Çin merkezli popüler sosyal ağ TikTok’ta çalma listesi oluşturarak içeriklerinizi kategorize edebileceğinizi biliyor muydunuz? TikTok Oynatma Listesi / TikTok Çalma Listesi şeklinde adlandırılan bu özellik ile daha sistematik bir içerik yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

14 Eylül 2016’da Bytedance tarafından yayınlanan TikTok günümüzde yüz milyonlarca kullanıcıya sahip popüler bir sosyal ağ olarak biliniyor. Birçok kişi tarafından eleştirilse de zaman içerisinde yapılan güncellemelerle geliştirilen ve sosyal ağ pazarında önemli bir yer edinen TikTok’un dikkat çeken özelliklerinden biri de “çalma listesi” / “oynatma listesi” olarak bilinen içerik yönetim sistemidir.

Peki nedir TikTok Çalma Listesi? Nasıl oluşturulur? Niye önemlidir? Şimdi bu sorular odağında konuyu değerlendirelim.

TikTok Çalma Listesi Nedir?

TikTok tarafından “İçerik Üreticisi Çalma Listesi” olarak anılan bu özellik kısaca şöyle tanımlanıyor;

“İçerik üreticisi çalma listeleri, içerik üreticilerin videolarını sınıflandırmalarına ve izleyicilerin ilgili videoları sırayla izlemelerine yardımcı olur.”

Daha anlaşılır olması için şöyle açıklayayım; Youtube, IGTV, Facebook gibi video içerik yayınlanabilen mecralarda “oynatma listesi”, “dizi” gibi özellikler vardır. Bu şekilde yayınladığınız videoları kategorize edebilirsiniz. İşte, Tiktok’taki “çalma listesi” de aynı mantığa sahip.

TikTok’ta Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal ağlar, büyüme pazarlaması (growth marketing) stratejisinin bir parçası olarak bir nevi ödüllendirme diyebileceğimiz bir takım şartlara sahiptirler.

Örneğin “Instagram Hikayeler”de içerik paylaşırken hikayeye link ekleyip herhangi bir siteye yönlendirmek için kullanılan “Yukarı Kaydır” özelliği sadece 10 bin ve üzeri takipçiye sahip hesaplar için geçerlidir. Bu arada son güncelleme ile birlikte artık 10K ve üzeri takipçiye sahip olmayan kullanıcılar da hikaye paylaşırken link ekleyebiliyorlar.

Bir başka örnekse TikTok’tan. Mesela TikTok’ta canlı yayın açmak için yine belli bir takipçi (1000+) sayısına sahip olmanız gerekir. Bazen de bazı özellikler belli sayıda kullanıcılar üzerinde denenerek test edilir. Yahut ilgili özelliği kullanabilmek için uygulamayı güncellemeniz gerekir.

“TikTok’ta çalma listesi nasıl oluşturulur?” sorusuna yanıt vermeden önce bu ön açıklamayı yapmak istedim. Çünkü henüz TikTok’taki “çalma listesi” / “oynatma listesi” özelliği tüm kullanıcılar için aktif değil.

Bu hatırlatmaları ve açıklamaları da yaptıktan sonra artık hesabında bu özellik aktif olanlar için çalma listesi oluşturmayı anlatalım.

Bir Çalma Listesinin Oluşturulması

 • Birinci Yöntem
 1. Profilinize gitmek için “Ben” seçeneğine dokunun
 2. Videolar sekmenizin altındaki “Videoları çalma listelerine göre sıralayın” seçeneğine dokunun
 3. Çalma listenizi adlandırmak ve listeye videolar eklemek için uygulamadaki adımları izleyin
 • İkinci Yöntem
 1. Çalma listesi oluşturmak istediğiniz videoya gidin
 2. Sağ taraftaki panelin altında yer alan paylaş simgesine dokunun veya ekrana uzun basın
 3. “Çalma listesine ekle” seçeneğine dokunun
 4. “Çalma listesi oluştur” seçeneğini seçin
 5. Çalma listenizi adlandırmak ve listeye videolar eklemek için uygulamadaki adımları izleyin

Bir Çalma Listesinden Video Kaldırma

 1. Çalma listesinden kaldırmak istediğiniz videoyu görüntüleyin
 2. Sağ taraftaki panelin altında yer alan paylaş simgesine dokunun veya ekrana uzun basın
 3. “Çalma listesinden kaldır” seçeneğine dokunun

Bir Çalma Listesinin Yönetilmesi

 1. Çalma listenizin sağ üst köşesindeki “…” seçeneğine dokunun.
 2. Aşağıdakilerden birini seçin: “Çalma listesini düzenle,” “Çalma listesinin adını değiştir” veya “Çalma listesini sil”

Çalma listesini yönetme sayfasındaki “Çalma listesini düzenle” seçeneğine dokunduktan sonra şunları yapabilirsiniz:

 1. Videoları toplu olarak kaldırmak veya eklemek için sayfanın altında yer alan “Videoları kaldır” veya “Videoları ekle” seçeneğine dokunun.
 2. Videonun sağ tarafında yer alan “≡” simgesine dokunun ve videoları yeniden düzenlemek için sürükleyin.
 3. Düzenleme işlemi tamamlandıktan sonra, tüm değişiklikleri kaydetmek için “Bitti” seçeneğine, değişiklikleri kaydetmemek için “İptal” seçeneğine dokunun.

Çalma Listesi Oluşturmak Niye Önemli?

Dijital Markalaşma Ve Sosyal Medya Eğitiminde “Sosyal Medya Yönetimi” odağında önemle bahsettiğim konulardan biri olan “Kategorisel İçerik Yönetimi”, aslında birçok sosyal ağda gerçekleştirilebilmektedir. Youtube Oynatma Listesi, Facebook Oynatma Listesi, Instagram Dizi, Pinterest Pano vs…

TikTok’ta ise bu özellik “Tiktok Çalma Listesi” şeklinde ifade ediliyor. “Çalma Listesi”nin önemine gelecek olursak. Bu özellik; hem profilinizde bir imaj oluşturmak hem de içeriğin ulaşılabilirliğini artırmak için önem arz ediyor. Ayrıca bilhassa farklı kategorilerde içerik üretiyorsanız bunları kategorize etmek için de TikTok Çalma Listesi’ni kullanmanız iyi olacaktır.

Örneğin ben hem seslendirdiğim şiirleri, hem kitaplarımdan alıntıları, hem Branding Türkiye ile ilgili içerikleri, hem Hani Kurumsaldık ile ilgili videoları, hem eğitimlerimi ve hem de eğlenceli videoları paylaşıyorum. Şimdiye kadar bunu yaparken bir karmaşa mevcuttu. Bundan sonra ise videoları kategorize edip ilgili çalma listesine ekleyebileceğim. Böylece kullanıcılar ilgi alanlarına göre içerikleri direkt olarak o çalma listesinden izleyebilecekler.

Önemli Notlar

TikTok’ta çalma listesi oluşturma, oluşturulan çalma listesine içerik ekleme veya çalma listesini düzenleme ile ilgili vermiş olduğumuz bilgilerin akabinde şu detayları da unutmamanızı belirtmek isteriz;

 • Çalma listelerine yalnızca herkese açık videolar ekleyebilirsiniz ve her video tek seferde yalnızca 1 çalma listesinde yer alabilir.
 • Giriş, yalnızca en az 1 çalma listeniz olduğunda gönderi sayfasında gösterilecektir.
 • Manuel olarak yeniden sıralamazsanız videolar ters kronolojik sırada düzenlenecektir. Diğer bir ifadeyle çalma listesine eklenen son video varsayılan olarak listenin en başında olacaktır.

Bizi Takip Edin

Evet, TikTok’tayız. 🙂 Duyuru, bilgi ve eğlence içerikli paylaşımlarımız için bizi takip edebilirsiniz;

 • Branding Türkiye’yi TikTok’ta takip etmek için buraya tıklayın.
 • Hani Kurumsaldık’ı TikTok’ta takip etmek için buraya tıklayın.
 • Beni TikTok’ta takip etmek için buraya tıklayın.

Kaynak

 • TikTok
 • Wikipedia
 • Branding Türkiye
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.