Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2021)

Haziran ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Haziran 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Dünya Mutluluk Raporu (2021)
  • Derleme – II Kitabı Çıktı
  • İSO 500 – 2021 Yayınlandı
  • Hani Kurumsaldık (10. Bölüm)
  • Enflasyon (Mayıs 2021)
  • Sinema Salonlarının Açılma Tarihi
  • Getir Yatırım Aldı
  • Yenilenmiş Ürün Yönetmeliği
  • Marmara Denizi’nin Temizlenmesi Planı
  • ING Basketbol Süper Ligi Şampiyonu Belli Oldu

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Dünya Mutluluk Raporu (2021)

Dünya Mutluluk Raporu – 2021 (The World Happiness Report – 2021) hazırlanırken bazı metriklerden yararlanıldığını belirtmiştik. Bunlar arasında sosyal güvenlik, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, özgürlük, yolsuzluk, sağlık ve yaşam kalitesi beklentisi, ekonomik büyüklük gibi parametreler var. Bu bağlamda denilebilir ki ekonomik göstergeler sanıldığının aksine “en mutlu ülkeler” sıralamasında tek başına yeterli değil.

Derleme – II Kitabı Çıktı

Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam’ın 2019’da yayınlanan makalelerinden oluşan Derleme – II kitabı çıktı!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İSO 500 – 2021 Yayınlandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. İstanbul Sanayi Odası (İSO), geçtiğimiz günlerde İSO 500 (2020) raporunu kamuoyuyla paylaştı. Konuyla ilgili gerçekleştirilen basın toplantısında İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklanan listeye göre İSO 500 (2020)’nin ilk sırasında TÜPRAŞ yer alıyor.

Hani Kurumsaldık (10. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Onuncu Bölüm yayınlandı. “Kriz Yönetimi” ana temasıyla yayınlanan podcastte, kriz yönetimine dair detaylara değinildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon (Mayıs 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Mayıs 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mayıs ayında TÜFE aylık %0,89 artarken, yıllık bazda enflasyon %16,59 oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu ise fiyatı %41,57 artan patates oldu.

Sinema Salonlarının Açılma Tarihi

İçişleri Bakanlığı, gece yarısı bir genelge yayınlayarak kademeli normalleşme kapsamında sinema salonlarının açıldığını duyurmasına karşın gün içerisinde yeni bir genelge yayınlayarak sinema salonlarının 1 Temmuz’da açılacağını duyurdu.

Getir Yatırım Aldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Hızlı teslimat şirketi Getir, 7.56 milyar dolar değerleme ile 555 milyon dolar daha yatırım aldı. Bu yatırımla birlikte dünya genelinde büyümesini sürdüren Getir, yakın zamanda Paris ve Berlin’de, yılın son çeyreğinde ise ABD pazarında faaliyete geçmeyi hedefliyor.

Yenilenmiş Ürün Yönetmeliği

Kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Marmara Denizi’nin Temizlenmesi Planı

Kocaeli’de gerçekleştirilen “Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı” sonucunda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Marmara Denizi’ndeki deniz salyalarının temizlenmesine yönelik 22 maddelik eylem planı hazırlandı. Bakan Murat Kurum tarafından duyurulan plana göre Marmara Denizi’ndeki müsilaj, 8 Haziran’dan itibaren 7/24 esasıyla bilimsel temelli yöntemlerle tamamen temizlenmeye başlanacak.

ING Basketbol Süper Ligi Şampiyonu Belli Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini spor dünyasından önemli bir haberle tamamlıyoruz. ING Basketbol Süper Ligi play-off finalinin üçüncü maçında Fenerbahçe Beko’yu 93-66 yenen Anadolu Efes, seriyi 3-0 kazanarak 2020-2021 sezonunun şampiyonu oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Haziran 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.