Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu

Birkaç aydır ekonomi gündeminin önemli konularından biri olan Volkswagen’in fabrika kurma olayı nihayet resmiyet kazandı. Alman otomotiv markası nihai kararını vererek fabrikayı Türkiye’de açmak üzere ilk hamlesini yaptı. Böylece Volkswagen Türkiye resmen kuruldu. 

Birkaç ay önce Alman otomotiv markası Volkswagen’in fabrika kuracağıyla ilgili sizlere konuya dair detayları buradan aktarmıştık. Okumak için Volkswagen Kararını Verdi Fabrika Türkiye’ye Kurulacak başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

İşte, bu haberin üzerinden yaklaşık olarak 3 ay geçmesinin akabinde Volkswagen kararını resmiyete döktü ve Volkswagen Türkiye resmen kuruldu.

Volkswagen Türkiye 943.5 Milyon TL Sermayeyle Kuruldu

Dünyanın en büyük otomotiv markalarından biri olan Volkswagen, bir süredir yeni fabrikası için uygun bir üretim yeri arıyordu. Şirketin bu konuyla ilgili gündeminde Sırbistan, Romanya ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere çeşitli seçenekler olsa da aslında Volkswagen’ın odaklandığı iki ülke vardı. Bunlardan biri Türkiye, diğeriyse Bulgaristan’dı. Dolayısıyla diğer ülkelerin adları geçse de aslında pek şansları yoktu.

Volkswagen Türkiye TOBBEvet, birkaç ay önce kamuoyuyla paylaşılan bilgi Alman otomotiv devinin Bulgaristan seçeneğinden de vazgeçtiği ve nihai kararının Türkiye’den yana olduğuydu. Fakat bu durum henüz resmiyet kazanmamıştı. Birkaç gün önce gerçekleştirilen hamle fabrikanın Türkiye’de kurulacağını kesinleştirdi. Zira Volkswagen Türkiye resmen kuruldu. Şirket, Manisa merkezli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Şirketin sermayesi ise 943.5 milyon TL olarak açıklandı.

Kurulacak Fabrikaya Dair Detaylar

Türkiye ekonomisi için önemli bir hamle olan ve meseleye uzun vadeli bakıldığında ciddi bir potansiyel barındıran Volkswagen’in Türkiye’de kuracağı fabrikaya dair detayları sizler için derledik. Türkiye Sicil Gazetesi’nde yayınlanan açıklamaya göre; Manisa merkezli fabrikanın toplam sermayesi 943.5 milyon TL olurken, toplam yatırım tutarınınsa 1.4 milyar dolar civarında olacağı belirtiliyor.

Manisa’da kurulan şirketin faaliyetleri; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı ile bu parçaların satışı, ithalatı ve ihracatı şeklinde olacak. Bu arada fabrikanın 300 bin araç üretim kapasitesinde olacağı alınan duyumlar arasında. Ayrıca fabrikada 5 bin kişinin çalışacağı öngörülüyor. Bu fabrikayla dünyadaki Volkswagen fabrikalarının toplam sayısı 123 olacak.

Manisa merkezli fabrikanın aynı zamanda Ortadoğu ile Rusya için üretilecek araçların ihracat merkezi olması planlanıyor. 

Biz de Branding Türkiye ailesi olarak ülkemizdeki bu yatırımın ekonomiye ve istihdama artı değer kazandıracağını düşünüyor ve bu yatırımın hayırlı olmasını diliyoruz. Ayrıca önümüzdeki süreçte global markaların Türkiye yatırımlarının artacağını öngörüyor ve bunları destekliyoruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir