Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (16 – 23 Ocak 2019)

Öncelikle herkese iyi bir yıl diliyorum. Haftanın Teknoloji Haberleri serisine geçen yıl olduğu gibi devam ediyoruz. Evet, Ocak ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (16 – 23 Ocak  2019)”

16 – 23 Ocak 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ocak ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Cadillac, Youtube, Instagram, Google, Google Play Store, Tiktok ve SpaceX ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Türkiye Dijital Oyun Sektörü

Türkiye Dijital Oyun İhracatında 1 Milyar 50 Milyon Dolara Ulaştı

Türkiye dijital oyun sektöründe ihracat payını yükseltti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2018 yılında Türkiye kendi dijital oyun ihracatında rekor kırdı ama hedefimiz daha büyük.” şeklinde konuştu. Bakan Pekcan, katıldığı “2018 Yılı Oyun Yazılımı İhracat Rakamı Açıklaması” töreninde dijital oyun sektörünün mevcut ve gelecek zamanda artan bir büyüme yaşadığını açıkladı.  Ruhsar Pekcan, Türkiye oyun pazarının 750 milyon dolara ulaştığını belirtirken, son 2 yılda oyun ihracatının %100 arttığını da ifade etti.

773 Milyon E-Posta Adresi

773 Milyon E-Posta Adresi Çalındı

İnternet güvenliği uzmanı Troy Hunt geçtiğimiz günlerde 773 milyon e-posta adresinin çalındığını duyurdu. Hunt’ın açıklamasına göre; yapılan bu siber saldırının, en büyük veri hırsızlıklarından biri olduğu açıklandı. Zira 2018 Aralık ayında MEGA adlı sitede 87 GB boyutundaki dosyada 21.222.975 şifre bilgisinin yer aldığı öğrenildi. Bu arada e-posta hesaplarının çalınmasıyla, o adreslere bağlı sosyal medya hesaplarında da güvenlik zafiyeti oluştuğu detayını unutmamak gerek.

Cadillac Elektrikli Araba

Cadillac, Elektrikli İlk Otomobilini Tanıttı

Otomotiv liderlerinden Cadillac, elektrikli otomobilini tanıttı. Detroit Auto Show Otomobil Fuarı’nda tanıtılan araca ilgi büyüktü. Fuarda aracın konsept görüntülerinin yayınlanması ile birlikte Cadillac’ın Başkanı Steve Carlisle, aracın tüketicilerin ihtiyacını karşılayacağını ve pazarı tam kalbinden vuracağını ifade etti.

Youtube Topluluk Kualları Ayarları

Youtube Topluluk Kurallarının Uygulanması İçin Çalışıyor

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne sosya ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Youtube, topluluk kurallarının uygulanması için çalışmalara başladı. Bu kararın odağında kullanıcılara daha fazla ulaşmak ve kullanıcılarını korumak olduğunu vurgulayan Youtube, topluluk kurallarının uygulanmasını hızlandıracağını duyurdu. Kısacası Youtube, topluluk kurallarının ve Youtube politikalarının ihlali nedeniyle yaptırımların artacağını açıkladı.

Kuralları aşan kullanıcılar için öncelikle ihtar, tekrarı olduğunda ise videoların yayından kaldırılması planlanıyor. Youtube yaptığı açıklamada, özellikle özel küçük resimlerde, bağlantılarda, challenge videoları ve şaka videolarında topluluk kurallarının uygulanmasına daha fazla dikkat edeceklerini ifade etti. Gelecek 2 ay içerisinde Youtube, kullanıcılara içeriklerinde  gerekli değişiklikleri yapmaları için zaman tanıyacak. Aksi takdirde uyarı alan içerikler yayından kaldırılacak.

