Alman otomobil devi Volkswagen, yeni kuracağı fabrika ile ilgili bir süredir karar verme aşamasındaydı. Volkswagen nihayet kararını verdi. Fabrika Türkiye’ye kurulacak!

Bugün sevindirici bir gelişme yaşandı. Bir süredir merak konusu olan bir mesele nihayet netlik kazandı. Buna göre Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak!

Evet, bir süredir gündemde olan konu nihayet sonuçlandı. Şirket yetkililerinin Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından fabrikanın Türkiye’de kurulmasına yönelik karar alındığı ve bu kararın yakında resmi olarak da kamuoyuna duyurulacağı söyleniyor. Akabinde fabrikanın kuruluşuna yönelik gerekli işlemler başlayacak.

Volkswagen Kararını Verdi

Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik dar boğazı atlatmak için bir süredir çeşitli çözüm arayışları içerisine girdi. Yetkili mercilerin ve uzmanların ortak görüşüne göre; Türkiye’nin, içinde bulunduğu ekonomik bunalımdan kurtulması için çözüm oldukça basit. Buna göre yabancı sermayenin Türkiye’ye çekilmesi gerekiyordu.

Bu maksatla aksiyon alan Türk yetkililer, bir süredir global firmalarla görüşmeye başlamıştı. Bunlar arasında Alman otomotiv devi Volkswagen de vardı.

Volkswagen Fabrikası Nereye Kurulacak

Bilindiği üzere Alman otomotiv devi Volkswagen, yakın bir tarihte Türkiye’de ya da Bulgaristan’da bir fabrika kurmak istediğini dile getirmişti. Fakat şirket bu konuyla ilgili kararını netleştiremediğini de belirtmişti. Bu durum Bulgaristan ile Türkiye arasında bir rekabet oluşmasına neden oldu. Ancak geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Volkswagen yönetimi, Ankara’da yapılan toplantıların ardından nihai kararını verdi. Yani fabrika Türkiye’ye kurulacak!

Fabrikanın Türkiye’de kurulmasına yönelik alınan kararda Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu ifade ediliyor. Harbert Diess’in bu görüşmeden sonra Almanya’ya dönüşünün akabinde toplanan Volkswagen Yönetim Kurulu, Türkiye’deki yatırımı onayladı.

1.3 Milyar Euro Tutarında Yatırım

Volkswagen’in, Türkiye ile Bulgaristan arasında kararsız kaldığı ancak sonradan Türkiye’ye kurmaya karar verdiği fabrika için 1.3 milyar euro harcayacağı belirtiliyor. Buna ek olarak Volkswagen’in kuracağı bu fabrika Türkiye’de ortalama 4 – 5 bin kişilik bir istihdam oluşturacak

Fabrika Nerede Kurulacak?

Türkiye’de kurulacak olan 1.3 milyar euroluk Volkswagen fabrikasının tam olarak hangi şehirde kurulacağına ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak fabrikanın kurulacağı lokasyonun Manisa olması bekleniyor. Bu arada fabrikanın inşası 2022 yılına kadar devam edecek.

2020’de tamamlanarak hizmete geçecek olan fabrikada ilk olarak Seat ve Skoda marka otomobiller üretilecek. Öte yandan ilerleyen dönemlerde Volkswagen markalı araçların da Manisa’daki fabrikada üretilmesi planlanıyor.

Umarız ki bu yatırımın devamı gelir ve birçok global marka Türkiye’de üretim yapmaya dair çeşitli kararlar alarak yatırım gerçekleştirir.


💡 Türkiye’de Yatırım Ortamı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.