Son zamanlarda ABD ile Çin arasındaki ekonomi savaşında taraf olmak zorunda kalan dünyanın en popüler ve en çok kullanılan arama motoru Google haber sitelerinden geçen yıl 4.7 milyar dolar gelir elde etti. 

Son birkaç gündür herkes Google’ın geçen sene haber siteleri sayesinde kazandığı 4.7 milyar dolar haberini paylaşılıyor. Bilindiği üzere Google, medya kuruluşları üzerinden kazandığı paradan onlara herhangi bir ödeme yapmıyor. Ancak Amerikan Basın Meslek Birliği (News Media Alliance)’nin araştırmasına göre, Google, sayfa trafiğini ve gelirlerini artırmak için haberleri ve dolayısıyla da haber / içerik sitelerini yoğun olarak kullanıyor.

Google Haber Sitelerinden 4.7 Milyar Dolar Kazandı

Teknoloji devi Google, geçen sene, online haber kuruluşlarının ürettiği içerikler sayesinde tam 4.7 milyar dolar gelir elde etti. Google’a karşılık tüm Amerikan haber endüstrisi ise dijital reklamlardan sadece 5.1 milyar dolar gelir elde etti.

Google, kullanıcıların haber içeriklerine erişimini kolaylaştırma amacıyla arama motorunun algoritmasını geliştirerek haberlerin listelenme şeklinde bir takım değişiklikler yapmıştı. Hatta Google, daha iyi bir haber okuma deneyimi sağlamak amacıyla Google Haberler (Google News) uygulamasını devreye sokmuştu. Google News gibi aksiyonlarla Google, haber / içerik sitelerini ve online yayıncılık yapan kuruluşları ön planda tutmaya çalışıyor. Lakin Google bunu, deyim yerindeyse, haber sitelerinin kara kaşı kara gözü için değil, tamamen kendi gelirini artırmak için yapıyor.

Google’da En Çok Haber Araması Yapılıyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Google’da, trend aramaların büyük çoğunluğu haber odaklı yapılıyor. Bu oran tüm aramalarla karşılaştırıldığında haber aramalarının %40’lık bir arama hacme sahip olduğu anlaşılıyor. Bu da Google’ın haber sitelerini ön plana alma stratejisinin nedenini açıklıyor.

Google Haberler’e erişim sağlayan tekil kullanıcı sayısı yılda %23 arttı.

Google’ın haber içeriklerini niye önemsediğini anlatması açısından göz önüne alınması gereken bir istatistik var. Buna göre; Google’ın varlıkları 2009 ile 2018 yılları arasında her yıl ortalama %22 artarken, şirketin Google Haberler servisine erişim sağlayan tekil kullanıcı sayısı yılda %23 artış gösterdi. Kısacası haber servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısındaki artış, şirketin varlıklarının büyüme oranından fazla. Sadece bu bilgi dahi Google açısından haber sitelerinin niye önemli olduğunu gösteriyor.

Medya Kuruluşları Değil, Google Kazanıyor

Amerikan Basın Meslek Birliği (News Media Alliance)’nin araştırmasında, Google’ın haber içerikleri için medya kuruluşlarına / haber-içerik sitelerine herhangi bir ücret ödemediği detayına yer verildi. Özetle; medya kuruluşları değil, Google kazanıyor. Buna ek olarak Google, online yayın yapan medya kuruluşlarının içerikleri sayesinde ciddi oranda sayfa trafiği ve gelir elde ediyor.

Google’dan Resmi Açıklama

Amerikan Basın Meslek Birliği(News Media Alliance)‘nin dünya çapında yankı uyandıran araştırması neticesinde Google, konuyla ilgili resmi bir açıklama yaptı. Google, meselenin görüldüğü gibi olmadığını, araştırma kapsamında yapılan hesaplamaların yanlış olduğunu belirtti. Ayrıca haber aramalarının büyük çoğunluğunda reklam gösterimi yapmadıklarını da ekledi.

İşte, Google’ın konuya ilişkin açıklaması;

“Google Haberler uygulaması ve arama motoru, haber yayıncılarının internet sayfalarına ayda 10 milyarın üzerinde trafik sağlıyor, abonelik satışlarını ve reklam gelirlerini artırıyor. Dünyadaki tüm haber yayınlayıcılarını destekleyici bir teknoloji ve reklam partneri olmak için çok çalışıyoruz.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.