Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ağustos3

Merhaba değerli Branding Türkiye okurları, Ağustos (2018) ayının üçüncü  haftasını da geride bıraktık. Kurban Bayramı tatiliyle geçen bir haftaya rağmen teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip etmeyi sürdürdük. Branding Türkiye’nin ilgiyle takip edilen yazı dizileri arasında yer alan “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” kategorisinde bu hafta yine haftanın dijital ve teknoloji odaklı gelişmelerini sizler için derledik. 

Bu haftanın öne çıkan gelişmeleri içerisinde; İnstagram, Facebook, Asus gibi firmalara ait gelişmeler yer alırken bunlara ek olarak Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü tarafından yayınlanan makale ve bilişim sektöründe çığır açabilecek nitelikteki kuantum elekroniğine ilişkin bilgiler de yer alıyor. Dilerseniz şimdi haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine kısaca hep birlikte göz atalım.

Akıllı Mobil Cihazların Şarjı 1 Aydan Fazla Sürecek 

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) akademik kadrosundan Prof. Dr. Thomas Schimmel ve ekibinin 2004 yılında yaptığı çalışmada geliştirdikleri “Tekil Atom Transistörü”nün akıllı mobil cihazların şarj sürelerinin uzatılması amacıyla kullanılması gündemde.

KIT tarafından yayınlanan makalede Schimmel ve ekibi tarafında geliştirilen bu kuantum elektroniği bileşeni ile birlikte bir tek elektrolitin katı haldeki bir elektronu yeniden konumlandırarak elektrik akımını değiştirdiği belirtilirken oldukça düşük enerji tüketimine sahip ve sıradan silikon işlemcilerin 10’da 1’inden daha küçük olduğunun altı çizildi. Bu teknolojinin başta mobil cihazlar olmak üzere tüm bilişim sektöründe kullanıma başlanması 2019 yılının ilk çeyreğini bulacak gibi gözüküyor.

Asus Zenfone5 İçin Yeni Bir Güncelleme Getiriyor

Asus Zenfone5 modeli için başta kamera özellikleri olmak üzere telefonun diğer özelliklerini de geliştirecek yeni bir güncelleme getiriyor.

Asus’un bu yeni güncellemesi ile birlikte zenfone 5 modelindeki bazı değişikler ise şu şekilde;

  • Video kayıt esnasında aşırı ısınmayı önleyecek yenilikler.
  • PRO modunda 3 boyutlu görüntü özelliğinde yeni geliştirmeler.
  • FHD 60FPS ve 18:9 30FPS kayıt formatlarında titremeyi önleyen EIS (Elektronik Görüntü Sabitleme) desteği.
  • Otomatik titreşim önleme özelliği. (Telefon, aydınlatmaya bağlı olarak elektrik frekansını otomatik olarak algılar ve titremeyi önlemek için 50 Hz – 60 Hz arasındaki frekans ayarını değiştirir)
  • Video kaydı sırasında EIS / OIS destekleri arasında otomatik geçiş özelliği.
  • Yüz tanıma özelliği artık güç düğmesine basmadan otomatik olarak kullanılabilecek.

Facebook Ortak Şeyler Özelliğini Test Ediyor

Son zamanlar yaptığı yeniliklerle gündemden düşmeyen Facebook bir yeniliğe daha imza atıyor. Facebook’un bu yeni özelliği ile birlikte oluşturulan  yeni eklenti sayesinde gönderileri arkadaş olmayan ancak kimi ortak özelliklere sahip kişiler de görebilecek ve böylece kimi ortak ilgi alanlarına sahip tanışık olmayan kişiler birbirleri ile iletişim kurabilecek. Bu durumun etkileşim oranlarını arttıracağı düşünülüyor.

Instagram Üniversite Toplulukları İçin Yeni Özellikler Getiriyor

Instagram’ın test aşamasındaki yeni özelliği ile birlikte okul / üniversite tarafından oluşturulan topluluklarda kullanıcılar birbirleri ile iletişim kurabiliyor, davet ve organizasyonlardan haberdar olabiliyor. Ayrıca bu yeni özellikle birlikte aynı okuldan ya da bölümden mezun kişiler mezuniyet bilgilerini girerek sınıf tabanlı tarama sistemi sayesinde birlikte eğitim gördüğü kişilere kolaylıkla ulaşabilecek.

Dijital ve teknoloji dünyası için oldukça hareketli geçen bir haftayı daha geride bıraktık ve teknolojide meydana gelen önemli gelişmeleri sizlerle paylaştık.

Dijital dünya için önemli yere sahip olduğunu düşündüğünüz ancak buraya eklemediğimiz dijital / teknoloji odaklı haberleri yorum olarak bizlere bildirmeniz haber eleme aşamasında daha dikkatli olmamız açısından bize fayda sağlayacaktır.

Önümüzde ki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknoloji gelişmeleri ile tekrar buluşmak dileği ile…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir