Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mart ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mart 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mart ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Mart 2023)

Mart (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mart 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Mart 2023)

 • Gençlik ve Spor Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre 3-13 Mart tarihlerinde oynanacak Spor Toto Süper Lig maçlarının şifresiz yayınlanacak.
 • CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin yer aldığı 6’lı masanın 12’nci toplantısı sona erdi. 5,5 saat süren toplantının ardından; “Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz.” açıklamasında bulunuldu.
 • Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %55,18 olurken aylık ise %3,15 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %126.91 olurken aylık ise %7.21 oldu.
 • Kahramanmaraş merkezli 11 şehri vuran 7.7’lik ve 7.6’lık depremde toplam can kaybı 45 bin 968 oldu. Bu arada THY’nin filosuna kattığı “Tek Yürek” isimli 400’üncü uçağının ilk yolcuları depremzede çocuklar ve aileleri oldu.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun ilk ayağı olan Bahreyn Grand Prix’si gerçekleşti. 5,4 kilometrelik Uluslararası Bahreyn Pisti’nde düzenlenen 2023 sezonunun ilk mücadelesi, 57 tur üzerinden yapıldı. Yarışı Red Bull takımından Max Verstappen ilk sırada tamamladı.
 • Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Saadet Partisi Genel Merkezi önünde Temel Karamollaoğlu tarafından açıklandı. Aday Kemal Kılıçdaroğlu olurken, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda Millet İttifakı’nın diğer genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanları da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanabilecek.
 • Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan e-ticarette “Deprem Yardımlaşma Seferberliği” (e-Seferberlik) kapsamında bugüne kadar satılan ürün sayısı 4 milyon 365 bin 201’e, satılan ürünlerin toplam bedeli ise 369 milyon 859 bin 736 TL’ye ulaştı.

İkinci Hafta (8 – 14 Mart 2023)

 • YKS başvuruları başladı. ÖSYM, 17-18 Haziran’da yapılacak 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularını almaya başladı. 2023-YKS kılavuzu ise ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlandı. Ayrıca depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da sınav yapılmayacağı açıklandı.
 • CNN Travel tarafından Dünyanın En Güzel Yerleri listesi açıklandı. Listede Şili’deki Atacama Çölü’nden Uganda’daki Bwindi Ormanı’na kadar birçok yer var. Türkiye’den ise listeye Kapadokya girdi.
 • Seçim tarihi resmen belli oldu. Buna göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasanın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran’da yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladı.
 • Zafer Partisi, Adalet Partisi, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi ittifakından oluşan Ata İttifakı, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan seçim için Cumhurbaşkanı adayını açıkladı. İttifakın adayı Sinan Oğan oldu.
 • 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), seçimlere girme yeterliliğine sahip 36 siyasi partiye ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve film dünyasının enlerinin seçildiği Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Jimmy Kimmel’ın sunuculuğunu üstlendiği 95’inci Oscar Ödülleri’ne “Her Şey Her Yerde Aynı Anda” (Everything Everywhere All at Once) filmi damga vurdu. Film tam 7 dalda Oscar kazanarak gecenin en çok ödül kazanan yapımı oldu.
 • TOGG’un fiyatı ve özellikleri belli oldu. Araç, 2 donanım seviyesi ve 2 batarya seçeneği satışa sunulacak. Buna göre; “T10X” adı verilen modelin “V1 RWD” standart menzil​li versiyonu 953 bin TL’den satılacak. Yine standart menzilli “V2 RWD”in fiyatı ise 1 milyon 55 bin TL olacak. “V2 RWD” uzun menzilli versiyonun fiyatı ise 1 milyon 215 bin TL olarak belirlendi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mart 2023)

 • Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili yol haritasını belirledi. Buna göre; seçim takviminin başlangıç tarihi 18 Mart olarak belirlendi. Açık alanlarda propaganda 31 Mart’ta başlayacak, 13 Mayıs’ta sona erecek. Siyasi partiler ittifak protokolünü ise 24 Mart’ta teslim edecek.
 • Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, ‘Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım’ teması ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlendi. Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gözlemci ülkeleri temsilen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistan Milli Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov katıldı. Geçen yıl icra edilen Semerkant Zirvesi’nde gözlemci statüsü elde eden KKTC, ilk defa bir TDT Zirvesi’nde yer aldı.
 • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığ, Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri konulu bir rapor yayınladı. Rapora göre; bina, konut, işyeri, fabrika, makine ve teçhizat olmak üzere depremin Türkiye’ye verdiği maddi zarar 2 trilyon TL!
 • Rahmi M. Koç Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yılında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero otomobilinin aynı modelini İtalya’daki Torino şehrinden getirtti.
 • Türkiye’nin ilk bor karbür üretim tesisi açıldı. Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesisi, tam kapasite çalıştığında 279 kişi istihdam edilebilecek. Ayrıca tesiste yılda 1000 ton bor karbür üretilebilecek
 • Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), küresel anket verilerinden yararlanarak belirlediği, ‘2023 Dünyanın En Mutlu Ülkeleri’ raporunu yayınladı. Rapora göre İskandinav ülkeleri, her yıl olduğu gibi bu sene de en üst sıralarda yer aldı. 150 ülkenin mutluluk seviyesinin sıralandığı listede geçtiğimiz yıl 112. sırada olan Türkiye, bu yıl 102. sırada yer aldı.
 • Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusu yapan 11 isim YSK tarafından onaylandı. Buna göre; 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde seçmenler tarafından aday gösterilecek olan isimler alfabetik sıraya göre şöyle; Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mart 2023)

 • Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusu yapan 11 isim için 100 bin imza süreci başladı. İlk günde adaylar ve aldıkları imza sayısı şöyle; Muharrem İnce (28.235), Fatih Erbakan (27.910), Sinan Oğan (15.573), Doğu Perinçek (6679), Yakup Türkal (993), Erkan Trükten (397), Tevfik Ahmet Özal (237), İrfan Uzun (176), Halil Murat Ünver (119), Hilmi Özden (60), Davut Turan (34)
 • Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusu yapan 11 isim için 100 bin imza süreci başladı. 2. günde adaylar ve aldıkları imza sayısı şöyle; Muharrem İnce (51,367), Fatih Erbakan (46,725), Sinan Oğan (25,924), Doğu Perinçek (11,792), Yakup Türkal (1,645), Erkan Trükten (755), Tevfik Ahmet Özal (567), İrfan Uzun (319), Halil Murat Ünver (211), Hilmi Özden (151), Davut Turan (68)
 • 1875 yılında hizmet vermeye başlayan ve yaklaşık 150 yıllık geçmişe olan Japonya merkezli teknoloji firması Toshiba satılıyor. Japonya merkezli özel sermaye şirketi Japan Industrial Partners, Toshiba’yı 15,2 milyar dolar karşılığında satın alacak.
 • BDDK’nın, iki yeni banka kurulmasına ve bir bankaya da faaliyet izni verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Kararla; Ziraat Bankası ve iştiraklerinin ortaklığıyla 2,5 milyar TL sermayeli ‘Ziraat Dinamik Banka’ ismiyle bir dijital banka kurulmasına karar verildi. Ayrıca 600 milyon TL kuruluş sermayeli ‘Asır Yatırım Bankası A.Ş.’ ismiyle bir banka kurulmasına izin verildi. Öte yandan, Hayat Finans Katılım Bankası’na da faaliyet izni verildi.
 • ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Sinan Oğan, YSK’nın bugün (26 Mart) yayınladığı verilere göre 100 bin imza hedefine ulaşan 2. isim oldu. Böylece Sinan Oğan; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce‘nin ardından 14 Mayıs’taki seçimlere girmeye hak kazanan 4’üncü cumhurbaşkanı adayı oldu.
 • Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti.
 • TOGG’un ilk akıllı cihaz modeli T10X için 177 bin 467 ön sipariş verildi. Çekiliş 29 Mart’ta YouTube kanalında canlı yayınlanacak.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Şubat 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.