Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2024)!

Nisan ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2024)

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2023)

Nisan ayının birinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!

Bu haftanın (1- 7 Nisan 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Haftanın Podcasti
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Türkiye Yaşlı Profili Araştırması – 2023
 • Dünyanın En Değerli Bankaları (2024)
 • Dünyanın En Değerli 100 Markası – 2023
 • Belçika’da 4 Gün Çalışma Sistemi Neden Başarısız Oldu?
 • Spotify’da 10 Yılda Türkiye’de En Çok Dinlenenler
 • Forbes Milyarderler Listesi 2024
 • Türkiye’de Medya ve Reklam Yatırım Raporu
 • Taşıt-Kilometre İstatistikleri – 2022
 • Gıda Etiketlemelerine Yeni Düzenleme
 • Süper Kupa Finali Gerçekleştirildi

Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın On Üçüncü Bölümü olan Aşı Mobbingi oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Türkiye Yaşlı Profili Araştırması – 2023

TÜİK tarafından hazırlanan bu araştırma ile Türkiye’de yaşlı nüfus ile ilgili politikaların geliştirilmesine temel teşkil etmek üzere somut verilerin elde edilmesi, mevcut verilerin bir araya getirilmesi ve yaşlı refahı göstergelerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, içinde 50 ve daha yukarı yaşta en az bir fert bulunan 22 bin 640 örnek hane belirlenmiştir. Araştırmanın örneklem tasarımı, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzeye göre 12 bölge bazında tahmin üretecek şekilde tasarlanmıştır.

Dünyanın En Değerli Bankaları (2024)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Brand Finance, geçtiğimiz günlerde “Banking500 – 2024” raporunu yayınladı. Raporda dünya genelindeki en değerli 500 marka yer aldı. Listeye Türkiye’den 7 banka girerken bu 500 bankanın toplam değeri ise 1,44 trilyon dolar olarak açıklandı. Devamını oku

Dünyanın En Değerli 100 Markası – 2023

Her sene marka değeri odağında dünyanın en değerli markalarını açıklayan Interbrand tarafından “En İyi Küresel Markalar” listesi açıklandı. Bu bağlamda global düzeyde listeye girmeye hak kazanan 100 marka belirlendi. Listenin ilk 20 sırasındaki markaların çoğunluğu otomobil ve teknoloji sektöründe. Buna karşın listenin ilk sırasında Apple yer aldı. 502 milyar dolarlık marka değeriyle 1. sırada bulunan Apple’ı 316 milyar dolar marka değeriyle Microsoft takip etti. Listenin üçüncü sırasında ise bir diğer global marka olan yine ABD merkezli Amazon bulunuyor.

Belçika’da 4 Gün Çalışma Sistemi Neden Başarısız Oldu?

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Belçika Hükümeti tarafından geçen senenin sonlarına doğru yürürlüğe sokulan düzenlemeyle, çalışanlar eğer isterse ve işverenle de anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini 5 gün yerine 4 günde tamamlayabiliyor. Böylece haftalık tatili 2 yerine 3 gün oluyor. Devamını oku

Spotify’da 10 Yılda Türkiye’de En Çok Dinlenenler

Popüler müzik platformu Spotify’dan son 10 yılın enlerini içeren bir liste paylaştı. Türkiye’deki 10’uncu yılını Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlediği bir etkinlikle kutlayan platform, bu etkinlikte hem 10 yılın enlerini hem de genç yeteneklerin globalde daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayan RADAR programının Türkiye’de de başlatacaklarını duyurdu.

Forbes Milyarderler Listesi 2024

Forbes’ın, bu yıl 38’nci kez yayımladığı “Milyarderler Listesi”ne göre; milyarder sayısı geçen yıla kıyasla 141 kişi artışla 2 bin 781’e çıktı. Milyarderlerin toplam servetleri ise 2 trilyon dolar artışla 14,2 trilyon dolar seviyesine yükseldi. LVMH’nin Üst Yöneticisi Bernard Arnault, 233 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi olarak listenin başında yer aldı.

Türkiye’de Medya ve Reklam Yatırım Raporu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Deloitte, Türkiye’de 2023’te ne kadar medya ve reklam yatırımı yapıldığını açıkladı. “Türkiye’de Tahminî Medya ve Reklam Yatırım Raporları” adlı rapora göre yatırımlar, geçtiğimiz yıl %120 oranında artış göstererek 140 milyar TL oldu.

Taşıt-Kilometre İstatistikleri – 2022

TÜİK, “Taşıt-Kilometre İstatistikleri – 2022” raporunu açıkladı. Buna göre; Türkiye’de 2022 yılında trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtları tarafından 343 milyar 917 milyon kilometre yol katedildi. Toplam taşıt-km(2)’nin %55,7’si otomobiller, %20,4’ü kamyonetler, %12,4’ü kamyonlar, %4,4’ü motosikletler, %4,0’ı minibüsler ve %3,2’si otobüsler tarafından yapıldı.

Gıda Etiketlemelerine Yeni Düzenleme

Gıda etiketlerine yeni düzenleme getirildi. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre bundan böyle tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, “… tadında”, “… lezzeti”, “… keyfi” gibi ifadelere izin verilmeyecek. Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere aynı punto, aynı stil ve karakterde yazılacak.

Süper Kupa Finali Gerçekleştirildi

2023 Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile Türkiye Kupası şampiyonu Fenerbahçe’nin karşı karşıya geldiği Süper Kupa maçı yarım kaldı. Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu’nda oynanan karşılaşmanın 1. dakikasında Mauro Icardi’nin attığı gol ile Galatasaray 1-0 öne geçerken golün ardından A takımı temsilen sahada bulunan Fenerbahçe U19 oyuncuları, teknik heyetten gelen talimat ile sahadan çekildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2024) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Nisan 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.