Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2020)

Nisan ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan  2020)”

22 – 30 Nisan 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 30 Nisan 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Microsoft’tan Gezegensel Bilgisayar Projesi
 • Samsung’tan 600 mp Kameralı Telefon
 • Netflix’e 16 Milyon Yeni Kullanıcı
 • HBO Max Yayın Hayatına Başlıyor
 • Sağlık Bakanlığı’ndan Koronavirüs Whatsapp Danışma Hattı
 • Sağlık Bakanlığı Bip’te Korona Virüs Bilgilendirme ve Danışma Hattı Açtı
 • Netflix Android Uygulamasına Ekran Kilit Özelliği Getirdi
 • Google Dünya Günü 2020 İçin Doodle Hazırladı
 • THY Uçağı Gökyüzünde Ay Yıldız Çizdi
 • Mürsel Ferhat Sağlam’dan Beykent Üniversitesi’nde Online Sosyal Medya Eğitimi
 • Gizemli Tarih: Göbeklitepe
 • Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2020)
 • İstanbul’un Koronavirüs Yoğunluk Haritası

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Nisan 2020) - Gezegensel Bilgisayar

Microsoft’tan Gezegensel Bilgisayar Projesi

Biyoçeşitliliği ve ekosistemi korumaya yönelik projelerini duyuran teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz günlerde yeni girişimi Gezegensel Bilgisayar’dan bahsetti. Buna göre; Microsoft Genel Çevre Sorumlusu Lucas Joppa, çevre koruyan yeni girişim Gezegensel Bilgisayar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Arama motorları yaklaşımına benzeyecek olan Gezegensel Bilgisayar, algoritmaları kullanarak veri noktasına erişim sağlayacak. Kısacası Gezegensel Bilgisayar bir biyoçeşitlilik girişimi. Ve bu proje; 2017’de başlatılan Dünya için Yapay Zeka programına dahil.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Nisan 2020) - Samsung 600 MP

Samsung’tan 600 mp Kameralı Telefon

Teknoloji devi Samsung üreteceği yeni akıllı telefonun özellikleri ile ilgili açıklama yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yeni akıllı telefon 600 mp düzeyinde yani ultra yüksek çözünürlüğe sahip olacak. Samsung bu akıllı telefon ile sektörde öncü olmayı hedefliyor.

Netflix 30 Günlük Deneme

Netflix’e 16 Milyon Yeni Kullanıcı

Yeni nesil teknoloji girişimlerinden biri olan ve izleme alışkanlıklarını değiştiren Netflix, 16 milyon yeni kullanıcı kazandı. 2020 itibariyle dünyayı saran salgın nedeniyle yaşanan karantina süreci, dijital uygulamaları olumlu anlamda etkiledi diyebiliriz. Mesela yılın ilk 3 ayında en çok kullanılan uygulamalar arasına giren Netflix, 16 milyon yeni kullanıcıya sahip oldu. Korona Virüs pandemisi nedeniyle evde vakit geçiren insanlar, bir şeyler izlemek istediklerinde Netflix’i tercih ediyor. Zaten Netflix bu dönemde bir takım tahminlerde bulunmuştu. Lakin bu rakamlar tahminlerin 2 katından fazla oldu. Son kullanıcılarla birlikte Netflix, dünya genelinde 183 milyon aboneye ulaşmış oldu. Bununla beraber şirket gelirini 709 milyon dolara yükseltti. Ayrıca Netflix’in hisselerinde %31‘lik artış yaşandı.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Nisan 2020) - HBO Max

HBO Max Yayın Hayatına Başlıyor

Teknoloji Haberleri’ne yine bir dijital içerik platformuyla devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Warner Media tarafından duyurulan HBO Max, Netflix’e rakip olmaya hazırlanıyor. HBO Max 27 Mayıs tarihinde kullanıcılara sunulacak. Bu arada Netflix gibi özel içerikler sunacak olan HBO Max’in aylık abonelik ücretinin 14,99 dolar olması bekleniyor. Platformda; Looney Tunes Cartoons, Doom Patrol, Search Party, Friends, The Big Bang Theory, Doctor Who gibi yapımlar olacak. Bu arada Türkiye’de ne zaman kullanıma açılacak henüz bu konuda bir bilgi yok.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Nisan 2020) - Koronavirüs Whatsapp

Sağlık Bakanlığı’ndan Koronavirüs Whatsapp Danışma Hattı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Whatsapp Danışma Hattı kurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada vatandaşların, Koronavirüs ile ilgili konular için 0541 888 01 84 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne yazabileceği ifade edildi.

