Ağustos ayının üçüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ağustos3″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ağustos ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Asus, Facebook ve Instagram‘daki gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Ağustos3

Ağustos ayının üçüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Mobil Teknoloji İçin Önemli Gelişme

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) akademik kadrosundan Prof. Dr. Thomas Schimmel ve ekibinin 2004 yılında yaptığı çalışmada geliştirdikleri “Tekil Atom Transistörü”nün akıllı mobil cihazların şarj sürelerinin uzatılması amacıyla kullanılması gündemde.

KIT tarafından yayınlanan makalede Schimmel ve ekibi tarafında geliştirilen bu kuantum elektroniği bileşeni ile birlikte bir tek elektrolitin katı haldeki bir elektronu yeniden konumlandırarak elektrik akımını değiştirdiği belirtildi. Ayrıca bunun; oldukça düşük enerji tüketimine sahip ve sıradan silikon işlemcilerin 10’da 1’inden daha küçük olduğunun altı çizildi.

Şimdi bu teknolojinin başta mobil cihazlar olmak üzere tüm bilişim sektöründe kullanıma başlanması hedefleniyor. Ancak sistemin kullanımı için en yakın tarih 2019 yılının ilk çeyreği gibi gözüküyor.

Asus, Zenfone5 İçin Yeni Bir Güncelleme Getiriyor

Asus, son teknoloji Zenfone5 modeli için başta kamera özellikleri olmak üzere telefonun diğer özelliklerini de geliştirecek yeni bir güncelleme getiriyor.

Asus’un bu yeni güncellemesi ile birlikte Zenfone 5 modelindeki bazı değişikler ise şu şekilde;

  • Video kayıt esnasında aşırı ısınmayı önleyecek yenilikler.
  • PRO modunda 3 boyutlu görüntü özelliğinde yeni geliştirmeler.
  • FHD 60FPS ve 18:9 30FPS kayıt formatlarında titremeyi önleyen EIS (Elektronik Görüntü Sabitleme) desteği.
  • Otomatik titreşim önleme özelliği. (Telefon, aydınlatmaya bağlı olarak elektrik frekansını otomatik olarak algılar ve titremeyi önlemek için 50 Hz – 60 Hz arasındaki frekans ayarını değiştirir)
  • Video kaydı sırasında EIS / OIS destekleri arasında otomatik geçiş özelliği.
  • Yüz tanıma özelliğinin güç düğmesine basmadan otomatik olarak kullanılması.

Facebook Ortak Şeyler Özelliğini Test Ediyor

Son zamanlar yaptığı yeniliklerle gündemden düşmeyen teknoloji devi Facebook bir yeniliğe daha imza attı. Facebook’un bu yeni özelliği ile birlikte oluşturulan  yeni eklenti sayesinde gönderileri arkadaş olmayan ancak kimi ortak özelliklere sahip kişiler de görebilecek. Böylece kimi ortak ilgi alanlarına sahip tanışık olmayan kişiler birbirleri ile iletişim kurabilecekler. Bu durumun sosyal ağdaki etkileşim oranlarını arttıracağı düşünülüyor.

Instagram Üniversite Toplulukları İçin Yeni Özellikler Getiriyor

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni Instagram’dan bir yenilikle bitiriyoruz. Instagram’ın test aşamasındaki yeni özelliği ile birlikte okul / üniversite tarafından oluşturulan topluluklarda kullanıcılar birbirleri ile iletişim kurabiliyor, davet ve organizasyonlardan haberdar olabiliyor. Ayrıca bu yeni özellikle birlikte aynı okuldan ya da bölümden mezun kişiler mezuniyet bilgilerini girerek sınıf tabanlı tarama sistemi sayesinde birlikte eğitim gördüğü kişilere kolaylıkla ulaşabilecekler.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ağustos3”de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın “en” dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.