Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ağustos ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ağustos 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ağustos ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Ağustos 2023)

Ağustos (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ağustos 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Ağustos 2023)

 • Disney Plus’ın Ermeni lobilerinin baskıları nedeniyle Atatürk dizisini platformda değil, FOX’ta yayınlayacağı iddia edildi. RTÜK, Atatürk dizisinin yayınlanmaması kararı nedeniyle Disney+ hakkında inceleme başlattı. Çok sayıda kullanıcı ise tepki olarak Disney+ üyeliklerini iptal etti ve bunu sosyal medyada #BoykotDisneyPlus etiketini kullanarak paylaştı.
 • İnsanlığın Dünya’nın o yılki kaynaklarını tükettiği tarih olan “Dünya Limit Aşım Günü”, bu sene 2 Ağustos olarak belirlendi. Bugünden itibaren, ekolojik borca girerek bir sonraki yılın kaynaklarını kullanmaya başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu tarih, 28 Temmuz olarak belirlenmişti.
 • The Economist, Avrupa’nın en yaşanabilir şehirler listesini yayınladı. Savaştaki Ukrayna’nın başkenti Kiev en az yaşanabilir şehir seçilerek son sırada yer alırken. İstanbul sondan ikinci sırada yer aldı. Avrupa’nın en yaşanabilir 5 şehri ise; Viyana (98,4 puan), Kopenhag (98,0 puan), Zürih (97,1 puan), Cenevre (96,8 puan), Helsinki (95,6 puan) şeklinde oldu.
 • Dünyanın en iyi 50 plajı listelendi. 2023’ün en iyi plajları listesini hazırlayan Big 7 Travel, plajların mavi bayrak kriterine uygunluğuna, sosyal medyadaki popülerliğine bakarak ve editoryal değerlendirmeler sonucunda 50 plajı seçti. Listeye Türkiye’den giren plaj ise Fethiye’deki Kelebek Vadisi oldu.
 • Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması olarak bilinen Capital500 – 2023 açıklandı. Bu yıl listeye 128 yeni şirket girerken, ilk 10 büyük şirketin yer aldığı listede de önemli değişiklikler oldu. İlk 3 sırada ise Tüpraş, Türk Hava Yolları ve Petrol Ofisi yer aldı.
 • Milli okçu Mete Gazoz, Almanya’da düzenlen Dünya Okçuluk Şampiyonası erkekler klasik yay finalinde Kanadalı Eric Peters’i 6-4 yenerek altın madalya kazandı.
 • Anadolu rock müziğin efsane ismi Erkin Koray, Kanada’nın Toronto kentinde kaldırıldığı hastanede 82 yaşında hayata veda etti.

İkinci Hafta (8 – 14 Ağustos 2023)

 • İstanbul’da toplu taşımaya zam geldi. UKOME toplantısında toplu ulaşım zam oranı yüzde 51,52 olarak belirlendi. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre taksi bindi indi ücreti 70 liraya çıktı. Taksimetre açılış ücreti 19,17 oldu. Kabul edilen zam teklifi kapsamında, tam elektronik bilet ücreti 9,90 liradan 15 liraya, öğrenci elektronik bileti 4,83 liradan 7,32 liraya, öğretmen elektronik bileti 7,09 liradan 10,74 liraya, tam abonman ücreti 777 liradan 1177 liraya, öğrenci abonman ücreti ise 140 liradan 212 liraya yükseldi.
 • Rusya Merkezli Haber Ajansı TASS, Rusya’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konsolosluk açma kararı aldığını kamuoyuna duyurdu. Böylece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), uluslararası alanda tanınma mücadelesinde yeni bir süreç başladı.
 • Disney, 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Paylaşılan verilere göre Disney, tüm iş kollarından son 3 ayda 22,23 milyar dolar gelir elde etti. Buna karşın Disney+’ın abone sayısında azalma oldu. Rapora göre; 1 Temmuz itibarıyla Disney Plus’ın dünya genelinde toplam abone sayısı 146.1 milyon olarak açıklandı. Oysa 2022’nin ikinci çeyreği sonunda bildirilen abone sayısı 152.1 milyondu.
 • Rusya, su kaynağı aramak için 1976’dan bu yana ilk defa Ay’a uzay aracı gönderdi. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), başkent Moskova’nın 5 bin 500 kilometre doğusundaki Vostoçniy uzay üssünden Luna-25 uzay aracını taşıyan Soyuz 2.1v roketini fırlattı.
 • Malatya’da 1 dakika arayla 2 deprem yaşandı. Buna göre; Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 16.39’da 4,8 saat 16.40’ta ise 4,5 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.
 • Yılda yalnızca 1 kez gerçekleşen ve yıldız kayması olarak da bilinen Perseid meteor yağmuru başladı. Türkiye’nin birçok yerinden gözlemlenen yağmurda saatte 100 kadar meteor görüldü.
 • TÜİK, 2022 yılına ilişkin “İç Göç İstatistikleri” bültenini yayımladı. Buna göre, 2007-2008 döneminde %3,18 olan iller arası göç eden nüfus oranı, 2022 yılında %3,27 oldu. Bu kapsamda Türkiye’de geçen yıl 2 milyon 791 bin 156 kişi iller arasında göç etti. Bu nüfusun %47,9’unu erkekler, %52,1’ini ise kadınlar oluşturdu.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ağustos 2023)

