Alibaba’dan Trendyol Hamlesi

Son zamanlarda Türkiye’deki e-ticaret firmaları, dünyanın önemli e-ticaret markalarının ilgi odağı olmaya başladı. Amazon’un Türkiye pazarına girmesine kısa bir süre kalırken, Amazon‘un en büyük rakibi olan Alibaba’nın da Türkiye pazarına ilişkin hamlesi merak konusuydu. Alibaba geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla piyasadaki söylentileri doğruladı. Alibaba yaptığı açıklamayla 2009 yılında kurulan ve Türkiye’nin lider e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’a ortak olacağını ilan etti. .

Alibaba Artık Türkiye’ye Giriş Yaptı

Amazon’nun, Türk e-ticaret pazarına hareket katacağından kimsenin şüphesi yok. Piyasalar Amazon’un Türkiye hamlesini konuşurken yakın zaman önce Alibaba’nın da Türkiye pazarına gireceği söylentileri konuşulmaya başladı. Fakat Alibaba Türkiye pazarına girmek için Amazon’a nazaran farklı bir yol seçti.

Alibaba, Türkiye’nin önemli e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’un mevcut finansal yatırımcılarının hisselerini satın alacağını duyurdu. Yapılan antlaşma ile birlikte Trendyol ve Alibaba, Trendyol’un Türkiye ve çevresindeki büyümesini hızlandırmak ve kuvvetlendirmek için birlikte çalışacak. Alibaba, bu süreçte Trendyol’a teknoloji, online ticaret, mobil ödeme, lojistik ve uluslararası ticaret gibi konularda bilgi ve deneyim paylaşımı yaparak stratejik konularda destek olacak.

Trendyol’un Kurucu ve CEO’su olan Demet Mutlu konuyla ilgili değerlendirmesini şu şekilde ifade etti: “Trendyol ve Alibaba’nın çok benzer kültüre ve değerlere sahip, dijital ekosistem ile ilgili büyük hedefleri olan şirketlerdir.”

Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen mobil e-ticaret platformunu yarattıklarını söyleyen Demet Mutlu açıklamasına şu şekilde devam etti: “her zaman örnek aldıkları Alibaba’nın yatırım ve desteği ile birlikte Trendyol’u daha da büyük hedeflere, daha çok müşteriye, daha çok ülkeye birlikte götüreceklerini, Türk markaları ve üreticilerini yüz milyonlarca müşteriye ulaştıracağız”

Demet Mutlu, bu açıklamasına ek olarak dünya devi Çinli e-ticaret firması Alibaba ile yaptıkları ortaklıktan duyduğu hazzı ve heyecanı da özellikle vurguladı.

Alibaba Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans ise hem dünyadaki hem de bölgedeki farklı dijital ekonomiler değerlendirildiğinde Türkiye’nin konumu ve ticaret bakımı düşünüldüğü zaman heyecan verici büyük bir pazar olduğunu, Alibaba’nın kurucu önderliği ve yatırımları ile birlikte Türkiye pazarında çok büyük bir konum elde etmek istediğini dile getirdi. Michael Evans ayrıca ilerleyen süreçlerde bize en çok yardımı dokunacak olan Trendyol’un güçlü bir platforma, sadık iş ortaklarına ve büyük bir müşteri kitlesine sahip, çok hızlı büyüyen bir marka olduğunun da üzerinde durdu.

Michael Evans, Trendyol’a olan yatırımlarının devam edeceğini ve kurucularına, mevcut yönetim ekibine liderlik etmeye devam edecekleri dile getirdi.

DipnotÇin menşeli AlibabaGroup, Brandz Top 100 Global Markalar listesinde 9. sırada yer almaktadır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir