Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2021)

Nisan ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan  2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Nisan 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Patent İstatistikleri 2020
  • Pinterest’in Temsilci Kararı
  • Ekonomik Güven Endeksi (Mart 2021)
  • Hani Kurumsaldık (2. Bölüm)
  • Ramazan Tedbirleri Yayınlandı
  • Linkedin’e Siber Saldırı
  • AliBaba’ya Rekor Ceza
  • İş Yerlerinde Koronavirüs Tedbirleri Broşür

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Patent İstatistikleri 2020

Bir ülkenin ekonomik ve teknolojik anlamdaki gelişmişliğinin önemli bir göstergesi olan “patent” olgusu ile ilgili Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından bir rapor yayınlandı. “Patent Index 2020” adını taşıyan ve yıl boyunca ülke bazında alınan patentleri arşivleyen bu istatistikte dikkat çekici veriler var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Pinterest’in Temsilci Kararı

Popüler sosyal ağ Pinterest’in de Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurmasıyla tüm sosyal ağlar temsilci atamış oldu. Hatta Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan konuya dair açıklama yaparak “Yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik Güven Endeksi (Mart 2021)

üketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Mart 2021 için açıklandı. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Ekonomik Güven Endeksi’nin Mart 2021’de bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Hani Kurumsaldık (2. Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta İkinci Bölüm yayınlandı. Kurumsallaşma Nasıl Başlar! ana temasıyla yayınlanan podcastte, kurumsallaşma sürecine dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ramazan Tedbirleri Yayınlandı

Koronavirüs salgınında özellikle son bir ayda yaşanan vaka artışları herkesi endişelendiriyor. Bir yandan aşılama sürerken bir tarafan da tedbirler yeniden konuşulmaya başlandı. Ramazan ayının gelmesiyle İçişleri Bakanlığı da birkaç gün evvel Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir genelge yayınladı.

Linkedin’e Siber Saldırı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Daha çok iş dünyası profesyonelleri tarafından kullanılan ve 600 milyondan fazla kullanıcıya sahip popüler sosyal ağ Linkedin siber saldırıya uğradı. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre 500 milyon kullanıcının bilgileri çalındı ve bu veriler internet üzerinden satışa çıkarıldı.

AliBaba’ya Rekor Ceza

Çin’de, Devlet Piyasa Düzenleme Kurumu – SAMR tarafından e-ticaret ve teknoloji devi Alibaba’ya tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2,8 milyar dolar tutarında rekor bir para cezası kesildi.

İş Yerlerinde Koronavirüs Tedbirleri Broşür

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir duyuruyla tamamlıyoruz.Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs ile mücadelede kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Bakanlık bu bağlamda “İş Yeri/Ofislerde COVID-19 İçin Alınacak Önlemler” adlı 15 maddelik bir broşür yayınladı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Nisan 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.