Teknoloji Haberleri 16 - 23 Ocak 2019 - Instagram Yumurta

Instagram’da Like Rekoru Kıran Yumurta

Sosyal medyada bu hafta ilginç ve eğlenceli şeyler oldu. Instagram‘da Kylie Jenner’ın bebeğini paylaştığı ve 18 milyondan fazla beğeni alan fotoğraf like rekoru kırmıştı. Instagram’da en çok beğeni alan fotoğrafın tacını elinden almak isteyen bir Instagram kullanıcısı bir yumurta fotoğrafı paylaştı ve like rekoru için yarış böylece başlamış oldu. Sonuç olarak Kylie Jenner’ın fotoğrafına rakip olan yumurta tüm dünyada büyük ilgi topladı. World_Record_Egg adlı hesap yumurta görseli ile başlattığı yarışı kazandı ve en çok beğeni alan fotoğrafın sahibi oldu. Yumurta görseli tam olarak 44 milyon beğeni alarak Instagram’da beğeni rekorunu kırmış oldu.

Google Makaleler İçin Büyük Görsel

Google Makaleler İçin Büyük Görsel İstiyor

Google AMP makaleleri için artık büyük görseller talep etmeye başladı. Bu talep ile birlikte birçok web sitesi AMP hatası verdi. Teknoloji devi Google’ın AMP güncellemesi ile beraber Search Console hata mesajıyla site sahiplerini uyardı. Artık makale görsel fotoğraflarının boyutu 1200 piksele yükseltildi. Artan fotoğraf boyutuna uymayan makalelerde ise AMP hatası yaşandı. Google görsellerin boyutlarına karışırken, fotoğrafın formatlarını site sahiplerine bırakıyor. Bu arada yalnızca boyutları uymayan fotoğrafların kullanıldığı makalelerde hata yaşanması bekleniyor.

Google Play Güvenlik

Google Play Store, Güvenliği Arttırıyor

Google Play Store, gizlilik politikalarına uymayan uygulamaları direkt olarak mağazadan kaldıracak. Rakibi App Store’daki güvenlik önlemleri daha fazla olunca Google Play Store bu anlamda adım atma ihtiyacı hissetti. Kullanıcıların güvenlik açığı yaşamasını engellemek isteyen Play Store, güvenliğe dair bir takım önlemler alacak.

Teknoloji Haberleri 16 - 23 Ocak 2019 - Doushan Uygulaması

Tik Tok Yeni Bir Mesajlaşma Platformu Doushan’ı Yayına Aldı

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Tik Tok gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Şirket şimdi de Snapchat uygulaması benzerinde video mesajlaşma uygulaması DouShan tanıttı. Kullanıcılarına daha farklı deneyimler yaşatmayı planlayan Tik Tok, bu uygulama ile hedef kitlesini genişletmeyi amaçlıyor. DouShan isminin Çince’de Flaşlar anlamına geldiği biliniyor. Uygulamanın ilk ana hedefi Çin pazarı olsa da DouShan, Tik Tok benzeri bir etkiyle hızlı bir büyüme kaydedebilir.

Elon Musk'a Vatandaşlık Teklifi

Çin, ElonMusk’a Vatandaşlık Teklif Etti

Çin Başbakanı LiKeqiang, Tesla’nın Kurucusu Elon Musk’a vatandaşlık teklif etti. Şangay’daki Gigafactory’nin temel atma töreninden sonra bir araya gelen Keqiang ve Musk aynı masada buluştu. Keqiang, Musk’a kalıcı Çin vatandaşlığı için teklifte bulundu. Bakalım Musk bu teklife ne diyecek 🙂

Teknoloji Haberleri 16 - 23 Ocak 2019 - SpaceX İşçi Çıkarıyor

SpaceX Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarıyor

Teknoloji Haberleri’ni SpaceX ile ilgili bir haberle bitiriyoruz. SpaceX, çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkarıyor. İnsan iş gücünü azaltma düşüncesiyle çalışanları ile yollarını ayırmayı planlayan SpaceX, işten çıkarmalara başladı. SpaceX konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Müşterilerimize hizmet sunmaya devam etmek, gezegenler arası uzay aracı projesine başlamak, küresel uzay tabanlı bir İnternet geliştirmeyi başarmak için SpaceX daha yalın bir şirket haline gelmelidir. Bu yalınlaşmayı (işçı sayısını azaltma) yapmayan diğer kuruluşlar iflas etti.” ifadelerinde bulundu.

Teknoloji Haberleri (16 – 23 Ocak 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2019) ayının üçüncü haftasını da (8 – 15 Ocak 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.