Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2021)

Temmuz ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Temmuz 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Super Mario Dünyanın En Pahalı Oyunu Oldu
 • TikTok’ta 3 Dakika Dönemi
 • Dijital Markalaşma Eğitimi’nden Duyuru
 • TikTok’a Resume Özelliği
 • Hani Kurumsaldık Marka Elçisi Arıyor
 • Kobi İstatistikleri (2019)
 • Melih Bulu Görevden Alındı
 • Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’da
 • Cannes Film Festivali Gerçekleştirildi
 • KKTC Müjdesi Açıklandı
 • Jeff Bezos Uzaya Çıktı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Super Mario Dünyanın En Pahalı Oyunu Oldu

Heritage Auctions adlı bir müzayede evi, 1996 yılında satın alınmış olan ve fakat jelatini dahi çıkarılmamış bir Super Mario oyun kasedini satışa çıkardı. Açık artırma ile satılan ve Nintendo 64 için tasarlanmış olan bu oyun, 1 milyon 560 bin dolara alıcı bularak rekor kırdı. Böylece Super Mario dünyanın en pahalı oyunu olarak tarihe geçti.

TikTok’ta 3 Dakika Dönemi

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, sürekli eleştiriliyor olsa da yaptığı stratejik hamlelerle dikkat çekmeye devam ediyor. TikTok’ta şimdi de 3 dakikalık video dönemi başlıyor. Bir süredir bazı içerik üreticilerine sunulan bu özellikten artık herkes yararlanabilecek.

Dijital Markalaşma Eğitimi’nden Duyuru

Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin akabinde hızlı bir aksiyon alarak uzaktan çalışma modeline geçen Branding Türkiye, normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte eski çalışma düzenine dönmeye hazırlanıyor. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde sosyal medyada duyuru yapan Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME, 15 Eylül 2021 itibariyle yüz yüze eğitime geçileceğini ilan etti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

TikTok’a Resume Özelliği

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. TikTok tarafından yakın zaman önce duyurulan TikTok Resume özelliği bir nevi TikTok’un Linkedin’e rakip olacağını gösteriyor. En azından bu özelliğin duyurulmasıyla yapılan yorumlar bu yönde. Çünkü TikTok, bu özelliği ile kullanıcılarının Chipotle, Target ve Shopify gibi firmalara video cv ile doğrudan başvurmalarını sağlıyor. Şimdilik test aşamasında olan ve pilot uygulama şeklinde denenen TikTok Resume yakın zamanda daha aktif olarak kullanılacaktır.

Hani Kurumsaldık Marka Elçisi Arıyor

Kurumsallaşma, Dijitalleşme ve Markalaşma odağında bilgi ve tecrübe paylaşımının gerçekleştirildiği Hani Kurumsaldık, üniversite temsilcileri arıyor. Eylül 2021 itibariyle faaliyete geçecek olan “Hani Kurumsaldık Meetup” konsepti kapsamında gerçekleşecek olan “Koltuk Sohbetleri” etkinlik serisi için üniversitelerle iş birliği yapan Hani Kurumsaldık, bu süreçte organizasyona katkı sağlayacak üniversite temsilcileri arıyor.

Kobi İstatistikleri (2019)

TÜİK tarafından her sene sonunda kamuoyuyla paylaşılan Küçük Ve Orta Büyüklükteki İşletmelere yönelik Kobi İstatistikleri raporu 2019 özelinde yayınlandı.

Melih Bulu Görevden Alındı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. 2 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atanan Melih Bulu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince görevinden alındı. Resmi Gazete’de yayınlanan görevden alma kararının akabinde Bulu’nun yerine Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne, üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci vekaleten atandı.

Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’da

UEFA, 2023 yılındaki Şampiyonlar Ligi finaline İstanbul’un ev sahipliği yapacağını duyurdu. Buna ek olarak UEFA, Avrupa kupaları grup kura çekimlerinin de 2 sezon boyunca İstanbul’da gerçekleştirileceğini açıkladı. Buna göre; Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi’nde 2021-22 ile 2022-23 sezonu grup kuraları İstanbul’da çekilecek.

Cannes Film Festivali Gerçekleştirildi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine kültür sanat odağında bir haberle devam ediyoruz.Fransa’nın Cannes kentinde 6 Temmuz’da başlayan ve bu sene 74’üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

KKTC Müjdesi Açıklandı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu’na katılarak, milletvekillerine hitap etti. Birkaç gündür gündemde olan müjdeyi de açıklayan Cumhurbaşkanı, bu bağlamda KKTC’ye Cumhurbaşkanlığı ve parlamento binalarının yanı sıra millet bahçesinin yapılacağını söyledi.

Jeff Bezos Uzaya Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini tarihi öneme sahip bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip olan Jeff Bezos, CEO’su olduğu Blue Origins şirketi ile uzay yolculuğuna çıktı. Mark Bezos, Wally Funk ve Oliver Daemen’in de yer aldığı yolculuk toplamda 1,5 dakika sürdü.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2021) ayının üçüncü  haftasını da (15 – 21 Temmuz 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.