Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ağustos1

Merhaba değerli Branding Türkiye okuyucuları, Ağustos (2018) ayının ilk haftasını geride bırakırken sizler için “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizi hazırladığımızı belirtmek isterim. “Teknoloji Haberleri” yazı dizimizde bu kez Ağustos ayının ilk haftasında dijital dünyada öne çıkan teknolojik gelişmelere yer verdik. 

Bu hafta dijital dünyada öne çıkan gelişmeler içerisinde UBER, sahibinden.com, Google, LetGo, Snapchat, Branding Türkiye ve Muteahhitten.co gibi markalara ait yeni özellikler, geliştirmeler, yasal düzenlemeler, yatırımlar, sponsorluklar ve ortaklıklar yer alıyor.

Dilerseniz sözü çok fazla uzatmadan bu gelişmelere hep birlikte göz atalım.

New York’da UBER’e kısıtlama getirildi

ABD’de de Türkiye’de olduğu gibi olumsuz haberlerle gündemden düşmeyen UBER-taksi rekabeti yetkilileri harekete geçirdi.  New York Belediye Meclisi aplikasyon bazlı ulaşım hizmetleri veren UBER ve benzeri kuruluşlara sınırlama getirdi.

New York’da UBER-taksi rekabetinin taksici intiharlarına kadar varması belediye meclisini harekete geçirdi, belediye meclisi aldığı kararla UBER ve benzeri aplikasyon bazlı ulaşım hizmetleri veren firmaların yeni araç kiralama ve satın alma lisansına haksız rekabete neden olduğu gerekçesi ile sınırlama getirdi.

Sahibinden.com’da Yeni Araç Tanıma Özelliği

Sahibinden.com, Ar-Ge bölümünde Türk mühendisler tarafından geliştirilen, yapay zekâ ile fotoğraftan araç tanıma özelliğini mobil uygulaması üzerinden kullanıma açıyor. Bu yeni özellikle birlikte kullanıcılar “Araç Arama” butonuna tıklayarak ilgilerini çeken her hangi bir arabanın resmini çekip o marka ve modelde arabaların ilanlarına ulaşabilecek.

Google, Grafik Uygulamalarını Geliştirmek İçin GraphicsFuzz’u Satın Aldı

Google, GPU sürücüleri için otomatik güvenilirlik testi sunan,  grafikler üzerinde semantik olarak eşdeğer gölgelendiricilerden oluşturduğu gruplar ile bu grupların çıktılarında ki tutarsızlıklara bakarak grafiklerdeki hataları bulan GraphicsFuzz’u satın aldı. Haber Google yetkilileri tarafından doğrulanırken satışın net tutarı ile alakalı şimdilik bir açıklama yapılmadı.

LetGo, 500 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İkinci el eşya satışında satıcılar ile alıcıları buluşturan çevrimiçi platform LetGo, Güney Afrika’nın E-ticaret ve medya devi Naspers’ten 500 milyon dolarlık yatırım aldı.

SnapChat, 250 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Snap Inc, bu yıl içerisinde büyük değer kaybı yaşamasına rağmen Suudi kraliyet ailesinden yatırım aldı. Yapılan açıklamada şirketin %2.3’lük hissesine karşılık 250 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığı belirtildi.

Muteahhitten.co’da İlk İlan Ücretsiz

Müteahhitlerin pazar yeri olma misyonuyla faaliyete geçen Muteahhitten.co, Beta olarak başladığı yayınla birlikte müteahhitleri platforma çekmek için çeşitli aksiyonlar gerçekleştiriyor. “Aracısız Komisyonsuz Müteahhitten Emlak” mottosunu sık sık vurgulayan marka, daha çok müteahhit firmanın Muteahhitten.co’yu kullanması için “İlk İlan Ücretsiz” kampanyası başlattı.

“Branding Türkiye I Etkinlik”ten E-Ticarette Marka Olmak Zirvesi

Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası “Branding Türkiye I Etkinlik” tarafından 11 Ağustos’ta Pol Center Plaza’da E-Ticarette Marka Olmak Zirvesi gerçekleştirildi. Zirveye ilgi yoğun olurken konuşmacıların e-ticarette “marka” olmanın önemine dair gerçekleştirdikleri farkındalık odaklı konuşmalar katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı.

Dijital dünya için oldukça hareketli geçen bir haftayı daha geride bıraktık ve dijital dünyada meydana gelen en önemli gelişmeleri derleyerek sizlerle paylaştık. Önümüzdeki hafta dijital ve teknoloji anlamında öne çıkan gelişmelerle sizlerle yeniden buluşmak dileğiyle…

Listede göremediğiniz ama eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz dijital / teknoloji odaklı bir gelişme var ise yorum olarak yazmanızı rica ediyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir