Rekabet Kurumu, Google’a rekor düzeyde bir ceza kesti. Peki Google neden 296 Milyon TL ceza aldı? Konuya dair detayları sizler için derledik.

Rekabet Kurumu’nun kamuoyuyla paylaştığı bilgiye göre Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığı ile ilgili soruşturması tamamlandı.

Google Neden 296 Milyon TL Ceza Aldı?

Evet, gerçekleştirilen soruşturma bağlamında teknoloji devine 296,1 milyon TL para cezası kesildi. Peki ama neden?

Rekabet Kurumu, Google’a kestiği cezaya ilişkin yaptığı açıklamada cezanın gerekçesini de paylaştı. Buna göre Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun‘un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildiği ifade edildi.

Rekabet Kurumu’ndan Açıklama

Rekabet Kurumu’nun Google’a kesmiş olduğu ceza ile ilgili açıklaması şöyle;

“Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (14.4.2021) Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International

LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.”

Google’dan Açıklama

Cezanın akabinde açıklama yapan teknoloji devi Google; Rekabet Kurulu’nun 296,1 milyon liralık idari para cezasıyla ilgili detay vererek, cezanın incelendiğini belirtti. Google ayrıca Rekabet Kurulu ile çalışmaya devam edeceklerini de açıkladı. İşte Google’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamanın tam metni;

“Seyahat veya yerel hizmetler özelinde aramalar söz konusu olduğunda, kullanıcıların başka bir web sayfasına verilen sadece bir linkten ziyade kendilerine yardımcı olacak bilgileri almak istediği, yapılan testlerde de tutarlı şekilde ortaya konuyor. Biz de, bu nedenle bilgi gösteriminin rezervasyon seçenekleri, haritalar, fiyatlar veya fotoğrafları içeren yeni yollarını geliştirdik. Bu gibi ilgili sonuçların sunulması, daha fazla seçenek ve rekabet yaratırken, bir yandan da webdeki sitelere ve işletmelere her gün milyarlarca ücretsiz ziyaretin gerçekleşmesini mümkün kılıyor. Kararı inceleyip her zamanki yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek Rekabet Kurulu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak

  • Rekabet Kurumu
  • WebTekno
  • T24.com

💡 Ramazan Tedbirleri Genelgesinde Neler Var?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.