Ağustos ayının ikinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ağustos2″de bu hafta; bu hafta; Twitch, Twitter, Ottoo, Türk Telekom, ve savunma sanayindeki 4 firmaya dair gelişmeler var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ağustos ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Gelin hep birlikte önemli gelişmelere yakından bakalım.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Ağustos2

Ağustos ayının ikinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta, tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Twitch Topluluk Bölümünü Kapatıyor

Oyun ve spor videolarının canlı olarak paylaşıldığı canlı video akış platformu Twitch (twitch.tv), topluluk bölümünü kapatıyor. Sisteme yeni eklenen bir video etiketleme sistemi ile videolar kategorilere ayrılacak ve kullanıcılar sadece kendi ilgi alanlarına göre seçtikleri videolar ile karşılaşacak. Böylece alakasız videoların önüne geçilmiş olacak. Kullanıcılar bu filtreleme işlemini ise “Göz At” sayfasından yapabilecek.

Twitter Lite Türkiye Dahil 21 Ülkede Kullanıma Açıldı

Sosyal paylaşım devi Twitter, internet hızı düşük ve telefonunda yeterli kapasitesi olmayan kullanıcılar için Twitter Lite’ı aktif hale getirdi. Bu hafta Twitter Lite; Türkiye, Arjantin, Paraguay, Uruguay, Hindistan, Romanya başta olmak üzere 21 ülkede kullanıma açıldı.

Twitter Lite ile birlikte kullanıcılar, veri tasarruf modunu aktif hale getirerek sadece görmek istedikleri paylaşımları filtreleyebilecek ve böylece internet ve telefon hafızası kullanımını minimuma indirmiş olacaklar. Ayrıca internet kesilse bile Twitter Lite kullanıcıları ana sayfada yüklenmiş paylaşımları görmeye devam edecek.

Ottoo 100 Bin Dolar Yatırım Aldı

2016 yılında Murat Aras, Koray Kocabaş ve Fatih Sinan tarafından kurulan bulut tabanlı araç güvenliği takip sistemi Ottoo, StartersHub ve Angel Efect ortaklığında 100 bin dolarlık yatırım aldı.

Bir teknoloji girişimi olan Ottoo’nun kullanıcılarına sağladığı özellikleri ise söyle sıralayabiliriz;

  • Sevdiklerinizin trafikteki durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Aracınızın çekilmesi ya da çalınması durumunda size anında bilgi verir.
  • Aracınızın arıza durumu ve yakın servislerin detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Vale modu ile aracınız valeye teslim edilmesinden itibaren, sizin önceden belirlemiş oluğunuz mesafe ve hız limiti aşıldığı takdirde anında bilgi verir.
  • Aracınızın gittiği toplam mesafeyi ve harcanan yakıtı görebilir böylece sürüş analizleri yapabilirsiniz.
  • Sigorta indirimleri, akaryakıt kampanyaları gibi daha bir çok fırsattan haberdar olabilirsiniz.

Türk Telekom’dan Milli Reklam Adımı

ABD hükumetinin Türkiye’ye uyguladığı ekonomik yaptırım sonrası tepkisini ortaya koyan Türk Telekom, ABD kaynaklı firmalar için  ayırdığı reklam bütçesini kesti. Telekomünikasyon ve teknoloji devi; dijital reklam alanında çözümler sunan yerli dijital reklam şirketi AdMatic ile anlaşma sağladı.

Defense News Top 100 Listesine 4 Türk Teknoloji Şirketi Girdi

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni güzel bir gelişmeyle bitiriyoruz. Askeri teknolojiler ve politik yayınları ile öne çıkan ABD merkezli “Defense News” adlı derginin her yıl yayınlamakta olduğu top 100 listesinde bu yıl 4 Türk şirket yer aldı. Sıralamaya giren yerli firmaların sıralaması ise şu şekilde ;

55- Aselsan,

64- Türk Havacılık Ve Uzay Sanayi,

96- Roketsan,

97- STM Savunma Teknolojileri Ve Mühendislik AŞ.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ağustos2”de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın “en” dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.

Bu arada Kurban Bayramınızı tebrik ederim. 🙂


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.