Marka olmak, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı mecralarda tanınmak tahmin edilebileceği gibi iş hayatında yer alan herkes için oldukça önemlidir. Peki “Türkiye’de markalaşmaya neden önem verilmiyor?” 

Marka olmak, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı mecralarda tanınmak tahmin edilebileceği gibi iş hayatında yer alan her kişi ve firma için oldukça önemlidir. Fakat ülkemizde üzerine düşülmeyen bu konu, marka konusunu koruyamama gibi nedenlere yol açıyor.

Taklit ürünlerin bu kadar fazla olmasının nedenlerinden biri de ne yazık ki markalaşma sürecine verilen önemin yani markalaşmaya önem vermemenin bir göstergesidir. Bir firma, tanıttığı ürün üzerine marka aldığı zaman, bu markayı uzun vadede korumak için çeşitli tanıtımların yanı sıra, uzun süreli projelerinde planlamasını hem aylık hem de yıllık olarak şekillendirmelidir.

Türkiye’de Markalaşmaya Verilen Önem

Türkiye’de marka olmaya / markalaşmaya verilen önemi, “Türkiye’de markalaşmaya neden önem verilmiyor?” sorusunu açıklayarak özetleyebiliriz. Evet, bu soruyu ancak teknolojiyi takip eden firmaların azalmasından ve yeniliğe kapalı olan kurum ve çalışanlardan kaynaklandığı şeklinde cevaplayabiliriz.

Bir işletme yenilik yoluna giderse ve farklılaşma yolunda sağlam adımlar atmaya karar verirse, işletmenin pazardaki performansı ve markalaşma alanında kazandığı yetkinlikler de artacaktır. Bu hususta, ülkemize baktığımızda, ciddi anlamda düşüş olduğu görülecektir.

Türkiye'de Markalaşma

Markalaşma Neden Önemli?

Marka, bir ürünü diğerlerinden ayırarak, sadece ürün farklılığı değil tamamen deneyime bağlı bir farklılık olmasını sağlar. Marka ayrıca, taklit ürünleri geride bırakarak ve müşteri deneyimlerimi ön plana çıkararak insanların yalnızca o markaya sadık olmasına yardımcı olur. Markalaşmanın önemli olmasının nedenleri; yenilikçilik ve müşteri odaklılık şeklinde özetlenebilir.

Yenilikçi ve müşteri odaklı  yaklaşım bir markanın piyasadaki değerinin artmasında etkin rol oynar. Örnek verecek olursak; Türkiye’nin en iyi 100 marka listesinde yerini alan markalar yenilikçi yaklaşımı korudukları ve AR-GE çalışmalarına yaptığı yatırımlar sayesinde değerlerini korumaktadırlar. Diğer yandan markalaşmaya karar verip bu konuda harekete geçmeyen işletmeler ne yazık ki başarılı olamıyor.

Özellikle Türkiye’deki firmalar, bütçe gibi bahanelerle, markalaşma fikrinden de hızla uzaklaşıyorlar. Diğer bir ifadeyle Türkiye’deki, Türk firmalarının en ciddi sıkıntısı, gerekli bütçeyi markalaşma fikrine yatırmamasıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.