Vergi Denetim Kurulu (VDK) Strateji Değerlendirme Toplantısı’na katılan Berat Albayrak’tan vergi indirimi müjdesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlık konferans salonunda düzenlenen VDK (Vergi Denetim Kurulu) Strateji Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Berat Albayrak katıldığı toplantı sonrası vergi indirimi müjdesi verdi.

Berat Albayrak’tan Vergi İndirimi Müjdesi

Bakan Albayrak, beyaz eşyada ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)’yi sıfıra indirdiklerini, otomotivde ise 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidildiğini belirtti. Berat Albayrak yaptığı açıklamada ayrıca mobilyada da KDV (Katma Değer Vergisi)’nin yüzde 18’den 8’e düşürüldüğünü açıkladı.

Toplantıdan Manşetler

Bakan Albayrak, Hazine Ve Maliye Bakanlığı‘na ait konferans salonunda düzenlenen Vergi Denetim Kurulu (VDK) Strateji Değerlendirme Toplantısı‘nda önemli açıklamalarda bulundu.  Buna ek olarak Hazine Ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Strateji Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı açıklamasında öne çıkan satır başları ise  şöyle:

  • BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)’yı  yeniden kurgulayacağız.
  • Ekonomide bulunan tüm göstergelerde pozitif gelişme sağladık.
  • Enflasyonla Topyekun Mücadele programımıza destek veren STK (Sivil Toplum Kuruluşu) ve firma sayısı 2500’ü aştı.
  • Kur ve faizdeki trend aşağı yönlü olursa Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında indirim yüzde 10’u aşabilir.
  • Özellikle sağladığımız güçlü koordinasyonun yanı sıra kredi faizlerinde 1 aylık süreçte çok ciddi pozitif sonuçlar alıyoruz. Yüzde 40-50’lerin konuşulduğu süreçten bugüne geldiği nokta yüzde 30’ların altına, mevduat faizleri de yüzde 20’lerin altına inmeye başladı. Bu çok güzel bir süreç. Yeterli mi? Değil. Reel ekonomi açısından baktığınızda finansman, finansmana erişim çok önemli.
  • Bankalarda yakaladığımız bu sürecin piyasaya olumlu yansıdığını görüyoruz.
  • Vatandaşlarımızın sorun yaşamaması için bu süreci bizzat kişisel olarak ben takip ediyorum. Bankalar ile sorun yaşayan vatandaşlarımız için oluşturduğumuz 0850 222 2335 nolu çağrı merkezini çok önemli görüyorum. Bizzat bakanlığımız ve ben takip ediyoruz.
  • Gerek para politikaları, gerek maliye politikaları noktasındaki gelişmelerimiz çok başarılı sürüyor.
  • Türkiye için olumlu sürecin başladığını çok net ifade edebiliriz. Bizim 7/24 çalışma tempomuz var. Aynı şekilde güven artırıcı adımları atmaya devam edeceğiz. Bugün aynı noktada bu çerçevede baktığımızda tüm kamuoyuyla açıklama paylaşacağız.

Berat Albayrak Ekonomik Önlemleri Açıkladı

Albayrak yaptığı açıklamada daralan sektörleri canlandırmak için yapılacak adımları sıraladı. Albayrak konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Yıl sonuna kadar altı başlıkta KDV (Katma Değer Vergisi) ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimlerini devreye alıyoruz. Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulaması devam edecek. 1 Kasım itibariyle yıl sonuna kadar devam edecek. Tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e indirilmesi de yıl sonuna kadar devam edecek. Beyaz eşyada da yıl sonuna kadar ÖTV’yi sıfıra indiriyoruz.1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz. Ticari araçlarda KDV’yi yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz. Eylül enflasyonu için en kötüsünü geride bıraktık demiştim. Adım adım iyileşmeyi sağlayarak bu tren devam edecek. Birileri Türkiye için kriz çığırtkanlığı yapsa da Ekim ayı enflasyonu ile inşallah ne kadar güçlü bir süreç ve pozitif gelişmelerle teker teker bu olumlu gelişmeleri göreceğiz. Eksiklerimizi performanslarımızı hayata geçiriyoruz. Vergi mevzuatının sadeleşmesi ve vergi süreçlerinde daha etkin metotların sürprizlenmesi için tüm bu adımlar hayata geçireceğiz.”


💡 Continental Türkiye’yi Haritadan Sildi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.