Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, “Covid-19 Ve Pandemi Hastanesine Dönüşüm” adlı kitabı herkese açık şekilde yayınladı. 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yayınlanan “Covid-19 Ve Pandemi Hastanesine Dönüşüm” adlı akademik kitap herkese açık şekilde PDF olarak yayınlandı. Kitabı cihazınıza indirmek ve detaylı okuma yapmak için haberin devamındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Covid-19 Ve Pandemi Hastanesine Dönüşüm Kitabı

Türkiye’nin en büyük pandemi merkezi Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ekipleri, aylardır sürdürdükleri Koronavirüs mücadelesini, 400 sayfalık bir kitaba döktü. Hastanenin resmi web sitesinde “Pandemi hastanesi olarak hizmet veren hastanemizin tecrübesini ve sürece katkılarını barındıran Covid-19 bilimsel kitabımız yayınlandı.” şeklinde duyurulan bu akademik çalışmaya birçok uzman hekim katkıda bulundu.

Kritik vaka yönetiminden, personel mesailerinin düzenlenmesine, eğitimlerden, “Koronavirüs”ün kol gezdiği günlerde hijyenik yemek dağıtımının nasıl yapılacağına varana kadar pandemi yönetimindeki kritik noktaların yer verildiği kitap, Türkiye’deki pek çok hastaneye de basılı veya PDF formatında dijital olarak gönderiliyor.

10 Binden Fazla Hastaya Hizmet Verdik

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuşan Başhekim Doç. Dr. Nurettin Yiyit konuya ilişkin şunları söyledi;

“O tarihten bu yana 10 binden fazla hastaya hizmet verdik. Aslında bu kitapta uykusuz geçirilen geceler, ailelerden sevdiklerinden ayrı kalınan aylar, belki de ‘bir kalp atmaya devam etsin’ diye beyaz tulumun içinde, siperlliğin arkasında dökülen terler var”

Covid-19 Ve Pandemi Hastanesine Dönüşüm kitabının giriş kısmında yer alan açıklama metni ise şöyle;

“Kitabı hazırlayanlar ve yayıncı sarf malzeme, ilaç seçimi ve ilaç dozları dahil olmak üzere yapılan tüm tanı ve tedavi önerilerinin yayın tarihinde kabul edilen standartlara ve klinik uygulamaya uyumlu olmasına özen göstermiştir. Bununla birlikte yeni araştırma sonuçları ve yasal düzenlemeler klinik standartları sürekli olarak değiştirildiği için, ilaç prospektüslerinde yer alan doz önerileri, uyarılar ve kontrendikasyonların kontrol edilmesi gereklidir. Bu durum özellikle yeni ve az kullanılan ilaçlar için geçerlidir. Tüm ilaç tedavileri, taşıdığı riskler ve beklenen yarar ışığında, her bir hasta için bireysel olarak değerlendirilmelidir. Bu kitabın amacı güncel bilgilerin aktarılması olup, verilen bilgiler bireysel tanı ve tedavinin yerini tutmamaktadır. Öneri niteliğinde olan bilgiler, ilgili tüm tıbbi durumlar için geçerli değildir. Klinik pratikte uygulanacak olan işlemler, hastaların bireysel olarak değerlendirilmesi sonucunda belirlenmelidir.

Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazıların ve kaynakların doğruluğundan yazarlar sorumludur. Yazıların içerik ve özgünlük ile ilgili sorumlulukları yazarlara aittir.”

Koronavirüs hakkında detaylı ve akademik bilgi sahibi olacağınız kitabı ücretsiz olarak okumak için buraya tıklayın.


💡 Koronavirüs Tedbirleri (SSS)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.