Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2021)

Nisan ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan  2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Nisan 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Kolay İhracat Platformu Tanıtıldı
  • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2021)
  • Üretici Fiyat Endeksi (Şubat 2021)
  • Branding Türkiye Öneriyor: Günün Gündemi 2020
  • İnsan Beyni Bilgisayara Bağlandı
  • Hani Kurumsaldık (Birinci Bölüm)
  • Enflasyon (Mart 2021)
  • Forbes Milyarderler Listesi (2021)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Kolay İhracat Platformu Tanıtıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir duyuruyla başlıyoruz. “İhracata Dair Her Şey” vurgusuyla özetlenen Kolay İhracat Platformu, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen lansmanla tanıtıldı. Platform temelde 5 özelliğe sahip. Bunlar; Kişiselleştirilmiş Öneri, Her Zaman Güncel, Ürün Önerisi, Teknoloji, Pazara Giriş Haritası şeklinde.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mart 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Mart 2021 için yayınlandı. Rapora göre Mart 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.911,97 TL oldu.

Üretici Fiyat Endeksi (Şubat 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Şubat ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %1,22 artarken, yıllık bazda %27,09 oldu. Şubat ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %2,46 azalırken yıllık ise %28,27 arttı.

Branding Türkiye Öneriyor: Günün Gündemi 2020

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin popüler kategorilerinden biri olan Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta Branding Türkiye Yayınları etiketiyle dijital platformlarda yayınlanan Günün Gündemi 2020 kitabı var. Kitap Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İnsan Beyni Bilgisayara Bağlandı

BrainGate adı verilen sistem üzerinden yapılan çalışmayla bir insanın beyin motor korteksine bağlanan kablolu sistemlerde kullanılan bağlantı noktasına mikro düzeyde / küçük bir verici yerleştirildi. Bu sayede katılımcılar, kablosuz bir şekilde bilgisayara bağlandı. Üstelik bu şekilde kablolu sistemlere yakın denebilecek yazma hızına, tıklama doğruluğuna ve işaretlemeye ulaşıldı.

Hani Kurumsaldık (Birinci Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat SAĞLAM hayata geçirilen ve sunulan  “Hani Kurumsaldık” podcast serisi, birinci bölümünde “Hadi Başlıyoruz!” temasını işledi. Branding Türkiye yazarlarından Elif İrem Yavuzer de soru ve katkılarıyla serinin birinci bölümünde yer aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon (Mart 2021)

Enflasyon Rakamları (Mart 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mart ayında TÜFE aylık %1,08 artarken, yıllık bazda enflasyon %16,19 oldu. Şubat ayının zam şampiyonu ise fiyatı %61,04 artan karnabahar oldu.

Forbes Milyarderler Listesi (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. Her yıl merakla beklenen listelerden biri olan “Forbes Dünyanın En Zenginleri” adlı liste bu yıl (2021) özelinde dün kamuoyuyla paylaşıldı. Listeye göre dünyanın en zengin ismi 177 milyar dolar servetiyle Jeff Bezos oldu. Listede ayrıca Türkiye’nin de en zenginleri yer aldı. Buna göre Türkiye’nin en zengin ismi 6.3 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Nisan 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.