Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2024)!

Mart ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2024)

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2023)

Mart ayının dördüncü haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!

Bu haftanın (22 – 31 Mart 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Haftanın Podcasti
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Tüketici Güven Endeksi (Şubat 2024)
 • TOBB İstatistikleri (Temmuz 2023)
 • TOBB İstatistikleri (Ağustos 2023)
 • Yaratıcı Liderlik Zirvesi’nin Programı
 • Müzikal Bir Macera
 • Stratejik Zaman Yönetimi Niye Önemli?
 • Derleme – VI
 • Seçim 2024 Sonuçları
 • Steve Jobs’un Kartviziti Satıldı
 • KOSGEB 2024-2028 Yılı Stratejik Planı
 • İnternet Kafelerin Durumu
 • Francis Scott Key Köprüsü Yıkıldı
 • İstatistiklerle Yaşlılar – 2023
 • Lamborghini Logosunu Değiştirdi
 • Çin 5.5G’ye Geçti
 • TOGG’a Güncelleme Geldi

Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın On İkinci Bölümü olan Koronavirüs Sonrası İş Hayatı oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Tüketici Güven Endeksi (Şubat 2024)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ocak ayında 80,4 iken Şubat ayında %1,3 oranında azalarak 79,3 oldu.

TOBB İstatistikleri (Temmuz 2023)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Temmuz 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Haziran ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Temmuz 2022’ye göre Temmuz 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı.

TOBB İstatistikleri (Ağustos 2023)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan “Temmuz 2023’te Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Haziran ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Ağustos 2022’ye göre Ağustos 2023’teki şirket istatistikleri de yer aldı.

Yaratıcı Liderlik Zirvesi’nin Programı

26 – 27 – 28 Nisan 2024 tarihlerinde İzmir Palm Wings Ephesus Resort & Hotel’de düzenlenecek olan Yaratıcı Liderlik Zirvesi birbirinden önemli isimlerin bilgi ve deneyimine sahne olacak. Alanında uzman global başarılara imza atmış konuşmacılar, konferans ve paneller aracılığıyla katılımcılara girişimcilik ve liderlik odağında bambaşka bir vizyon aşılayacak.

Müzikal Bir Macera

Kitle fonlama sadece startup, KOBİ düzeyinde kurumlara ya da teknoloji, dijital odaklı projelere yönelik değil, sanatsal projeler için de uygun bir zemine sahip. Bunun son örneği Fongogo’da yatırım turuna çıkan “Müzikal Bir Macera: Kerem’in Albümü” adlı proje.

Stratejik Zaman Yönetimi Niye Önemli?

Strateji, Zaman ve Yönetim olmak üzere derinliğe sahip kadim terimlerin bileşimiyle meydana gelen ve kavramsallaşarak literatüre giren Stratejik Zaman Yönetimi, en yalın tabirle bir “performans geliştirme tekniği” olarak tanımlanabilir. Kişisel gelişimle ilgili gibi gözükse de kurumsal yapılar için de önem arz eden Stratejik Zaman Yönetimi birçok yaklaşım, unsur ve teknikten oluşmaktadır. Bu makalede ise konunun “nedir”iyle ve “nasıl”ıyla değil daha önce “niye”siyle ilgili değerlendirmelerde bulunacağız. Devamını oku

Derleme – VI

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un “Kitap Önerileri” kısmında bu defa Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlanan Mürsel Ferhat Sağlam’ın kaleme aldığı “Derleme VI” kitabı var. Devamını oku

Seçim 2024 Sonuçları

Türkiye 2023 yılındaki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından bu kez 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullandı. 34 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu. Yaklaşık 1000 adet de seyyar sandık oluşturuldu. Devamını oku

Steve Jobs’un Kartviziti Satıldı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Steve Jobs’un 1983 yılında imzaladığı bir kartviziti, açık artırmada yaklaşık 5,8 milyon TL’ye satıldı. Böylece bu kartvizit, en pahalı Steve Jobs imzalı nesne oldu.

KOSGEB 2024-2028 Yılı Stratejik Planı

KOSGEB’in 2024-2028 Yılı Stratejik Planı açıklandı. 4 amaç, 16 hedef ve 44 performans göstergesinden oluşan plan kapsamında; KOSGEB, 2024-2028 döneminde KOBİ düzeyindeki işletmelere, çok çeşitli konularda destek sağlayacak.

İnternet Kafelerin Durumu

İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası tarafından açıklanan bilgiye göre Türkiye’deki internet kafelerin %80’i kapandı. Buna göre Türkiye genelinde toplam 5 bin internet kafe kaldı. Ayrıca bilgisayar başına maliyetin enflasyon nedeniyle 80 bin TL’ye yükseldiği de açıklandı.

Francis Scott Key Köprüsü Yıkıldı

ABD’nin doğusundaki Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentindeki Francis Scott Key Köprüsü, büyük bir kargo gemisinin çarpması sonucu çöktü. Yaklaşık 2,57 kilometre uzunluğundaki köprünün çökmesi sonucu köprü üzerindeki birçok araç suya düştü.

İstatistiklerle Yaşlılar – 2023

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “İstatistiklerle Yaşlılar – 2023” bültenini yayınladı. Buna göre; yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus, 2018 yılında 7 milyon 186 bin 204 kişi iken son beş yılda %21,4 artarak 2023 yılında 8 milyon 722 bin 806 kişi oldu.

Lamborghini Logosunu Değiştirdi

İtalyan lüks otomobil markası Lamborghini, 20 yıl aradan sonra yeniden markalama bağlamında logosunu değiştirdi. Yeni tasarım çizgisi olarak daha sade bir stil tercih eden marka, 3D çizimi 2 boyutlu hale getirdi. Klasik boğa figürü ise daha minimalist bir üslupla yeniden tasarlandı.

Çin 5.5G’ye Geçti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Çin hükumeti, ülke genelinde 5G’nin gelişmiş versiyonu olan 5.5G teknolojisini resmi olarak kullanıma açtı. Saniyede 10 Gbps veri indirme hızı sunan 5G Advanced, 6G’ye geçişte bir ara adım olarak görülüyor.

TOGG’a Güncelleme Geldi

Türkiye’nin otomobili TOGG’a güncelleme geldi. 1.4.0 güncellemesi ile T10X ekranları yepyeni bir arayüz tasarımına kavuşurken, uygulamalar artık tam ekran görülecek. Ayrıca, T10X’te manuel olarak pin girmek yerine yüz tanıma yöntemiyle de oturum açılabilecek.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2024) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mart 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.