İkinci El Moda Uygulamalarına Rağbet Artıyor

Son birkaç yıl içerisinde ivme kazanarak konuşulan ve binlerce kişi tarafından kullanılan ikinci el moda uygulamaları her geçen gün daha fazla kadına ulaşıyor. Ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlarıyla kadınların gözdesi olan bu uygulamalar, e-ticaret pazarını da büyütüyor.

Teknolojinin gelişmesiyle mobil bir uygulama üzerinden kadınlara giymedikleri ya da atmaya kıyamadıkları giysileri satarak para kazanmalarına imkan tanıyan ikinci el moda platformları,  aynı zamanda alışverişine çok para harcamak istemeyenlerin de uğrak noktası oluyor.

Ülkemizde bilinen ve en çok kullanılan ikinci el moda uygulamaları arasında ModaCruz, Dolap.com ve Gardrobs geliyor.

Peki bu uygulamalar nasıl kullanılıyor?

Beğenilmeyen ve denk gelmeyen giysilerden tutun, kullanılmayan takılara, aldıktan sonra değiştirilmeyen ya da modelinden çabuk bıkılan ayakkabılara, takılmayan çantalara kadar geniş bir yelpazede uygun fiyatlı birçok ürün, ikinci el uygulamalar üzerinden online olarak satışa çıkartılabiliyor.

Fiyatını kullanıcıların kendisinin belirleyebildiği ürünler fotoğrafları ve açıklamaları ile ilgili kategoriye yükleniyor. Ürünü beğenen kullanıcılar bu ürün için fiyat teklifi verebiliyor yorum üzerinden pazarlık yapabiliyor. Sonrasında satın alınan ürünler uygulamanın anlaşmalı kargo firmalarından herhangi biri ile alıcının adresine kargolanıyor.

Ürünü teslim alan alıcı, aldığı ürünü onaylayarak paranın satıcı hesabına geçirilmesini sağlıyor. Satıcılar kazandığı parayı uygulamadaki diğer satıcıların ürünlerini alarak değerlendirebilecekleri gibi, banka hesaplarına yatırılmalarını da talep edebiliyorlar.

Alıcı, ürünü, satıcı ve iletişimi puanlı ya da yıldızlı olarak değerlendirebiliyor. Bu değerlendirmeler satıcının uygulama içerisindekş performansını belirliyor.

Ayrıca alıcıların gelen ürünü beğenmemesi durumunda tekrar satışa çıkarabilme seçeneği de sunuluyor.Uygulamaların kazancı ne oluyor diye sorarsanız, satıcılardan kestikleri düşük komisyonlar olarak özetleyebiliriz.

Tüm bu detaylara ek olarak kullanıcıları daha çok satış yapmaya teşvik etmek ve daha çok alışveriş yapılmasını sağlamak için uygulama içerisinde alışveriş festivalleri, indirim kampanyaları, %50 indirim günleri, ücretsiz kargo gibi tutundurma faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Ünlüler de ikinci el modasına ayak uyduruyor

İkinci el moda uygulamalarının tercih edilmesindeki ana etkenler fiyat avantajı ve geniş ürün yelpazesi olurken popülaritenin de etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Youtuberlar’dan sanatçılara, sanatçılardan mankenlere hatta oyunculara kadar takipçisi yüksek bir çok ünlü isim bu ikinci el moda uygulamalarını kullanıyor. Aralarında Danla Bilic, Beliz Şen, Duygu Özaslan, Didem Soydan, Saba Tümer, Gülşen, Demet Akalın, Başak Dizer Tatlıtuğ’un yer aldığı isimler uygulama üzerinde oluşturdukları profiller üzerinden ürünlerini satışa çıkartıyor. Hatta daha fazla satış yapmak ve yeni ekledikleri ürünleri duyurmak için sosyal medya hesaplarından video ve fotoğraf paylaşıyorlar.

Dünyaca ünlü markaların ürünleri de yer alıyor

Gucci’den Burberry’e, Channel’den Lois Vuitton’a kadar dünyanın önde gelen lüks markalarının da orijinal ürünleri bu uygulamalarda inanılmaz fiyatlar ile satışa çıkartılıyor. Ülkemizde alışveriş için kadınların ağırlıklı olarak tercih ettiği Koton, Mango, Zara, H&M, Mudo gibi markaların ürünleri de uygun fiyatlar ile satılıyor.

Alışverişin tüm adımlarında kullanıcının aktif olarak yer aldığı bu iş modeli, hem satıcıya para kazandırıyor hem de alışveriş yapmak isteyenlere alternatif bir kanal oluyor.

İlerleyen dönemlerde ikinci el moda uygulamalarının artması, online pazarda payını daha da büyütmesi bekleniyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir