Arka Kapak

Türkiye Ekonomisi

Dr Ramazan Kurtoğlu tarafından kaleme alınan Türkiye Ekonomisi kitabının arka kapak metni;

Türkiye’nin ekonomik kalkınma faaliyeti son iki yüz yıllık bir maceradır. Osmanlı Türkiyesi 1838’den itibaren serbest ticaret, dış borç ve yabancı sermayeyle kalkınmayı denemiş, ancak başarılı olamamıştır. Üstelik ülke 1911-1922 yılları arasında devamlı harp halinde kalmıştır. Daha önce de iç kargaşalıklar, gayrimüslim azınlıklar sebebiyle sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi yakalayamamıştır.

Türkiye’nin iki yüz yıllık kalkınma sürecinde ülkemiz hangi aşamada ve seviyededir? Bir başka ifadeyle, sanayileşme ve kalkınmanın neresindeyiz? Yahut kalkınma yolunda aldığımız mesafe nedir? Bu akademik çalışma, bu soruya tarihi süreç içinde cevap aramak, hiç değilse Türkiye’nin kalkınma, büyüme ve istihdam sağlama gayretleri ve onun aşamalı dereceleri hakkında hükme varmak isteyenlere, akademisyenlere, siyaset yapıcılara gerekli malzemeyi vermek gayesiyle oldukça detaylı tutulmuş, mukayeseli analizlere yer verilmiştir.

Çalışma, Türkiye’nin ağır bir ekonomi, reel sektör ve işsizlik bunalımından geçmekte olduğu bir sırada yapılmıştır. Bu bunalımın ve daha önce de geçirilmiş olan krizlerin sebepleri, çalışmanın muhtelif bölümlerinde 1838-2010 yıllarını kapsayacak bir 172 yıllık dönem içinde üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise 1838-2010 dönemi politik iktisat bağlamında, ithal ikamesi (1923-1979) ile neoliberal dönem (1980-2010) büyüme-işsizlik-borç stoku bakımından mukayese edilmiştir.

Yine dördüncü bölümde 1838-1914 dönemi ile 1980-2010 dönemi sebep-sonuç ilişkisi bağlamında karşılaştırılmıştır.

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Destek Yayınları

Yayın Tarihi: 12.06.2017

ISBN: 9786053112655

Baskı Sayısı: Dijital Eser / E-Kitap

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 872

Boyut: 16 x 24 cm

Tür: Ekonomi – Araştırma

Yazar Hakkında I Dr. Ramazan Kurtoğlu

Ramazan Kağan Kurtoğlu, (d. 27 Nisan 1956 – Antalya, Serik), Türk akademisyen ve ekonomist. Antalya-Serik doğumlu olan Dr. Ramazan Kurtoğlu, ilkokul, ortaokul ve Aksu Öğretmen Lisesi’ni Antalya’da bitirdi. Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, The University of British Columbia-Vancouver-Kanada, University of California San Diego, University of Pennsylvania-Philadelphia, University of California- Irvine-ABD’de; lisans, lisansüstü, genel İngilizce, akademik İngilizce ve doktora eğitimi gördü.

Kısa bir süre kamu görevinden sonra Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşlarında finansman müdürü, genel müdür muavini ve genel müdür olarak görev aldı.

Akademik ve aktüel olmak üzere yurt dışı ve yurt içinde muhtelif gazete ve dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanan Dr. Ramazan Kurtoğlu’nun uzmanlık alanı; davranış bilimleri, global operation management, dinler tarihi, finans ve uluslararası finansman olup İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Ramazan Kurtoğlu ayrıca 300’den fazla televizyon programına katılmış, 900’den fazla konferans vermiştir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.