Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2021)

Temmuz ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Temmuz 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Dünya Nüfus Günü (2021)
 • Açlık Ve Yoksulluk Araştırması (Haziran 2021)
 • Zam Şampiyonu (Haziran 2021)
 • Hani Kurumsaldık Üniversite Temsilcileri Arıyor
 • Ekonomik Güven Endeksi (Haziran 2021)
 • Ayın Haberleri (Haziran 2021)
 • En Güvenli Ülkeler (2021)
 • TOBB İstatistikleri (Mayıs 2021)
 • Tüketici Güven Endeksi (Haziran 2021)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Haziran 2021)
 • Tema Vakfı: Yeniden Yeşerteceğiz
 • Eş Zamanlı Orman Yangınları
 • Tokyo 2021 Açılış Töreni

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Dünya Nüfus Günü (2021)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Dünya Nüfus Günü (2021) kapsamında bir rapor yayınladı. Türkiye’nin dünya nüfusuna oranı ve sıralamasının da yer aldığı rapora dair detayları derledik. Bu arada UNFPA, 2021 yılı Dünya Nüfus Günü temasında, değişen doğurganlık oranlarının çözümünün üreme sağlığına ve tüm insan haklarına öncelik verilmesi ile sağlanacağına vurgu yaptı.

Açlık Ve Yoksulluk Araştırması (Haziran 2021)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Haziran 2021 için yayınlandı. Rapora göre Haziran 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 9.331,67 TL oldu.

Zam Şampiyonu (Haziran 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Haziran 2021 için açıkladı. Buna göre Haziran (2021) ayı zam şampiyonu yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar oldu.

Hani Kurumsaldık Üniversite Temsilcileri Arıyor

Mart 2021’de yayın hayatına başlayan ve kısa sürede fenomen haline gelen Hani Kurumsaldık, etkinlik odaklı yeni konsepti “Hani Kurumsaldık Meetup” için marka elçilerini arıyor. Spotify özelinde yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık, üniversiteler odağında gerçekleştireceği organizasyonların kurgulanması ve uygulanması sürecinde katkı sağlayacak, kendini geliştirmeye hevesli, gönüllülük esasına dayalı projelerde yer almaktan hoşlanan, sosyal sorumluluk bilincine sahip “üniversite temsilcileri” arıyor.

Ekonomik Güven Endeksi (Haziran 2021)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Haziran 2021 için açıklandı. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Ekonomik Güven Endeksi’nin Haziran 2021’de bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Ayın Haberleri (Haziran 2021)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Haziran 2021)

En Güvenli Ülkeler (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Global Finance, “Dünyanın En Güvenli Ülkeleri (2021)” adlı bir rapor yayınladı. Koronavirüs sonrası değişen güvenlik algısının etkili olduğu listede Türkiye kaçıncı sırada? Bu arada Global Finance, en güvenli ülkeler listesini hazırlarken belli bir metodoloji doğrultusunda hareket ediyor. Bu bağlamda, rapor oluşturulurken temelde 3 ana kıstasa dikkat ediliyor. Bunlar; ülkenin savaş ve barış durumu, kişisel güvenlik seviyesi ve doğal afet riski şeklinde özetlenebilir.

TOBB İstatistikleri (Mayıs 2021)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Mayıs 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Mayıs’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Mayıs 2020’ye göre Mayıs 2021’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Tüketici Güven Endeksi (Haziran 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi açıklandı. Buna göre Tüketici Güven Endeksi Haziran 2021’de bir önceki aya göre %5,8 oranında arttı. Diğer bir ifadeyle Mayıs ayında 77,3 olan endeks, Haziran ayında 81,7 oldu.

Üretici Fiyat Endeksi (Haziran 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Haziran ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %4,01 artarken, yıllık bazda %42,89 oldu. Haziran ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %3,93 artarken yıllık ise %43,72 arttı.

Tema Vakfı: Yeniden Yeşerteceğiz

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. TEMA Vakfı, birkaç gündür Türkiye’nin birçok şehrinde eş zamanlı bir şekilde meydana gelen orman yangınları için Yeniden Yeşerteceğiz adlı bir bağış kampanyası başlattı. Kampanyaya, TEMA yazıp 3464’e sms göndererek destek olmak mümkün.

Eş Zamanlı Orman Yangınları

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada eş zamanlı olarak orman yangını çıktı. Saat 12:05 sularında başlayan yangına 1 İHA, 2 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve 30 su ikmal aracıyla müdahale edildi. 4 yerleşim merkezi ise yangın nedeniyle tahliye edildi. Bu arada Türkiye genelinde 2 günde toplam 63 orman yangını meydana geldi. Eş zamanlı bir şekilde başlayan yangınlardan 42’si kontrol altına alınırken 21 yangın ise halen devam ediyor.

Tokyo 2021 Açılış Töreni

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini tüm dünyayı ilgilendiren bir etkinlik duyurusuyla tamamlıyoruz. Japonya’nın başkenti Tokyo’nun ev sahipliği yaptığı 32. Yaz Olimpiyat Oyunları (Tokyo 2020), açılış seremonisiyle resmen başladı. TSİ 14.00’te Tokyo’daki Meiji-Jingu Park’ta bulunan Olimpiyat Stadı’nda başlayan ve 2 saate yakın süren açılış seramonisinde, olimpiyat meşalesini ise Japon tenisçi Naomi Osaka yaktı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Temmuz 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.