Koronavirüs BİP

Sağlık Bakanlığı Bip’te Koronavirüs Bilgilendirme ve Danışma Hattı Açtı

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne Sağlık Bakanlığı ile ilgili diğer gelişmeye geçerek devam ediyoruz. Bakanlık, Koronavirüs ile mücadele kapsamında Turkcell üzerinden iletişim ve danışma hattı oluşturdu. Böylece yerli iletişim platformu Bip uygulaması ile kullanıcılar 7-24 ücretsiz bir şekilde, kurulmuş olan bu danışma hattına ulaşabilecekler. Bu arada Turkcell Bip uygulamasında Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVİD-19 canlı haritası da takip edilebilecek. Bununla beraber Sağlık Bakanlığı’nın ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın güncel açıklamaları Bip kullanıcılarına mesaj olarak iletilecek.

Netflix Yapımları

Netflix Android Uygulamasına Ekran Kilit Özelliği Getirdi

Netflix, Android kullanıcıları için ekran kilit özelliğini platforma entegre etti. Ekran kilidi özelliği ile yayın başladığı zamanda ekranda yer alan seçenekler gözükmeyecek. Diğer bir ifadeyle kullanıcı ne zaman ekran kilidini açarsa ögeler o zaman ekranda görünecek. Yeni özellik şu anlık yalnızca Android kullanıcılar için kullanılır durumda. iOS kullanıcıları için özelliğin ne zaman kullanılacağı henüz netlik kazanmadı.

Google Dünya Günü 2020

Google Dünya Günü 2020 İçin Doodle Hazırladı

Her yıl 22 Nisan tarihi Dünya Günü (Earth Day) olarak kutlanıyor. Bugün itibariyle 50. yıl dönümü kutlanan Dünya Günü için teknoloji devi Google interaktif bir Doodle hazırlayarak farkındalık dolu bir işe imza attı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

THY Uçağı Gökyüzünde Ay Yıldız - 23 Nisan

THY Uçağı Gökyüzünde Ay Yıldız Çizdi

Türk Hava Yolları (THY) uçağı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı vesilesiyle gökyüzünde ay yıldız çizdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam'dan Beykent Üniversitesi'nde

Mürsel Ferhat Sağlam’dan Beykent Üniversitesi’nde Online Sosyal Medya Eğitimi

Dijital Markalaşma Uzmanı ve Sosyal Medya Stratejisti, Yazar ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam, Beykent Üniversitesi’nde Sosyal Medya İletişimi Ve Yönetimi Eğitimi verecek. Beykent Üniversitesi Görsel İletişim Kulübü tarafından organize edilen eğitim 27-28-29 Nisan tarihlerinde Zoom üzerinden gerçekleşecek olup, eğitime yalnızca Beykent Üniversitesi öğrencileri katılabilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Gizemli Tarih: Göbeklitepe

Gizemli Tarih: Göbeklitepe

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin popüler kategorisi Branding Türkiye Öneriyor‘un Belgesel Önerileri‘nde bu hafta TRT Belgesel tarafından hazırlanan Gizemli Tarih: Göbeklitepe yer aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi Nisan 2020

Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2020)

TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Nisan 2020 için yayınlandı. Buna göre Nisan 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre inanılmaz derecede azaldığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İstanbulun Koronavirüs Yoğunluk Haritası

İstanbul’un Koronavirüs Yoğunluk Haritası

Hayat Eve Sığar uygulaması güncellendi. Normalde uygulamda sadece yakın çevremizdeki Koronavirüs yoğunluğunu görebiliyorduk. Son güncellemeyle diğer il ve ilçelerdeki Koronavirüs yoğunluğunu da görebileceğiz. İşte ilçe ilçe İstanbul’un Koronavirüs yoğunluk haritası!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2020) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Nisan 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.