Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2021)

Haziran ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Haziran 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Ülkelerin Altın Rezervleri
  • Hani Kurumsaldık (11. Bölüm)
  • Zam Şampiyonu (Mayıs 2021)
  • Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2021)
  • Açlık Ve Yoksulluk Araştırması (Mayıs 2021)
  • Popüler Siteler Çöktü
  • Ateş Çemberi Güneş Tutulması
  • Euro 2020 Başladı
  • Nato Zirvesi Başladı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Ülkelerin Altın Rezervleri

Dünya Altın Konseyi (WGC) , geçtiğimiz günlerde bir liste yayınlayarak Nisan ayında dünyanın en çok altın rezervine sahip 40 ülkesinden 15’ini açıkladı. Türkiye’nin de aralarında olduğu bu 15 ülke ve sahip oldukları rezervleri sizler için listeledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık (11. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Birinci Bölüm yayınlandı. “Mobbing Gerçeği” ana temasıyla yayınlanan podcastte, iş dünyasının kanayan yarası mobbinge dair detaylara değinildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Zam Şampiyonu (Mayıs 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Mayıs 2021 için açıkladı. Buna göre Mayıs (2021) ayı zam şampiyonu patates oldu.

Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK tarafından hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Mayıs 2021 için yayınlandı. Buna göre Mayıs ayında Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre azaldığı gözlemlendi.

Açlık Ve Yoksulluk Araştırması (Mayıs 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Mayıs 2021 için yayınlandı. Rapora göre Mayıs 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 9.218,79 TL oldu.

Popüler Siteler Çöktü

Küresel çapta kaynağı belli olmayan bir erişim sorunu nedeniyle Amazon, Reddit, Twitch, Spotify, PayPal, Independent gibi birçok popüler internet sitesi çöktü.

Ateş Çemberi Güneş Tutulması

Kuzey Yarım Küre’de, gök bilimcilerin “Ateş Çemberi” olarak adlandırdığı, 2021’in güneş tutulması gerçekleşti. 21. yüzyılın 16. Güneş tutulması olan bu tutulma Kanada’dan Sibirya’ya kadar yaklaşık 500 kilometre genişliğindeki şerit üzerinde meydana geldi ve gözlemlendi.

Euro 2020 Başladı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir organizasyona dair detaylarla devam ediyoruz. Yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgını dolayısıyla bir yıl ertelemeli düzenlenen EURO 2020’nin Türkiye ile İtalya arasında oynanan ilk maçı öncesi Roma Olimpiyat Stadı’nda açılış seremonisi gerçekleştirildi.

Nato Zirvesi Başladı

NATO Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Zirveyi bu yıl dünyanın birçok ülkesinden 600 gazeteci takip ederken zirvenin ardından bir de bildiri yayımlandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Haziran 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.