Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2023)

Ekim ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2023)

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Ekim 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • MEB’den Önemli Karar
  • Uzayda Patlayan Kuyruklu Yıldız
  • En İyi Turizm Köyleri
  • Günün Gündemi (Ağustos 2023)
  • Üretici Fiyat Endeksi (Temmuz 2023)
  • ENAG (Eylül 2023)
  • CEO Stories Summit
  • JCI Liderler Zirvesi Son Erdi
  • Türkiye Yapay Zeka Zirvesi

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


MEB’den Önemli Karar

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; bir ders süresinin 40 dakika olduğu tekli eğitim yapan okullarda bir teneffüs en az 20 dakika olacak. İkili eğitim yapan okullarda ise teneffüsler için en az 10 dakika süre ayrılacak.

Uzayda Patlayan Kuyruklu Yıldız

Tahmini çapı Everest Dağı’nın 3 katı olan bir kuyruklu yıldızın uzayda patladığı duyuruldu. 12P/Pons-Brooks olarak adlandırılan ve tahmini çapı 30 km olan katı bir çekirdeğe sahip bu cisim; buz, toz ve gazlı bir içecek şişesindeki karbonat gibi hareket eden gazlardan oluşuyor.

En İyi Turizm Köyleri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 25. Genel Kurulu, “2023 Dünyanın En İyi Turizm Köyleri” listesini açıkladı. Yapılan değerlendirmelerin ardından Kazakistan’ın Satı, Özbekistan’ın Sentob ve Türkiye’nin Şirince köylerinin de aralarında bulunduğu 54 köy, listeye girmeye hak kazandı.

Günün Gündemi (Ağustos 2023)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ağustos ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız. Devamını oku

Üretici Fiyat Endeksi (Temmuz 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Üretici Fiyat Endeksi adlı raporunu Yurt İçi ve Yurt Dışı olmak üzere 2 temel kategoride açıkladı. Rapora dair detayları derledik. Devamını oku

ENAG (Eylül 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Eylül 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Eylül 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Eylül ayında %6,24 arttı.

CEO Stories Summit

CEO Stories Summit, 3İK Marka İletişim Ajansı tarafından düzenlenen sektörün önde gelen şirketlerinin CEO’ları ile genç yeteneklerin buluştuğu kariyer zirvesidir. CEO’lar etkinlik boyunca ilham veren kariyer hikayelerini anlatacak, genç yetenekler ise akıllarındaki sorulara cevap bularak motivasyon kazanacaklar.

JCI Liderler Zirvesi Son Erdi

JCI Türkiye tarafından 13 – 14 – 15 Ekim tarihlerinde “Cumhuriyeti’nin 100. Yılı” ana temalı JCI Liderler Zirvesi – 2023 gerçekleştirildi. The Ankara Hotel‘deki etkinliğe Türkiye’deki birçok JCI topluluğu (JCI Kocaeli, JCI Antalya, JCI Ankara, JCI İstanbul, JCI Avrasya, JCI Startup gibi…) katılım gösterirken, zirvede birçok başarılı iş insanı, sektör paydaşı, akademisyen ve girişimci de konuşmacı ve panelist olarak yer aldı.

Türkiye Yapay Zeka Zirvesi

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin (TRAI) düzenlediği 6. Türkiye Yapay Zekâ Zirvesi’ne geri sayım başladı! “Her Şey Bir Soruyla Başlar” teması ile 26 – 27 – 28 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olan zirve, Türkiye’nin tüm yapay zeka ekosistemini bir araya getirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı yapay zeka etkinliği olan zirvede; üretimden perakendeye, sağlıktan finansa, otomotivden savunma sanayisine; iş yapış şekillerinden müşteri deneyimine, hata önlemeden güvenliğe Generative AI (Üretken Yapay Zeka)’nin sektörel uygulamaları, popülerliğin ötesinde tüm yönleriyle ele alınıyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ekim 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.