Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2021)

Mart ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Mart 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Enflasyon Rakamları (Şubat 2021) Açıklandı
 • Ekonomik Reform Paketi Nedir?
 • Grammy Ödülleri (2021) Sahiplerini Buldu
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Şubat 2021)
 • Şubat (2021) Zam Şampiyonu Dolmalık Biber Oldu
 • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerisi
 • Günün Gündemi 2020 Kitabı Çıktı
 • Twitter Türkiye’ye Temsilci Atayacağını Duyurdu
 • 93. Oscar Ödülleri
 • IQAir Hava Kirliliği Raporu
 • İstanbul Sözleşmesi Kaldırıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Enflasyon Rakamları (Şubat 2021) Açıklandı

Enflasyon Rakamları (Şubat 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,91, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,61 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,81 artış gerçekleşti.

Ekonomik Reform Paketi Nedir?

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Bir süredir üzerinde çalışılan Ekonomik Reform Paketi ile ilgili detaylar kamuoyuyla paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılan reformlar “2 Ana Reforma Alanı” ile kategorize edildi. Bunlar;

 • Makroekonomik Politikalar
 • Yapısal Politikalar

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Grammy Ödülleri (2021) Sahiplerini Buldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Bu sene 63. gerçeleştirilen Grammy Ödülleri’nin bu yılki kazananları Trevor Noah‘ın sunduğu törenle açıklandı. Dünyaca popüler şarkıcılardan Beyonce ve Taylor Swift en büyük dört ödülü kazanan kadın sanatçılar olarak deyim yerindeyse tarih yazdı. Buna göre Taylor Swift, yılın albümü ödülünü 3 kez kazanan ilk kadın şarkıcı olurken, Beyonce ise 28’inci Grammy zaferiyle en çok Grammy ödülü alan kadın olarak Grammy tarihine geçti. Beyonce’nin kızı Blue Iyvy de 9 yaşında Grammy ödülü alarak tüm dikkatleri çekerken Megan Thee Stallion, en iyi rap şarkısı ödülünü kazanan ilk kadın oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Şubat 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Şubat 2021 için yayınlandı. Rapora göre Şubat 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.856,31 TL oldu.

Şubat (2021) Zam Şampiyonu Dolmalık Biber Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK tarafından Şubat (2021) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Şubat ayında dolmalık biber yüzde 26,96 oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%19,04 oranında bir düşüşle evcil hayvanlar için gıda harcamaları oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerisi

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin popüler kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle yayınlanan Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? kitabı var.

Günün Gündemi 2020 Kitabı Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin fenomen haline gelen içerik konsepti Günün Gündemi kitap oldu. Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıkan Günün Gündemi 2020 kitabı Mürsel Ferhat Sağlam’ın editörlüğüyle hazırlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Twitter Türkiye’ye Temsilci Atayacağını Duyurdu

2020 yılında yürürlüğe giren “Sosyal Medya Yasası” kapsamında sosyal ağların temsilci atama zorunluluğu var. En son Twitter Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu.

93. Oscar Ödülleri

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. 93. Oscar Ödülleri’nin 23 kategorideki adayları açıklandı. Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Oscar’da bu yıl Netflix gibi dijital platformlardaki yapımlar da aday gösterildi.

IQAir Hava Kirliliği Raporu

IQAir tarafından “2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu” yayınlandı. Rapora göre Türkiye, 96 ülkenin bulunduğu sıralamada 43. sırada yer aldı. Türkiye’de hava kirliliğinin en yüksek olduğu il ise Çorum oldu.

İstanbul Sözleşmesi Kaldırıldı

“Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin (İstanbul Sözleşmesi) Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereği karar verildi. Böylece Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mart 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.