turkiyede-markalasmaya-neden-yatirim-yapilmiyor

Marka olmak, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı mecralarda tanınmak tahmin edilebileceği gibi iş hayatında yer alan herkes için oldukça önemlidir. Fakat ülkemizde üzerine düşülmeyen bu konu, marka konusunu koruyamama gibi nedenlere yol açıyor.

Taklit ürünlerin bu kadar fazla olmasının nedenlerinden biri de ne yazık ki markalaşma sürecine verilen önemin altını çizmektedir. Bir firma, tanıttığı ürün üzerine marka aldığı zaman, bu markayı uzun vadede korumak için çeşitli tanıtımların yanı sıra, uzun süreli projelerinde planlamasını hem aylık hem de yıllık olarak şekillendirmelidir.

Türkiye’de markalaşmaya neden önem verilmiyor?” sorusunu ancak teknolojiyi takip eden firmaların azalmasından ve yeniliğe kapalı olan kurum ve çalışanlardan kaynaklandığı şeklinde cevaplayabiliriz.

Bir işletme yenilik yoluna giderse ve farklılaşma yolunda sağlam adımlar atmaya karar verişe, işletmenin pazardaki performansı ve markalaşma alanında kazandığı yetkinliklerde artacaktır. Bu hususta, ülkemize baktığımızda ciddi anlamda düşüşler meydana geldiğinden bahsedilebilir.

Markalaşma Firmalar İçin Neden Önemlidir?

Marka bir ürünü diğerlerinden ayırarak sadece ürün farklılığı değil tamamen deneyime bağlı farklı olmasını sağlar. Taklit ürünleri geride bırakarak, müşteri deneyimlerimi ön plana çıkararak insanların yalnızca o markaya odaklı kalmasına yardımcı olur. Markalaşmanın önemli olmasının nedenlerinden biri yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımdır.

Yenilikçi ve müşteri odaklı  yaklaşım bir markanın piyasadaki değerinin artmasında etkin rol oynar.

Örnek verecek olursak; Türkiye’nin en iyi yüz marka listesinde yerini alan Şölen yenilikçi yaklaşımını koruduğu için ve AR-GE çalışmalarına yaptığı yatırımdan kaçınmadığı için hala marka değerini korumaktadır.

Fakat markalaşmaya karar verip harekete geçmeyen işletmeler ne yazık ki başarılı olamıyor. Özellikle bütçe ayırmadığı için markalaşma fikrinden de hızla uzaklaşıyorlar. Türkiye’de, Türk firmalarının en ciddi sıkıntısı gerekli bütçeyi markalaşma fikrine yatırmamasıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir