Volkswagen Kararını Verdi Fabrika Türkiye’ye Kurulacak

Alman otomobil devi Volkswagen, yeni kuracağı fabrika ile ilgili bir süredir karar verme aşamasındaydı. Nihayet Volkswagen kararını verdi; fabrika Türkiye’ye kurulacak.

Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak. Evet, bir süredir gündemde olan konu nihayet sonuçlandı. Şirket yetkililerinin Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından fabrikanın Türkiye’de kurulmasına yönelik kararın yakında resmi olarak da kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Akabinde fabrikanın kuruluşuna yönelik gerekli işlemler başlayacak.

Volkswagen Kararını Verdi

Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik dar boğazı atlatmak için çeşitli çözüm arayışları içerisine girdi. Yetkili mercilerin ve uzmanların ortak görüşüne göre; Türkiye’nin, içinde bulunduğu ekonomik bunalımdan kurtulması için çözüm oldukça basit. Buna göre yabancı sermayenin Türkiye’ye çekilmesi gerekiyordu. Bu maksatla aksiyon alan Türk yetkililer, global firmalarla görüşmeye başlamıştı. Bunlar arasında Alman otomotiv devi Volkswagen de vardı.

Volkswagen, yakın bir tarihte Türkiye’de ya da Bulgaristan’da bir fabrika kurmak istediğini dile getirmiş fakat bu konuyla ilgili kararını netleştiremediğini belirtmişti. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Volkswagen yönetimi, Ankara’da yapılan toplantıların ardından kararını verdi. Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’de kuracak.

Fabrikanın Türkiye’de kurulmasına yönelik alınan kararda Volkswagen CEO’su Herbert Diess‘in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu ifade ediliyor. Harbert Diess’in bu görüşmeden sonra Almanya’ya dönüşünün akabinde toplanan Volkswagen Yönetim Kurulu, Türkiye’deki yatırımı onayladı.

1.3 Milyar Euro Tutarında Yatırım

Volkswagen‘in, Türkiye ile Bulgaristan arasında kararsız kaldığı ancak sonradan Türkiye’ye kurmaya karar verdiği fabrika için 1.3 milyar euro harcayacağı belirtiliyor. Buna ek olarak Volkswagen’in kuracağı bu fabrika Türkiye’de ortalama 4 – 5 bin kişilik bir istihdam oluşturacak.

Fabrika Manisa’da Kurulacak

Türkiye’de kurulacak olan 1.3 milyar euroluk Volkswagen fabrikasının tam olarak hangi şehirde kurulacağına ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak fabrikanın kurulacağı lokasyonun Manisa olması bekleniyor.

Fabrikanın inşası 2022 yılına kadar devam edecek. 2020’de tamamlanarak hizmete geçecek olan fabrikada ilk olarak Seat ve Skoda marka otomobiller üretilecek. İlerleyen dönemlerde Volkswagen markalı araçların da Manisa’daki fabrikada üretilmesi planlanıyor.

Umarız ki bu yatırımın devamı gelir ve birçok global marka Türkiye’de üretim yapmaya dair çeşitli kararlar alarak yatırım gerçekleştirir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir