’nin amacı Microsoft’un ilk adımı atmasını sağlamak.

YouTube Music Nedir

Youtube Musıc Keşfet Özelliği Güncellendi

Youtube Musıc’e yeni bir güncelleme geldi. Buna göre Keşfet sekmesi artık platformda yer alacak. Böylece kullanıcıların daha kolay biçimde yeni şarkılara ve çalma listelerine ulaşması sağlanmış olacak. Bu arada Youtube’un yeni getirdiği bu özellik aslında kullanıcılar tarafından uzun zamandır bekleniyordu.

TikTok İndirme Sayısı

TikTok Aile Eşlemesi Modunu Aktif Etti

Covid-19 salgını ile beraber insanların sosyal izolasyon nedeniyle evlerinde olması, internet mecralarındaki trafiği artırdı. Sosyal medya platformlarının kullanımının artmasıyla beraber uygulamalar da bazı düzenlemeler yapmaya başladı. Bu mecralardan biri de TikTok oldu. Popüler sosyal ağ; kullanıcılara dijital okuryazarlık konusunda farkındalık oluşturmak maksadıyla Aile Eşlemesi Modu özelliğini hazırladı. Burada ebeveynlere; çevrimiçi güvenlik ve gençlere çevrimiçi deneyimlerinde rehberlik etmeleri için bilgilendirici videolar yer alıyor. Bunlar ekran zaman yönetimi, doğrudan mesaj, kısıtlı mod gibi içeriklere sahip videolardan oluşuyor. Aile Eşlemesi Modu’ndaki şifreli koruma sistemi ile ebeveynler hem mesaj gönderenleri sınırlayabiliyor hem de uygun olmayan içerikleri kısıtlayabiliyorlar.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Nisan 2020) - Amazon Expres Teslimat

Amazon N95 Maske Satışlarını Durdurdu

Coronavirüs salgını sebebiyle maske kullanımı çoğu ülkede zorunlu hale geldi. Bu durum e-ticaret sitelerinin de maske satışına odaklanmasına neden oldu. Ancak e-ticaret ve teknoloji devi Amazon, N95 cerrahi maske, cerrahi eldiven gibi maddelerin satışını yasakladığını duyurdu. Buna göre Amazon artık maske satışlarını sadece hastanelere ve devlet kurumlarına yapacağını açıkladı.

Facebook Korona Virüsü

Facebook’tan Twitch ve Youtube’a Rakip Uygulama

Teknoloji devi Facebook, Yeni Oyun sekmesi ile Twitch ve Youtube ile ciddi bir rekabete girmeye hazırlanıyor. Facebook platforma entegre edeceği bu sekmeyle, kullanıcıların oynadıkları oyunlara canlı olarak katılma ve oyun gruplarına dahil olma gibi fırsatlar sunacak. Facebook yeni sekmesiyle beraber Twitch ve Youtube’a nazaran daha az ödeme alacak. Ayrıca Facebook kişiselleştirilmiş önerileri de kullanıcılara sunarak görüntülenmelerden gelir elde etmeyi hedefliyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Nisan 2020) - Whatsapp Video Görüşme

Whatsapp’tan 8 Kişiye Kadar Video Görüşmesi Yapılabilecek

Dünyanın en çok indirilen ve kullanılan sosyal medya platformu Whatsapp, görüntülü görüşme kişi sayısında güncellemeye gidiyor. Dünyayı saran salgın nedeniyle evlerden sürdürülen görüşmeler ve toplantılar Whatsapp’ı harekete geçirdi. Buna göre Whatsapp, bundan böyle 8 kişiye kadar video görüşmeleri yapılmasına izin vereceğini duyurdu. Whatsapp şu an için en fazla 4 kişiye kadar video görüşmelerinin yapılmasına olanak veriyor. Bakalım Whatsapp yeni gelişmeyi ne zaman kullanıcılarına sunacak.

Instagram Hikayelere Müzik Etiketi

Instagram Hikayelere Müzik Ekleme

Popüler sosyal ağ Instagram’a yeni bir özellik geldi. Bir süredir dünyanın çeşitli bölgelerinde aktif şekilde kullanılan Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği Türkiye için de aktifleştirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Tivibu Sinema Kanalları

Tivibu Sinema Kanalları 1 Ay Ücretsiz

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne güzel bir kampanyayla devam ediyoruz. Türk Telekom’un sahibi olduğu Tivibu, karantina günlerinde tüm üyelerine bir jest yaptı. Buna göre Tivibu sinema kanalları 1 ay ücretsiz seyredilebilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dikeyeksen Yayıncılıktan Kitap Seti

Dikeyeksen Yayıncılık’tan Linkedin’de Büyük Çekiliş

Bilişim, teknoloji, mühendislik, dijital pazarlama, marka yönetimi ve pazarlama başta olmak üzere bilişim, yazılım, marka – pazarlama ve iş kitapları türlerinde kitap yayınlayan Dikeyeksen Yayıncılık’tan Linkedin’de büyük çekiliş!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Nisan 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.