iyzico 165 Milyon Dolara PayU’ya Satıldı

2013 senesinde Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan ve 6 yıllık sürecin ardından Türkiye’nin en büyük fintech girişimlerinden biri olan iyzico 165 milyon dolara PayU’ya satıldı.

Yakın zaman önce başlayan bir söylenti dün gerçekleşti. Bir süredir iyzico’nun, global düzeydeki rakibi PayU tarafından satın alınacağı konuşuluyordu. Dün gerçekleşen satın alma aksiyonuyla bu duyumun gerçek olduğu netleşti. Böylece 6 yıl önce, 2 Türk girişimci tarafından kurulan ve Türkiye’nin en büyük fitech girişimlerinden biri olarak kabul edilen, ödeme altyapısı sağlayıcısı iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı. 

iyzico 165 Milyon Dolara Satıldı

6 yıl önce, 2013 senesinde 2 Türk girişimci; Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan ve bugün Türkiye’de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi markalar başta olmak üzere 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico 165 milyon dolar (Bugünkü kur ile 960 milyon TL) karşılığında PayU’ya satıldı.

Bir süredir gündemde olan ancak duyumdan öteye gitmeyen bu süreç satın almanın tamamlanması ile beraber netlik kazandı. Bu arada kurucu ortaklar Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın şirket yönetimindeki görevlerine devam edecekler. Özetle, iyzico ekibi PayU’nun Türkiye operasyonlarını devralacak.

Deloitte’un “Türkiye’de En Hızlı Büyüyen 50 Teknoloji” listesinde de yer alan iyzico, daha evvel IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan 4 turda toplamda 28 milyon dolar yatırım almıştı. Bu da iyzico’yu Türkiye’deki teknoloji markaları arasında en fazla yatırım alan firma konumuna taşımıştı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir