Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2022)

Aralık ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Aralık 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
  • Türkiye’nin En Büyük Şirketleri
  • Employer Brand Stars Başvuruları Başladı
  • 2022 Yılında Google’da En Çok Arananlar
  • IMEI Düzenlemesi Resmi Gazete’de
  • En Misafirperver Ülkeler Açıklandı
  • Twitter Blue Yeniden Kullanımda
  • ABD’de Önemli Bilimsel Keşif
  • Bayraktar Kızılelma’dan İlk Uçuş

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta birden fazla etkinlik yer alıyor. Etkinliklere dair detaylar için aşağıdaki bağlantılara tıklamanız yeterli.

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri

Borsaya yeni gelenler ve hâlihazırda yatırımları olanlar için şirketler arasında stratejik kararlar vermek bir hayli önemlidir. Şirketlerin güçlü bilançoları ve yatırımları, hisseler hakkında çıkarım yapmayı mümkün kılar. Söz konusu göstergelerdeki başarısıyla ön plana çıkan Türkiye’nin en büyük şirketleri, köklü geçmişi ve yüksek potansiyeliyle yatırımcıların ilgisini çeker. Borsa İstanbul’un dev isimleri arasında ulaşım, enerji ve sanayi gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler yer alır.

Employer Brand Stars Başvuruları Başladı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Employer Brand Stars (İşveren Markasının Yıldızları) Ödülleri, işveren markası değerlendirmelerinde dünyanın en prestijli kurumları arasında yer alan Londra merkezli Employer Brand Academy tarafından düzeleniyor. Organizasyon, geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ilk kez kapsama alanına almıştı. Türkiye’yi bu yıl da değerlendirme kapsamına dahil eden Employer Brand Stars’ın, 2023 yılı özelindeki seçmeler için başvurular başladı. “Employer Brand Stars 2023″te Dijital Dönüşüm, Liderlik ve Staj, Mezun İşe Alım Programı, İç İletişim, İşveren Marka Stratejisi, Onboarding ve Çalışan Sağlığı gibi kategoriler mevcut. İlgili kategorilerde Altın, Gümüş ve Bronz ödüllerin verileceği seçmelere başvurular için www.employerbrandstars.com‘u ziyaret etmek yeterli. Detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

2022 Yılında Google’da En Çok Arananlar

Google, 2022 yılında dünya genelinde en çok aranan kelimeleri açıkladı. Buna göre dünya genelinde en çok sorgu yapılan kelime Wordle oldu. Haberler kategorisinde en çok Ukrayna sorgusu yapılırken Johnny Depp ise 2022’de en çok aranan isim oldu.

IMEI Düzenlemesi Resmi Gazete’de

Cep telefonu klonlanmasının engellenmesine ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle, cep telefonlarında 7 yıl olan sinyal alma sınırı 1 yıla düşürüldü. Buna göre kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI numaraları pasifize edilecek.

En Misafirperver Ülkeler Açıklandı

CNN Travel’ın hazırladığı haberde Arton Capital verilerine göre 2022’de dünyanın en misafirperver ülkeleri açıklandı. Türkiye, listede 29. sırada yer aldı.

Twitter Blue Yeniden Kullanımda

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine sosyal ağlarla ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Twitter Blue yeniden kullanıma sunuldu. Apple kullanıcılarına aylık 250 lira olan Twitter Blue’nun Android ve web kullanıcıları için ücreti ise 110 lira. Twitter Blue ile birlikte Tweet düzenleme, 1080p çözünürlükte daha uzun video yükleme, Okuyucu (reader) modu, Onay işareti (İşletmeler için altın, devlet destekli kurumlar için gri ve ünlü kişiler için mavi renkli tik) ve Yeni özellikleri standart kullanıcılardan önce deneyimleme gibi özellikler kullanıma sunulacak.

ABD’de Önemli Bilimsel Keşif

ABD’li bilim insanları, tarihte ilk kez füzyon reaksiyonuna harcanan enerjiden daha fazla enerji elde etti. Buna göre ABD Enerji Bakanlığı, Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim insanlarının lazer kullanarak yaptıkları bir nükleer füzyon deneyinde ilk kez bir reaksiyonu ateşlemek için kullanılan enerjiden daha fazla enerji ürettiklerini, yani ‘net enerji kazancı’ elde edildiğini açıkladı.

Bayraktar Kızılelma’dan İlk Uçuş

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini savunma sanayisi ile ilgili bir haber ile tamamlıyoruz. Baykar’ın öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. İlk uçuşu 18 dakika süren Bayraktar Kızılelma’nın teknik özelliklerinden bazıları ise şöyle; otomatik iniş ve kalkış, 35.000 feet operasyonel irtifa, AESA radar, düşük görünürlük, 5 saat havada kalış süresi, 1.500 kilogram faydalı yük kapasitesi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Aralık 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.