Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2021)

Ağustos ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Ağustos 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Hani Kurumsaldık (18. Bölüm)
 • Hani Kurumsaldık (19. Bölüm)
 • TÜİK’ten Kamuoyu Açıklaması
 • Amazon Türkiye Çok Satan Kitaplar
 • Enflasyon (Temmuz 2021)
 • Zam Şampiyonu (Temmuz 2021)
 • Dördüncü Doz Kararı
 • Pi Sayısı’nda Yeni Rekor
 • T-Mobile’e Siber Saldırı
 • PCR Testi Kararı
 • Tesla Robot Tanıtıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Hani Kurumsaldık (18. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Sekizinci Bölüm yayınlandı. “Kurumsal Kimlik” ana temasıyla yayınlanan podcastte, marka oluşturma sürecinin önemli bir dinamiğine dair detaylar aktarıldı.

Hani Kurumsaldık (19. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Dokuzuncu Bölüm yayınlandı. “Bütünleşik Pazarlama” ana temasıyla yayınlanan podcastte, içerisinde birçok kavram barındıran bütünleşik pazarlamaya dair detaylar aktarıldı.

TÜİK’ten Kamuoyu Açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu, son zamanlarda medyada çıkan haberlerde kurumla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden önemli bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Buna göre TÜİK, açıklanan verilerin uluslararası standartlara uygun şekilde raporlandığını ve tanımlandığını belirtti. Kurumda yapılan görev değişikliklerinin ise liyakata ve mevzuata uygun olduğunu duyurdu.

Amazon Türkiye Çok Satan Kitaplar

Amazon, Ocak 2021’den bu yana yılın en çok satan kitaplarını duyurdu. Bu sene edebiyat ve kurgu eserlerinin yoğun talep gördüğünü ortaya koyan listenin ilk sırasında Jules Verne’den “Zacharius Usta: Kısa Hikayeler” yer aldı.

Enflasyon (Temmuz 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Temmuz 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Temmuz ayında TÜFE aylık %1,80 artarken, yıllık bazda enflasyon %18,95 oldu. Temmuz ayının zam şampiyonu ise fiyatı %29,42 artan “yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar” oldu.

Zam Şampiyonu (Temmuz 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Temmuz 2021 için açıkladı. Buna göre Temmuz (2021) ayı zam şampiyonu yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar oldu.

Dördüncü Doz Kararı

Sağlık Bakanlığı’ndan 4. doz kararı! Buna göre bazı ülkelerin 2 doz BioNTech aşısını zorunlu kılması üzerine yeni bir karar alan Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara dördüncü doz aşı hakkını tanıdı. İsteğe bağlı olacak 4. doz (BioNTech), 3. dozdan 21 gün sonra uygulanabilecek.

Pi Sayısı’nda Yeni Rekor

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bilim dünyasından önemli bir haberle devam ediyoruz. İsviçre Graubuenden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bünyesinde bilim insanları, Pi Sayısı’nın 62,8 trilyon basamağını hesaplamayı başardılar. Hesaplama toplamda 108 gün ve 9 saat sürdü. Pi Sayısı’nın son 10 hanesinin ise 7817924264 olduğu açıklandı.

T-Mobile’e Siber Saldırı

Dünyanın en büyük ve popüler gsm operatörlerinden biri olan T-Mobile hacklendi. Buna göre 47,8 milyon kullanıcının kimlik numarası, ev adresi ve pin kodu gibi önemli bilgileri çalındı.

PCR Testi Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlara göre; uçak, şehirlerarası yolculuk, konser, tiyatro ve sinema gibi toplu faaliyetler için zorunlu PCR testi uygulaması uygulanacak. Ayrıca henüz aşı olmamış öğretmen ve personeller de haftada en az 2 kez PCR testi yaptıracak.

Tesla Robot Tanıtıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Elon Musk, Tesla’nın AI Day etkinliğinde insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan insansı robotu “Tesla Bot”u tanıttı. Robotun maksimum hızı 8 km/s, yük taşıma kapasitesi ise 20 kg olacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ağustos 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.