Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Şubat ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Şubat 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Şubat 2022)

Şubat (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Şubat 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Şubat 2022)

 • Speedtest‘in raporuna göre Türkiye, 2021’de 30,51 Mbps sabit genişbant internet hızıyla 175 ülke arasında 103. sırada yer aldı.
 • Johns Hopkins Üniversitesi tarafından küresel olarak yapılmış 24 çalışma incelendi. Buna göre 2020’de Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelindeki tam kapanmaların ve önlemlerin Covid-19 ölümlerinin azalmasında yalnızca %0,2’lik bir etkisi oldu. Araştırmacılar kapanmaların, büyük ekonomik ve toplumsal kayıplara yol açtığını belirtti ve Koronavirüs’e karşı bir önlem olarak uygulanmamasını önerdi.
 • TÜİK, Ocak 2022 enflasyonunu açıkladı. Buna göre Ocak ayında aylık enflasyon %11,10 olurken, yıllık bazda enflasyon %48,69 oldu. Ocak ayı zam şampiyonu ise fiyatı %69,97 artan elektrik oldu.
 • TÜİK, Türkiye’nin nüfusunu açıkladı. Buna göre Türkiye’de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı. Erkek nüfus 42 milyon 428 bin 101 kişi olurken, kadın nüfus 42 milyon 252 bin 172 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle toplam nüfusun %50,1’ini erkekler, %49,9’unu ise kadınlar oluşturdu.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve eşi Emine Erdoğan’ın Covid-19 testleri pozitif çıktı
 • 2021 yılının özeti niteliğinde ve almanak mantığıyla hazırlanan Günün Gündemi – 2021 kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı
 • Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi olan META, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), 2021 yılını kapsayan ve 134 sayfadan oluşan bir rapor sundu. Raporda yer alan ve bugün kamuoyuna düşen bir detaya göre Meta; Avrupa’da veri gizliliğine yönelik yeni bir düzenleme olmaması durumunda Avrupa pazarından çekileceğini açıkladı.

İkinci Hafta (8 – 14 Şubat 2022)

 • “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” belli oldu. TOBB öncülüğünde, Vodafone Business sponsorluğunda, TEPAV ve TOBB ETÜ işbirliği ile hazırlanan listeye göre cirosunu 2 yılda %5.808 oranında artıran İstanbul merkezli Tripenia Bilişim Turizm A.Ş. ilk sırada yer aldı. İlk 100’deki şirketler, Türkiye’den 13 kat daha hızlı büyüdü.
 • “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre SMA hastalarının ilaç giderlerini SGK karşılayacak. İlaç kullanım onayı SGK’nın belirleyeceği resmi sağlık kurumlarında görevli çocuk nörolojisi uzmanı tarafından her bir uygulama için ayrı ayrı reçete edilecek.
 • TÜİK, güncel işsizlik raporunu yayınladı. Buna göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre 2 bin kişi artarak 3 milyon 794 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %11,2 seviyesinde gerçekleşti.
 • YÖK, üniversite sınavları ile ilgili aldığı yeni kararları duyurdu. Buna göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bu yıldan itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanı uygulaması kaldırıldı.
 • İstanbul Kongre Merkezi‘nde düzenlenen Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar Ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda Yeni Ekonomi Paketi açıklandı. Bu kapsamda 60 milyar liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) destek paketi oluşturulduğu açıklandı.
 • Gıda ürünlerinde KDV indirimine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle temel gıda ürünlerindeki KDV, %8’den %1’e indirildi.
 • Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında savunma sanayii, sağlık, iklim değişikliği, sanayi, teknoloji, kültür, tarım, ticaret, ekonomi, kara, deniz taşımacılığı, gençlik, afet yönetimi, meteoroloji, iletişim ve arşiv alanında 13 anlaşma imzalandı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Şubat 2022)

 • KONDA, “Türkiye’de İklim Değişikliği Ve Çevre Sorunları Algısı 2021” adlı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 3.000’den fazla kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre her 3 vatandaştan 2’si, iklim krizinin Koronavirüs pandemisinden daha önemli olduğunu düşünüyor.
 • Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturalarına yeni düzenleme geleceğini duyurdu.
 • The Economist, 2021 verileri ile Dünya Gıdada Sürdürülebilirlik Endeksi adlı bir liste hazırladı. Türkiye bu endekste 66 puanla 27. sırada yer alırken listenin ilk 3 sırasında ise İsveç, Japonya ve Kanada yer aldı.
 • TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’ni Şubat 2022 için açıkladı. Buna göre; tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %2,8 oranında azaldı; Ocak ayında 73,2 olan endeks, Şubat ayında 71,2 oldu.
 • Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 2023’ten itibaren binalara en az %5 “yenilenebilir enerji” şartı getirildi.
 • Türkiye ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasında çeşitli alanlarda 7 anlaşma imzalandı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne 100 bin doz Kovid-19 aşısı hibe etti.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarihi bir ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıma kararını onayladığını açıklayan Putin, daha sonra kameraların karşısında iki liderle birlikte tanıma ve iş birliği anlaşmalarını imzaladı.

Dördüncü Hafta (22 – 28 Şubat 2022)

 • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik adımlarını “işgalin başlangıcı” olarak nitelendirerek, Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyurdu. Böylece; Rusya’nın Donbas’taki iki bölgenin bağımsızlığını tanımasına ilişkin Avrupa Birliği, Almanya ve İngiltere’nin yaptırım kararlarının ardından ABD de Rusya’ya yaptırım uygulayacağını duyurdu.
 • Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın çatı şirketi olan META, tüm dillerdeki konuşmaların anlık çevirisini sağlamayı amaçlayan bir yapay zeka projesi üzerinde çalıştığını duyurdu. Buna göre Meta, yapay zeka destekli evrensel bir tercüman oluşturmayı planlıyor.
 • Rusya, Ukrayna’ya askeri müdahale başlattı. Rus ordusunun sınırı geçmesinin ardından Ukrayna’nın çeşitli kentlerinde art arda patlamalar yaşandı. Buna göre başta Ukrayna’nın başkenti Kiev olmak üzere Harkov, Kramatorsk, İvano-Frankivsk, Lviv, Mariupol ve Odesa şehirlerinde patlamalar meydana geldi. ABD Başkanı ise Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal hamlesine karşın Rusya’ya ağır ekonomik yaptırımlar içeren kararları açıkladı.
 • NATO liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesini ele almak için olağanüstü zirvede bir araya geldi. NATO, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ‘tam teşekküllü işgali’ni kınadı.
 • Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu 3. gününde devam ediyor. Dünya genelinde Rusya’ya yönelik yaptırımlar devam ederken Ukrayna’ya ise askeri ve ekonomik yardımlar sürüyor. Bu bağlamda ABD, Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardımda bulunacağını duyurdu. Almanya ise Ukrayna’ya 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi göndereceğini açıkladı.
 • Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri müdahalesi nedeniyle dünya genelinde ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlar sürüyor. Buna göre; AB hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını duyurdu. Ayrıca FIFA, Rusya’da maç oynanmayacağını, karşılaşmalarda Rusya bayrağı ve marşının kullanılmayacağını açıkladı.
 • Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında, taraflar arasında ilk müzakere yapıldı. İkinci tur görüşmeler için heyetlerin danışma amaçlı olarak önce başkentlerine dönecekleri duyuruldu. İkinci tur görüşmelerin ise yakın gelecekte yapılacağı açıklandı. İlk müzakere sonrası Ukrayna tarafından ilk açıklamaya göreyse Rusya hala aşırı önyargılı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Ocak 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.