 • NASA, Temmuz ayında küresel sıcaklık rekorunun gerçekleştiğini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre; Temmuz 2023, 1880’den itibaren kaydedilen en sıcak ay oldu.
 • İsviçre merkezli Credit Suisse tarafından “Küresel Servet Raporu” yayınlandı. Rapora göre; Türkiye’nin toplam serveti, 2022 yılında bir önceki yıla göre 141 milyar dolar düşüş gösterdi ve 1 trilyon 41 milyar dolara geriledi. Yetişkin başına servet de bu düşüş ile birlikte %13 azalarak 17 bin 578 dolar olarak ölçüldü.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin yıl dönümünde “Bir Beka Meselesi I Fay Hattı İstanbul” isimli bir belgesel yayınladı.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu enflasyon tahmini %59,46’ya yükseldi. Ankette yıl sonu dolar/TL tahmini ise 29,82 oldu.
 • Çankırı’daki Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde 2001 yılından beri yürütülen ve bu yıl Temmuz ayında başlatılan kazı çalışmalarında yaklaşık 8,5 milyon yıllık
 • Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden popülasyon ekolojisti William Rees, bu yüzyıl bitmeden insan nüfusunun hızla azalabileceği ve 100 milyona kadar düşebileceği öngörüsünde bulundu. Bilimsel dergi World’de yayınlanan makaleye göre insanlığın yakın zamanda “nüfus ıslahıyla” karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.
 • Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 yılı Ağustos ayı itibarıyla e-Devlet uygulamasına 3 milyardan fazla giriş oldu.

Dördüncü Hafta (22 – 21 Ağustos 2023)

 • Çanakkale’de merkeze bağlı Kayadere Köyü yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangının çıkış nedeni henüz bilinmezken Çanakkale Hava Radar Mevzi Komutanlığı, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi ve 9 yerleşim yeri boşaltıldı.
 • Hindistan Chandrayaan-3 isimli uzay aracı ile Ay’ın güney kutbu yakınına inen ilk ülke oldu. Böylece Hindistan, Ay’a yumuşak iniş gerçekleştiren 4. ülke oldu.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, faizi üst üste 3. kez artırarak %25’e yükseltti. 750 baz puanlık faiz artırımı, %20 seviyesindeki piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Dolar/TL kuru 25,80’e geriledi.
 • META’nın mikroblog odaklı sosyal ağı Threads’in web sürümü yayınlandı.
 • WhatsApp’ta HD video gönderme özelliği kullanıma sunuldu. Böylece artık normalde tek seçenek olan 480p yerine 720p’ye kadar video paylaşmak mümkün olacak.
 • Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Falcon-9 adlı roketiyle 22 Starlink uydusunu uzaya gönderdi. Böylece yörüngedeki uydu sayısı 5000’e ulaştı.
 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, %2,92 değer kazanarak günü 7.941,73 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 8.008,78 puana taşıdı.
 • Teknoloji çalışanlarının anonim olarak yer aldıkları bir forum olan Blind, teknoloji şirketlerinde çalışan bireylerden edindiği verileri derledi ve maaşlarla ilgili bir çalışma yaptı. Buna göre başlangıç aşamasında en yüksek maaşı veren büyük teknoloji şirketleri; Meta, Google, Amazon, Microsoft, Apple şeklinde sıralandı.
 • Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı.
 • Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre ilan sitelerinde kimlik gizlenerek taşınmaz ve ikinci el taşıt ilanı verilmesi engellenecek. Mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Temmuz 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.