İkinci el moda uygulamlarına ilgi artıyor. Ürün çeşitliliği ve uygun fiyat politikası gibi nedenlerle son yıllarda popülaritesi artan bu uygulamaların yakın gelecekte sayısının artacağı düşünülüyor.

Son birkaç yıl içerisinde ivme kazanarak hızla büyüyen ve yüz binlerce kişi tarafından sürekli kullanılan ikinci el moda uygulamaları popülaritesini artırmayı sürdürüyor. Ürün çeşitliliği ve uygun fiyat politikası nedeniyle kadınların gözdesi olan bu uygulamalar, e-ticaret pazarının büyümesine de katkı sağlıyor.

İkinci El Moda Uygulamaları

Mobil uygulama pazarı gün geçtikçe büyüyor. Bu büyüme sadece kullanıcı sayısı yahut gelir açısından değil… Kategorisel olarak da mobil uygulama pazarının büyüdüğüne şahit oluyoruz. Her geçen gün farklı bir kategoride ve misyonda yeni bir uygulama hayatımıza giriyor. İkinci el moda uygulamaları buna en güzel örnektir.

Özellikle kadın kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılan bu uygulamalar sayesinde kadınlar; giymedikleri ya da atmaya kıyamadıkları giysileri bir başkasına satarak para kazanabiliyorlar. Bu uygulamalar aynı zamanda kıyafet alışverişi için çok para harcamak istemeyenlerin de işine gelmiş gibi görünüyor.

Türkiye’de bilinen ve en çok kullanılan ikinci el moda uygulamaları arasında; ModaCruz, Dolap.com ve Gardrobs gibi uygulamalar yer alıyor.

İkinci El Moda Uygulamalarının Çalışma Mantığı

Çeşitli nedenlerle gardroptan çıkması gereken giysilerden tutun da kullanılmayan takılara, satın alındıktan sonra değiştirilmeyen yahut bir defa giyildikten sonra misyonunu tamamlayan elbiselere, modası geçen ayakkabılara ve çantalara kadar çok geniş bir yelpazede uygun fiyatlı birçok ürün, ikinci el moda uygulamaları üzerinden online olarak satışa çıkartılabiliyor.

Fiyatını kullanıcıların kendisinin belirleyebildiği ürünler; fotoğrafları ve açıklamaları ile birlikte ilgili kategoriye yükleniyor. Satışa çıkarılan bu ürün ya da ürünleri beğenen kullanıcılar, beğendikleri ürün için fiyat teklifi verebiliyor. Ayrıca yorumlaşarak pazarlık yapmak da mümkün. Alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmadan sonra ödemesi yapılan ve satın alınan ürün(ler) uygulamanın anlaşmalı olduğu kargo firmasıyla alıcının adresine kargolanıyor.

Ürünü teslim alan alıcı, kendisine ulaşan ürünü uygulama üzerinden onaylayarak paranın satıcı hesabına geçirilmesini sağlıyor. Satıcılar kazandığı parayı uygulamadaki diğer satıcıların ürünlerini satın alarak değerlendirebilecekleri gibi paranın banka hesaplarına yatırılmalarını da talep edebiliyorlar.

Bu arada alıcı; ürünü, satıcıyı ve sağlanan iletişimi puan ya da yıldız vererek değerlendirebiliyor. Bu değerlendirmeler satıcının uygulama içerisindeki performansını belirliyor. Dolayısıyla da önem arz ediyor.

Eğer alıcı, gelen ürünü beğenmezse aynı ürün tekrar satışa çıkarılabiliyor. Uygulamaların bu alışverişten kazancı ne oluyor diye sorarsanız, bu soruyu satıcılardan kesilen düşük oranlı komisyonlar olarak yanıtlayabiliriz.

Tüm bu detaylara ek olarak kullanıcıları daha çok satış yapmaya teşvik etmek ve uygulama üzerinde daha çok alışveriş yapılmasını sağlamak için uygulama içerisinde alışveriş festivalleri, indirim kampanyaları, %50 indirim günleri, ücretsiz kargo gibi tutundurma faaliyetleri gerçekleştiriliyor.,

Ünlüler Kıyafetlerini Satıyor

İkinci el moda uygulamalarının tercih edilmesindeki ana etkenler fiyat avantajı ve geniş ürün yelpazesidir. Ancak bu uygulamaların kullanılmasında popülaritenin de etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Youtuberlar’dan sanatçılara, mankenlere hatta oyunculara kadar sosyal medyada takipçisi yüksek olan bir çok ünlü isim bu moda uygulamalarını kullanıyor. Aralarında Danla Bilic, Beliz Şen, Duygu Özaslan, Didem Soydan, Saba Tümer, Gülşen, Demet Akalın, Başak Dizer Tatlıtuğ’un yer aldığı isimler uygulama üzerinde oluşturdukları profiller üzerinden kendi ürünlerini satışa çıkarabiliyor. Hatta bu kişiler daha fazla satış yapmak ve yeni ekledikleri ürünleri duyurmak için sosyal medya hesaplarından video ve fotoğraf dahi paylaşıyorlar.

Ünlü Markalar İnanılmaz Fiyatlar Sunuyor

Gucci’den Burberry’e, Channel’den Lois Vuitton’a kadar dünyanın önde gelen lüks moda markalarının da orijinal ürünleri bu uygulamalarda inanılmaz fiyatlarla satışa çıkartılıyor. Ülkemizde kadınların ağırlıklı olarak tercih ettiği Koton, Mango, Zara, H&M, Mudo gibi moda markalarının ürünleri de uygun fiyatlar ile ikinci el moda uygulamaları aracılığıyla satılıyor.

Alışverişin tüm adımlarında kullanıcının aktif olarak yer aldığı bu iş modeli, hem satıcıya para kazandırıyor hem de alışveriş yapmak isteyenlere alternatif bir kanal oluyor. İlerleyen dönemlerde ikinci el moda uygulamalarının online pazarda daha da büyümesi bekleniyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.