Haftanın Teknoloji Haberleri (16 – 23 Ocak 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Ocak ayının (2019) üçüncü haftasını geride bıraktık. Bu haftanın teknoloji ve dijital odaklı haberlerinde yine ilgi çekici detaylar var. Ve bunları sizler için hazırlayıp derledik. 

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında; dijital oyun ihracatı, e-posta hesaplarının çalınması, Cadillac, Youtube, Instagram, Google, Google Play Store, Tiktok gibi global teknoloji şirketlerine dair haberler ile Çin’den bir haber ve SpaceX’ten içerikler yer alıyor.

Gördüğünüz gibi gündem yoğun. Böylesi bir gündemde vakit kaybetmemeliyiz diye düşünüyorum. İşte başlıyoruz.

Türkiye Dijital Oyun İhracatında 1 Milyar 50 Milyon Dolara Ulaştı

Türkiye dijital oyun sektöründe ihracat payını yükseltti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcankonuyla ilgili yaptığı açıklamada “2018 yılında Türkiye kendi dijital oyun ihracatında rekor kırdı ama hedefimiz daha büyük.” şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanı Pekcan, katıldığı “2018 Yılı Oyun Yazılımı İhracat Rakamı Açıklaması” törende dijital oyun sektörünün mevcut ve gelecek zamanda artan bir büyüme yaşadığını açıkladı. Bakan Pekcan ayrıca dijitalleşen dünyaya ayak uydurmanın önemini ve sektörün hızlı biçimde büyüdüğünü ifade etti.

Ruhsar Pekcan, Türkiye oyun pazarının 750 milyon dolara ulaştığını belirtirken, son 2 yılda oyun ihracatının %100 arttığını da ifade etti.

773 Milyon E-Posta Adresi Çalındı

İnternet güvenliği uzmanı Troy Hunt geçtiğimiz günlerde 773 milyon e-posta adresinin çalındığını duyurdu. Hunt’ın açıklamasına göre; yapılan bu siber saldırının, en büyük veri hırsızlıklarından biri olduğu açıklandı. Zira 2018 Aralık ayında MEGA adlı sitede 87 GB boyutundaki dosyada 21.222.975 şifre bilgisinin yer aldığı öğrenildi.

Bu arada e-posta hesaplarının çalınmasıyla, o adreslere bağlı sosyal medya hesaplarında da güvenlik zafiyeti oluştuğu detayını unutmamak gerek.

Cadillac, Elektrikli İlk Otomobilini Tanıttı

Otomotiv liderlerinden Cadillac, elektrikli otomobilini tanıttı. Detroit Auto Show Otomobil Fuarı’nda tanıtılan araca ilgi büyüktü. Fuarda aracın konsept görüntülerinin yayınlanması ile birlikte Cadillac’ın Başkanı Steve Carlisle, aracın tüketicilerin ihtiyacını karşılayacağını ve pazarı tam kalbinden vuracağını ifade etti.

Yakın zamanda pazara girmesi planlanan Cadillac marka elektrikli otomobilin, pazarda hatırı sayılır bir yer edineceği tahmin ediliyor. 

Youtube Topluluk Kurallarının Uygulanması İçin Çalışıyor

Youtube, topluluk kurallarının uygulanması için çalışmalara başladı. Bu kararın odağında kullanıcılara daha fazla ulaşmak ve kullanıcılarını korumak olduğunu vurgulayan Youtube, topluluk kurallarının uygulanmasını hızlandıracağını duyurdu. Kısacası Youtube, topluluk kurallarının ve Youtube politikalarının ihlali nedeniyle yaptırımların artacağını açıkladı.

Kuralları aşan kullanıcılar için öncelikle ihtar, tekrarı olduğunda ise videoların yayından kaldırılması planlanıyor. Youtube, kullanıcılarının görüş ve fikirlerine oldukça önem veriyor. Bu doğrultuda kendisine sürekli yenilikler getirmeye çalışan Youtube, şikayet odağındaki geri dönüşlere daha çok yer vereceğini açıkladı. Youtube yaptığı açıklamada,özellikle özel küçük resimlerde, bağlantılarda, challenge videoları ve şaka videolarında topluluk kurallarının uygulanmasına daha fazla dikkat edeceğini söyledi.

Gelecek 2 ay içerisinde Youtube, kullanıcılara içeriklerinde  gerekli değişiklikleri yapmaları için zaman tanıyacak. Aksi takdirde uyarı alan içerikler yayından kaldırılacak.

Instagram’da Like Rekoru Kıran Yumurta

Sosyal medyada bu hafta ilginç ve eğlenceli şeyler oldu. .Instagram‘da Kylie Jenner’ın bebeğini paylaştığı ve 18 milyondan fazla beğeni alan fotoğraf like rekoru kırmıştı. Instagram’da en çok beğeni alan fotoğrafın tacını elinden almak isteyen bir Instagram kullanıcısı bir yumurta fotoğrafı paylaştı ve like rekoru için yarış böylece başlamış oldu. Sonuç olarak Kylie Jenner’ın fotoğrafına rakip olan yumurta tüm dünyada büyük ilgi topladı.

World_Record_Egg adlı hesap yumurta görseli ile başlattığı yarışı kazandı ve en çok beğeni alan fotoğrafın sahibi oldu. Yumurta görseli tam olarak 44 milyon beğeni alarak Instagram’da beğeni rekorunu kırdı.

Google Makaleler İçin Büyük Görsel İstiyor

Google AMP makaleleri için artık büyük görseller talep etmeye başladı. Bu talep ile birlikte birçok web sitesi AMP hatası verdi. Google’ın AMP güncellemesi ile beraber Search Console hata mesajıyla site sahiplerini uyardı. Artık makale görsel fotoğraflarının boyutu 1200 piksele yükseltildi. Artan fotoğraf boyutuna uymayan makalelerde ise AMP hatası yaşandı.

Google görsellerin boyutlarına karışırken, fotoğrafın formatlarını site sahiplerine bırakıyor. Yalnızca boyutları uymayan fotoğrafların kullanıldığı makalelerde hata yaşanması bekleniyor.

Google Play Store, Güvenliği Arttırıyor

Google Play Store, kullanıcılar adına güvenliği arttırmayı amaçlıyor. Google, Play Store’da yer alan uygulamalardaki denetimi daha sıkı hale getirmeye başlıyor.

Google Play Store, gizlilik politikalarına uymayan uygulamaları direkt olarak mağazadan kaldıracak. Rakibi App Store’daki güvenlik önlemleri daha fazla olunca Google Play Store bu anlamda adım atma ihtiyacı hissetti.  Kullanıcıların güvenlik açığı yaşamasını engellemek isteyen Play Store, güvenliğe dair bir takım önlemler alacak. Google Play Store bu karar ile beraber kullanıcılarına daha temiz ve güvenli bir kullanım deneyimi sunmayı hedefliyor.

Tik Tok Yeni Bir Mesajlaşma Platformu Doushan’ı Yayına Aldı

Tik Tok gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Şirket şimdi de Snapchat uygulaması benzerinde video mesajlaşma uygulaması DouShan tanıttı. Kullanıcılarına daha farklı deneyimler yaşatmayı planlayan Tik Tok, bu uygulama ile hedef kitlesini genişletmeyi de amaçlıyor. DouShan şu an beta sürüm sürecinde olsa da yakında genel kullanıma açılacağa benziyor.

DouShan isminin Çince’de Flaşlar anlamına geldiği biliniyor. Uygulamanın ilk ana hedefi Çin pazarı olsa da DouShan, Tik Tok benzeri bir etkiyle hızlı bir büyüme kaydedebilir.

Çin, ElonMusk’a Vatandaşlık Teklif Etti

Çin Başbakanı LiKeqiang, Tesla Kurucusu ElonMusk’a vatandaşlık teklif etti. Şangay’daki Gigafactory’nin temel atma töreninden sonra bir araya gelen Keqiang ve Musk aynı masada buluştu.

Keqiang, Musk’a kalıcı Çin vatandaşlığı için teklifte bulundu. Bu arada Elon Musk, 2019 yılının sonuna kadar Model 3 üretimine başlayacaklarını duyurdu. Ayrıca Musk, yüksek hacimli üretime geçilmesini de planlıyor.

SpaceX Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarıyor

SpaceX, çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkarıyor. İnsan iş gücünü azaltma düşüncesiyle çalışanları ile yollarını ayırmayı planlayan SpaceX, işten çıkarmalara başladı.

SpaceX yaptığı açıklamada; “Müşterilerimize hizmet sunmaya devam etmek, gezegenler arası uzay aracı projesine başlamak, küresel uzay tabanlı bir İnternet geliştirmeyi başarmak için SpaceX daha yalın bir şirket haline gelmelidir. Bu yalınlaşmayı (işçı sayısını azaltma) yapmayan diğer kuruluşlar iflas etti.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Ve markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaştık. Bir sonraki hafta yine haftanın teknoloji haberlerinde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir