Herkesin merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı dün gerçekleşti. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam normalleşme kararları ile ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz ay alınan kararla “tam kapanma” uygulanmış ve vaka sayılarındaki azalmayla birlikte Haziran boyunca da tedbirlerin sürdürülmesine karar verilmişti. 1 Temmuz itibariyle ise tam normalleşmeye geçilmesine karar verildi. Bu bağlamda alınan kararları ise Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuyla paylaştı.

Tam Normalleşme Kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen ve tüm kamuoyunun merakla takip ettiği Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı akabinde kameraların karşısına geçerek kamuoyunu tam normalleşme kararları ile ilgili bilgilendirdi. İşte o kararlar;

  • 1 Temmuz’da  başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili sınırlamayı da 24:00’e çekiyoruz.
  • Kovid-19 tedbirleri şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.
  • Son bir haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız.
  • Hedefimiz birkaç hafta içerisinde aşılamayı 18 yaş üzerindeki nüfusumuzun tamamına açmaktır.
  • Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir.
  • Vatandaşlarımdan aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini, bu konuda bilim insanlarına kulak vermelerini istiyorum.
  • Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz.
  • TMO’yu en etkin şekilde devreye sokarak uygun fiyatlı yem ham maddesi satışını Temmuz ayında başlatıyoruz.

Müzikle İlgili Karar

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı basın açıklamasında müzikle ilgili sınırlamadan da bahsetti. Sosyal medyada gündem olan ve kısa sürede binlerce paylaşımın yapıldığı konuya dair Cumhurbaşkanı’nın açıklaması şöyle;

“Bu çerçevede tamamı da 1 Temmuz itibarıyla başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili sınırlamayı da daha ileri bir saat olan 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur.”

‍∴

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle başlayacak tam normalleşme ile ilgili kararlar bu şekildeydi. Umuyoruz ki sonraki süreçte gerçek manada daha doğrusu eskisi gibi bir normalleşmeye geçeriz. Çünkü buna gerçekten hem mental olarak hem de sosyo-ekonomik şartlar açısından ciddi manada ihtiyacımız var.

Bu arada Hani Kurumsaldık‘ın son bölümünde normalleşmeye neden geçilmesi gerektiğine dair detaylara değinilmişti. Buradan en son yayınlanan bölümü dinleyebilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.