2012 senesinde Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan ve 6 yıllık sürecin ardından Türkiye’nin en büyük fintech girişimlerinden biri olan iyzico 165 milyon dolara PayU’ya satıldı.

Yakın zaman önce başlayan bir söylenti dün gerçekleşti. Şöyle ki; bir süredir iyzico’nun, global düzeydeki rakibi PayU tarafından satın alınacağı konuşuluyordu. Dün gerçekleşen satın alma aksiyonuyla bu duyumun gerçek olduğu netleşti. Böylece 6 yıl önce, 2 Türk girişimci tarafından kurulan ve Türkiye’nin en büyük fitech girişimlerinden biri olarak kabul edilen, ödeme altyapısı sağlayıcısı iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı.

iyzico 165 Milyon Dolara Satıldı

6 yıl önce, 2013 senesinde, 2 Türk girişimci; Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan ve bugün Türkiye’de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi markalar başta olmak üzere 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico 165 milyon dolar (Bugünkü kur ile 960 milyon TL) karşılığında PayU’ya satıldı.

Bir süredir gündemde olan ancak duyumdan öteye gitmeyen bu süreç satın almanın tamamlanması ile beraber netlik kazandı. Bu arada kurucu ortaklar Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın şirket yönetimindeki görevlerine devam edecekler. Özetle, iyzico ekibi PayU’nun Türkiye operasyonlarını devralacak.

En Fazla Yatırım Alan Yerli Firma

Deloitte’un “Türkiye’de En Hızlı Büyüyen 50 Teknoloji” listesinde de yer alan iyzico, daha evvel IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan 4 turda toplamda 28 milyon dolar yatırım almıştı. Bu da iyzico’yu Türkiye’deki teknoloji markaları arasında en fazla yatırım alan firma konumuna taşımıştı.

Iyzico I Hakkında

iyzico, 2012 yılında, farklı alanlarda hizmet veren çeşitli büyüklüklerdeki e-ticaret şirketlerine, kolay ve güvenli ödeme yönetim platformu sunma amacıyla Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından İstanbul’da kuruldu. Avrupa’nın saygın şirketlerinde uzun yıllar önemli pozisyonlarında görev alan Özbuğutu ve Isın, bu alandaki tecrübelerini iyzico ile Türkiye pazarına taşıdılar ve tamamen bu pazara adapte olmuş inovatif bir platform oluşturdular. 2010 yılında Almanya’da başlayan bir dostluk, bir sene sonra bir akşam yemeğinde tamamen şekillenerek iş ortaklığına dönüşeceğinin sinyallerini verdi. Ne istediğimizi, ne yapacağımızı ve hepsinden önemlisi nerede yapacağımızı biliyorduk. İyi olacak, işimizi iyi yapacak, iyi insanlarla bir arada olacak, iyi bilinecek ve en güzel hali ile Türkiye’de devam edecektik! 2012 yılının Ekim ayı bizim için ortak hayallerimizin ve bugünkü iyzico’nun başlangıcı oldu.


💡 Türkiye’de Markalaşmaya Neden Yatırım Yapılmıyor?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.