Her yıl 22 Nisan tarihi Dünya Günü (Earth Day) olarak kutlanıyor. Bugün itibariyle 50. yıl dönümü kutlanan Dünya Günü için arama motoru devi Google, interaktif bir Doodle hazırlayarak farkındalık dolu bir işe imza attı.

“Dünya Günü” fikri ilk olarak 1969 yılında ortaya atılmış olsa da Earth Day ilk kez 22 Nisan 1970 tarihinde kutlanmıştır. O tarihten bugüne her yıl 22 Nisan tarihi, tüm dünyada “Dünya Günü (Earth Day)” olarak kutlanıyor.

Bu sene 50. yıl dönümü olan Dünya Günü için Google farkındalık dolu bir işe imza attı. Arama motoru devi Google Dünya Günü (2020) vesilesiyle özel bir Doodle hazırlayarak arıların dünya için önemine dikkat çekti.

Google Dünya Günü 2020 İçin Doodle Hazırladı

Google, tüm dünyayı ilgilendiren özel meselelere ilişkin mutlaka bir Doodle hazırlıyor. Böylece o konuya dair tüm dünyada farkındalık oluşturmayı başarıyor. Bu bazen özel bir gün, bazen bir sanatçının ölüm yıldönümü, bazen bir yazarın doğum günü, bazen çevresel bir konu olabiliyor.

Google şimdi de Dünya Günü 2020 için Doodle hazırladı. Twitter hesabından Dünya Günü 2020 için hazırlanan Doodle’ı duyuran Google, bu vesileyle arıların önemine de dikkat çekmiş oldu. İşte Google’ın Twitter’daki mesajı;

“Bugün hem gezegenimizi hem de üzerinde yaşayan çok küçük ama en önemli canlılardan birini kutluyoruz: Arılar! Dünyamızdaki ekinlerin üçte ikisi ve çiçekli bitkilerin %85’i arıların polenleri yaymasıyla mümkün oluyor.”

Earth Day 2020 Doodle

Google.com‘da karşınıza çıkan Doodle‘a tıklandığında bir tanıtım sayfası açılıyor. Bundan önce birbirinden güzel çiçek ikonlarıyla karşılaşıyorsunuz. 🙂

Google Dünya Günü 2020 - Doodle

Sonrasında “Dünya Günü’nün 50. Yıl Dönümü Kutlu Olsun” mesajını görüyorsunuz.

Google Dünya Günü 2020 Kutlu Olsun

Daha sonra Dünya Günü 2020’ye dair “Bugün hem gezegenimizi hem de üzerinde yaşayan çok küçük ama en önemli canlılardan birini kutluyoruz: Arılar” ifadesi yer alıyor.

Doodle Arılar

Ardından arıların dünya ve tabi insanlar için neden önemli olduğuna vurgu yapmak adına “Biliyor muydunuz? Dünyamızdaki ekinlerin üçte ikisi…” şeklinde bir bilgilendirme yapılıyor. Tabi sonraki görselde bu mesajın devamı var.

Google Arılar

O mesajın devamında “ve çiçekli bitkilerin %85’i arıların polenleri yaymasıyla mümkün oluyor”  şeklinde bir ifadeyle karşılaşıyorsunuz.

Arılar Ve Çiçekler Doodle

En son “Kanatlı arkadaşlarımız hakkında daha fazla bilgi edinin ve yeni açmış çeşitli çiçeklere polen taşımak için çıktıkları yolculukta onlara yardımcı olun…” mesajını göreceksiniz. Hemen akabinde ise Google’ın bugüne özel hazırlamış olduğu mini arı oyunuyla baş başa kalacaksınız.

Arı Oyunu Doodle

Mouse yardımıyla hareket ettirdiğiniz arıyı çiçeklerin üzerine denk getirerek, Google’ın tabiriyle minik dostumuza polen taşıması konusunda yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler. 🙂

İnteraktif Arı Oyunu Google

Dünya Günü (Earth Day) Nedir?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco‘da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda John McConnell tarafından dünyamızın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelsonun desteğiyle ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 tarihinde gerçekleşmiştir. Ve bu, ilk Dünya Günü kutlamaları olarak kayıtlara geçmiştir. Zira bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmıştır. Ayrıca o tarihte düzenlenen birçok konferans ve sempozyum ile çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk “Temiz Hava Yasası” ve “Temiz Su Yasaları” hazırlanmıştır.


💡 Lacoste’dan Mickey Mouse’lu Koleksiyon

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.