Kariyer kelimesi bir insanın belki en çok duyduğu kelimelerden biri olarak karşımıza çıkmakta. Neredeyse daha lise sıralarında otururken duymayı öğrendiğimiz ve düşüncelerimizi konsantre ettiğimiz bir kelimedir KARİYER! Peki başarılı bir kariyer inşa etmenin yolları var mıdır? Varsa nelerdir? Bu ve benzerleri, cevapları merakla beklenen ve kariyer konusunda ilk akla gelen sorulardır. Aslında başarılı bir kariyere sahip olmanın sanıldığı kadar sıra dışı, spesifik kuralları yoktur. Sadece uyulması zor ve ciddi bir disiplin isteyen iştir.

Başarılı Bir Kariyere Adım Adım

İş, spor , sanat, akademi dünyasında faaliyet gösteren bir çok başarılı guru ismin kariyerlerini mercek altına aldığımızda, temelinde basit kuralları, uyguladıkları ve bunları geçirgen, saydam bir hale getirdiklerini görmekteyiz. Peki nedir bu basit kurallar? Birlikte inceleyelim!

Disiplinli Olmak

Disiplin her kapının kilidini açan çok kıymetli bir anahtardır. Disiplin istikrar demektir. Disiplin yorulmadan dinlenmektir. Disiplin kişinin hem yaptıkları hem yapacaklarının toplamıdır. Geleceğin görünmez yüzü, geçmişin aynası, şimdinin gücüdür. Çok sevdiğim dünyaca ünlü başarılı raket Serena Williams’ın tanımıyla devam edersem; “disiplin özgürlüktür”. Çünkü insan ancak özgür olduğunda yapabileceklerinin farkına varabilir ve kendi potansiyelini açığa çıkarabilir. Disiplinli bir bireyin yapamayacağı bir şey yoktur.

Başkalarıyla Yarış İçinde Olmamak

Hayatım boyunca kendi adıma hep başarılı kişileri emsal alarak ilerledim ama kendimden başka hiç kimse ile kıyas veya yarış içinde olmadım. Çünkü bu durumun bireyi negatif etkileyen, başarısızlığa götüren bir etmen olduğunun farkındayım. Herkes bu durumun farkında olmalı çünkü her bireyin potansiyeli farklı, yapabilecekleri farklı. Başkalarıyla kıyas ve yarış içinde olmak sahip olunan potansiyeli yavaş yavaş zehirler ve zamanla yok eder. Çünkü, kıyas içinde olmanın bedelini başkasının özgürlüğüne sıkışarak ödemek zorunda kalır kişi.

Geçmişe Takılmamak, “Şimdi”den Uzaklaşmamak

Geleceği planlamak çok güzeldir ancak bunu “şimdi”den uzaklaşarak yapmak imkansızdır. Şimdinin olmadığı bir gelecek duvardan duvara geçirgenliği olan hayalete benzer. Adım atarsınız ama çabanızın içi boştur. Geçmişe takılmak ise gün gün kişiyi yok eder. Çünkü geçmiş kafaya takmak için değil, hatalardan ders çıkarıp bugünü akıllıca yaşamak için vardır.

Planlı Olmak Ve Hedef Koymak

Kişinin her zaman kısa vadede bir amacı uzun vadede bir hedefi olmalı! Planlar uzun vadede hedefleri barındıran oluşumlardır. Ancak hedefi olan kişiler ilerleyebilir ve başarılı olabilir. Hedefler bizi olmak istediğimiz kişiye, mevkiye ulaştırır. Ama küçük bir püf nokta ile! Günün koşullarının farkında ve bilincinde olarak, kendinizi doğru analiz ederek ve gerçekten ne istediğiniz bilerek! Analizi 4 boyutlu yapmak yani dün – bugün – yarın ve kendiniz olacak şekilde.

İstemek Ve İnanmak

Günün sonunda ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın, asla pes etmemek! Hedeflerimize ve kendimize, yapabileceklerimize inanmak! İstemek, inanmak, hedef koymak ve ilerlemek! Kendinize önce siz inanmalısınız ki başkaları hevesinizi kıramasın! Kendinizin önce siz farkında olmalısınız ki başkaları önünüzde duramasın! Bir hedefiniz olsun ki başkaları sizin adınıza düşünmesin! İlerlemek için bir gücünüz olsun ki başkalarının hayallerinin içine hapsolmadan yaşayın!

Bu seferki buluşmamızda sizlerle adım adım başarılı bir kariyer nasıl inşa edilebilir bunu konuşmak istedim. İyi yerlerde olmak için bugünün farkındalığında olan bireyler olabilmek çok kıymetli ve tabi ki özgür olmak Özgür olmak için disiplinli olmak gerekir. Örnek alınan, emsal gösterilen, abartıdan uzak ama gösterişli bir kariyer inşa edebilmek için kendimizi bilmek çok önemli!


Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.