Alibaba’dan Trendyol hamlesi geldi. Böylece dünyanın en büyük e-ticaret markalarından biri olan Alibaba.com, Türkiye’ye giriş yapmış oldu.

Son zamanlarda Türkiye’deki e-ticaret firmaları, dünya devi e-ticaret markalarının ilgi odağı haline geldi. Amazon’un Türkiye pazarına girmesine kısa bir süre kalmışken, Amazon‘un en büyük rakibi olan Alibaba’nın Türkiye pazarına ilişkin ne hamle yapacağı merak konusuydu. Çinli firma, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla bu konuya dair soru işaretlerini ortadan kaldırmış oldu. Alibaba yaptığı açıklamayla 2009 yılında kurulan ve Türkiye’nin lider e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’a ortak olacağını ilan etti.

Alibaba’dan Trendyol Hamlesi

Amazon’nun, Türk e-ticaret pazarına hareket katacağından kimsenin şüphesi yok. Piyasalar Amazon’un Türkiye hamlesini konuşurken yakın zaman önce Alibaba’nın da Türkiye pazarına gireceği söylentileri konuşulmaya başladı. Fakat Alibaba Türkiye pazarına girmek için Amazon’a nazaran farklı bir yol seçti.

Alibaba, Türkiye’nin önemli e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’un mevcut finansal yatırımcılarının hisselerini satın alacağını duyurdu. Buna göre Trendyol ve Alibaba, Trendyol’un Türkiye ve çevresindeki büyümesini hızlandırmak ve kuvvetlendirmek için birlikte çalışacak. Alibaba, bu süreçte Trendyol’a; teknoloji, online ticaret, mobil ödeme, lojistik ve uluslararası ticaret gibi konularda bilgi ve deneyim paylaşımı yaparak stratejik konularda destek olacak.

Trendyol’un Kurucu ve CEO’su olan Demet Mutlu konuyla ilgili değerlendirmesini şu şekilde ifade etti:

“Trendyol ve Alibaba’nın çok benzer kültüre ve değerlere sahip, dijital ekosistem ile ilgili büyük hedefleri olan şirketlerdir.”

Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen mobil e-ticaret platformunu meydana getirdiklerini söyleyen Demet Mutlu açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Her zaman örnek aldıkları Alibaba’nın yatırım ve desteği ile birlikte Trendyol’u daha da büyük hedeflere, daha çok müşteriye, daha çok ülkeye birlikte götüreceklerini, Türk markaları ve üreticilerini yüz milyonlarca müşteriye ulaştıracağız”

Demet Mutlu, bu açıklamasına ek olarak dünya devi Çinli e-ticaret firması Alibaba ile yaptıkları ortaklıktan duyduğu hazzı ve heyecanı da özellikle vurguladı.

Alibaba Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans ise Trendyol’a olan yatırımlarının devam edeceğini, ayrıca şirketin kurucularına ve mevcut yönetim ekibine liderlik etmeye devam edeceklerini de dile getirdi.


💡 Amazon Etkisi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.